Holenderskie technologie na polskim rynku - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Holenderskie technologie na polskim rynku

Coraz więcej polskich ogrodników, idąc za postępem technologicznym i wymaganiami rynku, decyduje się na wprowadzanie do swoich gospodarstw nowoczesnych rozwiązań oferowanych przez, uważane za najlepsze w branży ogrodniczej, firmy holenderskie. Jednymi z nich są państwo Mirosława i Zdzisław Dziubkowie, którzy w tym roku powiększyli powierzchnię upraw „Ogrodnictwa Dziubek” o 5,5 hektarowy, nowoczesny obiekt firmy Certhon, którego klimatem zarządza komputer, również holenderskiej, firmy Priva.

Czytaj dalej...

Firma Certhon powstała w 2011 poprzez fuzję dwóch „szklarniowych potentatów” – firm Wilk van der Sande oraz Bosch Inveka, których tradycje w uprawie szklarniowej sięgają 1896r. Jej najnowszym projektem w Polsce jest szklarnia o powierzchni 55840m², wybudowana w Koźminku dla „Ogrodnictwa Dziubek”, ale w swoim portfolio firma ma również rozbudowę gospodarstw takich polskich producentów pomidorów jak m.in. Rosłoniec, Klimowicz czy Szklarz.

Do ciekawych projektów firmy Certhon należy np. zrealizowany w Beesel w Holandii wspólnie z firmą Delicious, wielopoziomowy, całoroczny system produkcji sałaty. Rośliny uprawiane są w specjalnych, odizolowanych od światła słonecznego, komorach, w których procesy fotosyntezy zachodzą dzięki oświetleniu LED. W czterech pomieszczeniach znajduje się siedem, umieszczonych jeden nad drugim, poziomów, na których na wielkich stołach produkowane są sałaty. Wszystkie techniczne instalacje w obiekcie zostały indywidualnie dopasowane do takiego właśnie systemu, co pozwala na szybką, całoroczną produkcję plonu charakteryzującego się niezmienną jakością. Wielopoziomowość uprawy zmniejsza również powierzchnię potrzebną na produkcję.


Kolejnym ciekawym rozwiązaniem znajdującym się w ofercie firmy są szklarnie SuprimAir. Zintegrowanie systemów wentylacji, ogrzewania i chłodzenia szklarni pozwala na kontrolowanie klimatu panującego w obiekcie przez cały rok i z dokładnością do niemalże 1m2 (jak również znacznie ogranicza koszty produkcji). Na końcu każdego korytarza znajdują się specjalne panele wodne i wentylatory, a bezpośrednio pod rynnami z roślinami znajdują rękawy nawiewowe, przez które (w zależności od warunków) wtłaczane jest powietrze z zewnątrz lub wewnątrz obiektu, albo miks obu. Powietrze przechodzi najpierw przez panele z wentylatorami, gdzie w oparciu o zasady przemian adiabatycznych, jest schładzane, dogrzewane lub zmieniana jest jego wilgotność. Takie rozwiązanie pozwala na precyzyjniejsze sterowanie klimatem, oszczędność energii jak również CO2. Oprogramowanie systemu pozwala na kontrolowanie poszczególnych sekcji obiektu, dzięki czemu klimat w nim panujący jest bardziej wyrównany.



„Ogrodnictwo Dziubek” powstało w 1992r. Powierzchnia szklarni na początku działalności firmy wynosiła 1200m2. Dziś produkcja odbywa się na 10,5 hektarach, a najnowszy obiekt w gospodarstwie został postawiony przez firmę Certhon w tym roku – pomidory w nim uprawiane zostały tam wstawione w maju.

Biologiczna ochrona ogórka – jak zapewnić jej skuteczność?

Na początku sezonu w Czchowie, podczas spotkania z ogrodnikami, wiele mówiono o biologicznej ochronie plantacji. Wykład przedstawicielki firmy Koppert – Natalii Bętkowskiej – dotyczył strategii w biologicznej ochronie ogórków w uprawach pod osłonami. Metody ochrony [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet