PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Integrowana ochrona roślin ozdobnych

W ostatnim czasie Ostrowie Wielkopolskim firma Koppert zorganizowała spotkanie dla producentów roślin ozdobnych. Spotkanie prowadził doradca firmy, Damian Pawliński, wykłady n temat biologicznej ochrony wygłosili specjaliści z Holandii – Age Tanja i Janette Douma.

Damian Pawliński podczas spotkania zorganizowanego przez firmę Koppert

Age Tanja, specjalista z firmy Koppert z Holandii polecał wprowadzenie w uprawie systemu NatuGro, który pozwala podnieść odporność i poprawić kondycję roślin. W jego skład wchodzą obecnie następujące produkty: Trianum P, Vidi Parva, Vidi Fortum, Vidi Terrum, Veni Prisma, Veni Calcium, Fortafol. Ilość i kolejność stosowania poszczególnych preparatów podczas uprawy zależy od indywidualnych potrzeb. Badania przeprowadzone w Holandii wykazały, że aby system NatuGro działał najlepiej, wspomnianych preparatów należy użyć do podlewania roślin, a nie do opryskiwania. Wdrożenie systemu NatuGro przyczyniło się do zwiększenia plonów o 10% i wzrostu masy plonu o 11%. Dodatkowo pozwoliło na ograniczenie zużycia fungicydów o 25%.

Drugą część spotkania, dotyczącą ochrony biologicznej przed szkodnikami, poprowadziła Jenette Douma, konsultantka z firmy Koppert. Specjalistka z Holandii zwracała uwagę, że bardzo ważna jest higiena oraz rzetelna lustracja tych upraw. Przypomniała, że nawet w uprawach szklarniowych prowadzonych w substratach rosną chwasty, które należy usuwać. Powinno się też likwidować uszkodzone pąki roślin. Warto również sięgać po odmiany bardziej odporne na choroby. Prelegentka podała przykłady zwalczania konkretnych szkodników.

)

Więcej w artykule, który ukazał się w czasopiśmie „Pod Osłonami” 6/2016.

 

 

Truskawki z Gospodarstwa Rolnego Maruszewski wyróżniają się pięknym wyglądem i doskonałym smakiem

Truskawki w tunelach

Producenci z Gospodarstwa Rolnego Maruszewski z Lubelszczyzny uprawiają truskawki na powierzchni 4 ha. Ponad 1 ha stanowią uprawy wczesne, prowadzone w tunelach foliowych firmy Haygrove. Produkowane truskawki wyróżniają się wysoką, powtarzalną jakością oraz wyjątkowym smakiem. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet