PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Jak się produkuje… rynny uprawowe?

O tym m.in. mogli przekonać się ogrodnicy, którzy w ubiegły piątek – 27 lipca – odwiedzili siedzibę przedsiębiorstwa Metazet Sp. z o.o. w Rabie Wyżnej (będącego przedstawicielstwem holenderskiej firmy). Z zakładu na Podhalu pochodzą m.in. metalowe elementy wyposażenia szklarni – od haków po rynny uprawowe (brand FormFlex), a także urządzenia – np. wózki do pielęgnacji roślin i do zbioru owoców, wózki duńskie, a także instalacje grzewcze i systemy transportu wewnętrznego. Współorganizatorami Dnia Otwartego w Rabie Wyżnej były firmy Agrimpex – oferująca agrowłókniny i folie ogrodnicze – oraz FHU Farmer – producent tuneli foliowych i dostawca ich wyposażenia.

Jak mówił Piotr Budny, właściciel spółki Metazet, w ich firmie produkowane są przede wszystkim elementy wyposażenia szklarni, wymagające częściowo pracy ludzkiej – elementy do instalacji centralnego ogrzewania, wszelkiego rodzaju wieszaki, haki i podstawki pod rury, krućce, zaślepki, obejmy, podstawki itp. „metalowa galanteria”. Z Holandii pochodzą m.in. wózki elektryczne, hydrauliczne – ogólnie wszystkie urządzenia bardziej zaawansowane technologicznie, z elementami automatyki. Jedną z nowszych pozycji firmy jest indukcyjny system transportu wewnętrznego, w którym wózki poruszają się wzdłuż drutu zatopionego w posadzce i nie wymagają obsługi przez kierowcę. Z Metazetu pochodzi także system wewnętrznego transportu łańcuchowego.

Coraz popularniejsze w „pomidorowych” szklarniach rynny uprawowe oraz systemy do uprawy truskawek na rynnach pod daszkami – m.in. prezentowany na terenie firmy Metazet, a także podczas prezentacji uprawy truskawek (czyt. też…) – produkowane są również w Rabie Wyżnej. Koszt takiej inwestycji zależy od planowanej powierzchni – przy zamówieniu 100 m bieżących systemu (5 rynien po 20 m) koszt całej instalacji – łącznie z słupkami, foliowymi daszkami i całością wyposażenia to 69,6 zł/mb lub 49,1 zł/m2 (są to ceny netto). Przy zamówieniu 1000 mb (34 rynny po 29 m) cena metra bieżącego instalacji wynosi 42, zł, metra kwadratowego – 30,50 zł, przy 5000 metrów cena obniża się do 36,75zł/mb i 26,77 zł/m2.

W czasie Dnia Otwartego zaprezentowano działanie urządzenia do kształtowania rynien z blachy nawiniętej na rolkę. W ten sposób rynny są produkowane „na miarę”, na miejscu w gospodarstwie klienta dzięki czemu nie ma potrzeby skręcania poszczególnych odcinków. P. Budny zwracał uwagę na jeden z nowszych modeli rynny o bardziej wytrzymałych, sztywniejszych ściankach, dzięki czemu może być umieszczana na podporach zainstalowanych co 3 m.

Ze względu na dobry, jak dotychczas, sezon w uprawie warzyw szklarniowych Piotr Budny oceniał, że będzie zainteresowanie inwestycjami w szklarnie i ich wyposażenie – już obecnie przygotowywane są oferty dla klientów i zaczynają się zamówienia nie tylko z Polski, ale także np. z Ukrainy.

HortiAdNet