PODosłonami.pl

De Ruiter - Hakumaru 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Jak się wyróżnić?


W Polsce jest sporo niewielkich gospodarstw, które zajmują się uprawą różnorodnych roślin
ozdobnych pod osłonami i nastawione są na sprzedaż detaliczną sezonowych produktów
w poszczególnych porach roku. Typowym ich asortymentem są gatunki balkonowo-
rabatowe, które przynoszą tym zakładom główne dochody wiosną, ale coraz pokaźniejszy
jest udział bylin w ofercie i zyskach – zwłaszcza odmian nowej generacji, zakwitających
w pierwszym sezonie uprawy. Wśród bylin zwracają uwagę m.in. bardzo lubiane przez
klientów lawendy i cieszące się coraz większą popularnością egzotyczne lewizje.
Oba rodzaje stanowią wyzwanie produkcyjne, ale zarazem pozwalają się wyróżnić na rynku,
na którym panuje silna konkurencja.

W Ogrodnictwie Zugaj, należącym do Katarzyny i Mirosława Łubińskich z Psar Polskich k. Wrześni, produkowane są sezonowe rośliny ozdobne. Wczesną wiosną uprawiane są bratki, fiołki rogate oraz stokrotki. Następne są rośliny balkonowo-rabatowe, a wśród nich dominują pelargonie i petunie z grupy Surfinia. W balkonowej ofercie znajduje się też m.in. truskawka ‚Fragoo’ o cechach zarówno dekoracyjnych, jak i użytkowych, oferowana w kolorowych wiszących pojemnikach. Kolejną uprawą są chryzantemy. Do najważniejszych produktów tego gospodarstwa należą jednak ostatnio byliny (550 tys. szt. rocznie), wśród których wyróżniają się lawendy (różne odmiany). Byliny uprawiane są w tunelach (w nich część jest zimowana) i na kontenerowni o powierzchni 1,5 ha. Państwo Łubińscy prowadzą sprzedaż detaliczną wyprodukowanych przez siebie roślin – na miejscu, w gospodarstwie, oraz w swojej kwiaciarni we Wrześni, gdzie oferują dodatkowo produkty (kwiaty cięte) pochodzące od innych ogrodników.Sprzedaż detaliczna w ich gospodarstwie dotyczy nawet 70% roślin balonowo-rabatowych. Resztę towaru sprzedają na giełdach – w Poznaniu i Wrocławiu.

W gospodarstwie państwa Świetlików w miejscowości Łbiska k. Piaseczna uprawa jest prowadzona głównie w tunelach foliowych zajmujących łączną powierzchnię 1 ha. Oferta handlowa zmieniła się znacznie od czasu powstania tej rodzinnej firmy w latach 70. XX w., kiedy właściciele zajmowali się warzywnictwem. Obecnie roczny cykl produkcji zaczyna się od pierwiosnków doniczkowych, po których uprawiane są bratki. Także i w tym gospodarstwie wiosną dominują rośliny balkonowo-rabatowe, ale charakterystycznym produktem pp. Świetlików są byliny, a wśród nich m.in. kwitnące wiosną lewizje, które zimowane są w tunelu pod osłoną z agrowłókniny. Byliny, których cykl produkcji wynosi od dwóch, trzech do dziesięciu miesięcy (gdy zimują), uprawia się przede wszystkim w pojemnikach o średnicy 12-16 cm – co pozwala uzyskać wizualnie atrakcyjne produkty. Sprzedaż detaliczna roślin prowadzona jest od 5 lat we własnym, niewielkim centrum ogrodniczym, znajdującym się na terenie gospodarstwa.

Więcej o sposobach uprawy, gatunkach i odmianach, metodach produkcji itp. w ww. gospodarstwach można przeczytać w numerze 3/2013 dwumiesięcznika „Pod Osłonami”, który ukazał się w czerwcu br. i jest w sprzedaży w wydawnictwie Hortpress.

Streszczenie wszystkich artykułów zamieszczonych we wspomnianym numerze znajdą Państwo w artykule: Pod Osłonami 3/2013 – ukazał się kolejny numer

Syngenta _ Maluno
HortiAdNet