PODosłonami.pl

De Ruiter - Hakumaru 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Jak zwiększyć skuteczność środków ochrony roślin – przegląd oferty adiuwantów

Jednym ze sposobów jest stosowanie adiuwantów – preparatów, które po dodaniu do roztworu cieczy roboczej używanej do oprysku, zmieniają jej właściwości fizykochemiczne. W konsekwencji podnoszą skuteczność zabiegów i pozwalają ograniczyć ich ilość.

Działanie adiuwanów (wspomagaczy)

Adiuwanty mogą stosowane razem z fungicydami, insekcydami i herbicydami lub z nawozami dolistnymi. Same nie działają na agrofagi. W połączeniu z cieczą roboczą (ze środkiem ochrony roślin), zmieniają jej właściwosci fizykochemiczne – oddziałują na nią od momentu dotarcia cieczy opryskowej do docelowej powierzchni, stwarzając korzystne warunki do absorpcji substancji aktywnej w głąb rośliny.

Adiuwany obniżają napięcie powierzchniowe cieczy roboczej. Zwiększają zwilżenie i przyczepność kropel do opryskanej powierzchni, dzięki czemu ciecz równomiernie pokrywa, np. blaszkę liściową, i dociera do miejsc trudno dostępnych (spodnie strony liści, wewnętrzne strony zwiniętych liści, miejsca osłonięte oprzędami, itp.) Ułatwiają przenikanie substancji czynnej do wnętrza rośliny. Wspomagacze umożliwiają stosowanie niższych dawek środków ochrony roślin podawanych w etykiecie produktu.

Pomagają korygować odczyn lub twardość wody używanej do oprysku oraz zapobiegają pienieniu się cieczy użytkowej. Zapobiegają znoszeniu cieczy przez wiatr i zmywania jej przez deszcz.

Do wspomagaczy należą:

  • surfaktanty (substancje powierzchniowo czynne)
  • adiuwanty olejowe i ich pochodne
  • adiuwanty mineralne (w tym kondycjonery wody)
  • adiuwanty wielokomponentowe – preparaty wieloskładnikowe o kompleksowym działaniu

Przegląd produktów

Agrosimex

ACTIV 5 – adiuwant mineralny poprawia właściwości wody użytej do sporządzania cieczy roboczej. Może być stosowany w stężeniu od 0,1 do 0,25%,w zależności od twardości wody.

Flipper – adiuwant silikonowy poprawia pokrycie cieczą roboczą, zwiększa pobranie substancji aktywnej przez roślinę, umożliwia dotarcie cieczy roboczej w miejsca nie opryskane bezpośrednio. W uprawach pod osłonami można stosować go łącznie z akarycydami i insektycydami, w dawce 150-200 ml/ha.

Hiperion / Superam 10 AL – środek zwilżający i zwiększający przyczepność cieczy użytkowej, równomierne pokrycie powierzchni roślin z nalotem woskowym lub włoskami oraz łatwiejsze dotarcie cieczy w miejsca trudno dostępne. Może być stosowany w dawce 50 ml na 100 l cieczy użytkowej.

ArystaLifeScience

Silwet Gold – preparat zwilżający i zwiększający przyczepność cieczy użytkowej środków ochrony roślin i nawozów dolistnych. Stosować w stężeniu 0,015% (150 ml na 1000 l wody).

SilwetStik – dzięki zawartości trzech substancji aktywnych redukuje napięcie powierzchniowe cieczy użytkowej ułatwiając dokładne pokrycie części chronionych roślin, jak również zapewnia lepszą przyczepność cieczy roboczej na roślinach. Redukuje do minimum ilość piany tworzącej się podczas napełniania zbiornika opryskiwacza. Stosować w stężeniu 0,06%-0,1% (60-100 ml preparatu na 100 l wody).

Biocont

Wetcit – Można go używać jako zwykłego adiuwantu w stężeniu od 0,1 do 0,3%. W stężeniu 0,2 do 0,25%, wykazuje działanie penetrujące – przedostaje się przez kutykulę, dzieki czemu agrochemikalia mają ułatwioną drogę do wnętrza rośliny.

F&N Agro Polska Sp. z o.o.

Velocity – poprawia osadzanie i przyleganie cieczy użytkowej na roślinach, przyspiesza wchłanianie substancji aktywnych oraz ich rozprowadzenie na powierzchni roślin, co zwiększa skuteczność działania środków ochrony roślin. Przeznaczony szczególnie do stosowania z fungicydami, w stężeniu 0,25-0,5 % w cieczy roboczej (0,25-0,5 l na 100 l cieczy roboczej).

Intermag

Aditens – wspomaga przyswajanie składników pokarmowych z nawozów dolistnych i zwiększa skuteczność substancji biologicznie czynnych zawartych w środkach ochrony roślin. Polecany do stosowania z agrochemikaliami o działaniu systemicznym w dawce 0,1 litra w 100 litrach roztworu. Może być używany w szklarni.

Sumi Agro

Slippa – powoduje lepsze pokrycie opryskanych powierzchni, a dzięki zdolnościom rozprzestrzeniania umożliwia dotarcie cieczy roboczej w do miejsc trudno dostępnych. W uprawach pod osłonami 100-200 ml/ha (dawka cieczy rob. powyżej 400 l/ha).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Syngenta _ Maluno
HortiAdNet