PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Już jest „piątka” Pod Osłonami

Ukazał się kolejny numer czasopisma Pod Osłonami – 5/2018. Tym razem okładkę zawojowały… „Truskawki w nowej technologii” – z uprawy szklarniowej w okolicach Kalisza. Towarzyszą im kwiaciarskie nowości z Flower Trials, a także rosyjskie szklarnie oraz polska papryka, która powoli zaczyna „odrywać się od ziemi”. Takie tematy sygnalizujemy na okładce, a w środku – jeszcze więcej ciekawych treści.

Wydarzenia

W tym numerze jak zawsze relacjonujemy wybrane wydarzenia z życia branży. Wiele ciekawego działo się za granicą – chociażby targi Green Tech czy pokazy Flower Trials oraz nowa impreza – Garden Trials and Trade. W kraju wiosną producenci pomidorów mogli uczestniczyć w serii pokazów malinowych odmian pomidorów, a miłośnicy roślin ozdobnych – w wystawie Daisy Days w Pszczynie czy w wydarzeniu pt. Poznańskie Dywany Kwiatowe.

Wiadomości z pierwszej ręki

W tym dziale również jest bardzo malinowo (lecz tym razem nie ma to związku z pomidorami), głównie za sprawą artykułów dr Agnieszki Orzeł nt. odmian malin do uprawy pod osłonami oraz Anny Maciejuk, która przekazuje informacje dotyczące odmian przedstawionych podczas „Malinowego Factory”.

Naukowe spojrzenie

Tym razem dr Gabriela Wyżgolik przekazuje ważne wiadomości na temat przyczyn występowania poważnego problemu w uprawie m.in. pomidorów, zwłaszcza malinowych – suchej zgnilizny wierzchołków owoców.

Z wizytą

To chyba nasz ulubiony dział, bo mamy w nim przyjemność relacjonować wizyty w Państwa gospodarstwach. W „piątce” zamieściliśmy materiały z wizyt w szklarniach Andrzeja Walczaka, który zajmuje się m.in. bezglebową uprawą truskawek pod osłonami – na ten temat pisze Anna Maciejuk.

Rosyjskie gospodarstwo szklarniowe z Sołnecznodolska, należące do agroholdingu EkoKulutura, miałam okazję odwiedzić wiosną, podczas wizyty z grupą ogrodników – w artykule krótko o tym, co i jak się uprawia w szklarniach na południu Rosji.

Wizytom w holenderskich centrach doświadczalnych – m.in. w Trial Center Tomato należącym do firmy Rijk Zwaan – poświęcona jest pierwsza cześć artykułu dr Katarzyny Kowalczyk (relacja z wyjazdu studyjnego z grupą studentów z SGGW).

Artykuł Piotra Słomianego „Papryka odrywa się od ziemi” poświęcony jest bezglebowej uprawie papryki, w podłożu kokosowym. Ta technologia uprawy pozwala na wyeliminowanie problemów z chorobami odglebowymi, zapewnia także możliwość uzyskania wysokiego plonu, o dobrej jakości.

Cezary Petz z miejscowości Odrzywołek zajmuje się uprawą gerbery w nowoczesnych tunelach foliowych – o szczegółach tej uprawy pisze Danuta Pyza-Grzybowska.

Chryzantemowa marka – w piątym numerze przedstawiamy relację Alicji Cecot z wizyty w firmie Gediflora, będącej liderem w hodowli drobnokwiatowych chryzantem, cieszących się sezonową popularnością w Polsce – na Wszystkich Świętych, a za granicą wykorzystywanych wszechstronnie, do różnych dekoracji już od połowy sierpnia.

Co nowego

W przeglądzie nowości zamieszczamy w dużej mierze „techniczną” relację Moniki Domoń z targów Fruit Logistyka. Przedstawiamy także przegląd nowych wielkoowocowych czerwonych i malinowych odmian pomidora.

W kwiaciarskiej części działu publikujemy informacje o roślinnych hitach FleuroStar. Obszerny artykuł jest poświęcony nowościom odmianowym z pokazów Flower Trials (przegląd nowości w obrębie gatunków przestawionych w kolejności alfabetycznej – tym razem od litery a do g). Nowe odmiany lilii z holenderskich pokazów Dutch Lily Days oraz hortensji z wystawy Garden Trials and Trends to kolejne nowości wśród roślin ozdobnych opisane przez Alicję Cecot.

Flesz

Na zakończenie jak zawsze fotograficzny przegląd najważniejszych wydarzeń w branży – tym razem przestawiamy fotorelacje ze spotkań z producentami pomidorów oraz z prezentacji na plantacji borówek, a także z wizyt zagranicznych – na targach GreenTech oraz na pokazach FlowerTrials.

Zapraszamy do lektury i prenumeraty:)

Jedna z naw tunelu zblokowanego w gospodarstwie Diant-Pol Polska (migawka z końca kwietnia), które specjalizuje się w produkcji sezonowych roślin ozdobnych, zwłaszcza przeznaczonych do miejskich nasadzeń, fot. A. Cecot

Udany sezon balkonowo-rabatowy

Tegoroczny sezon wiosennej sprzedaży roślin balkonowo-rabatowych – które są najważniejszą pozycją na polskim rynku kwiaciarskim, gdy wziąć pod uwagę liczbę producentów oraz skalę i asortyment upraw – zapowiadał się nieciekawie z powodu koronawirusa. Wprawdzie początek [...]

2 komentarze do Już jest „piątka” Pod Osłonami

 1. Andrzej Pawłowski
  / Odpowiedź

  Gratuluję. Bardzo ciekawa jest ta „piątka”

  • Anna Wize
   / Odpowiedź

   Dziękujemy bardzo:) miło czyta się takie komentarze. Pozdrawiamy serdecznie – Ania i Ala:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2020
HortiAdNet