PODosłonami.pl

Hazera 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

„Podwójny” Kolor Roku 2021 a branża kwiaciarska

Na Kolor Roku wybrano tym razem dwa odcienie ze skali Pantone, oznaczone numerami 17-5104 i 13-0647: szary (Ultimate Gray) i żółty („rozświetlający” – Illuminating). Choć informacja dotycząca Koloru Roku ma co sezon znaczenie przede wszystkim w kręgach mody i designu, wykorzystywana jest także w ogrodniczej branży, w której może pobudzić popyt na niektóre gatunki, odmiany. W 2021 r. zwracają więc uwagę głównie produkty o kwiatach barwy żółtej.

Craspedia, o kwiatostanach w złocistożółtym kolorze to jeden z popularnych dodatków florystycznych, fot. A. Cecot

Craspedia, o kwiatostanach w modnym złocistożółtym kolorze to jeden z popularnych dodatków florystycznych, fot. A. Cecot

Kolory według Pantone

Kolor Roku wg Pantone wskazywany jest od ponad 20 lat, ma uwzględniać bieżący/przewidywany styl życia i ogólne trendy. Pantone Color Institute™ to z kolei amerykańska korporacja działająca w przemyśle poligraficznym, znana z opracowania wzorca barw – tzw. skali Pantone, która istnieje od 1963 r.

„Najmodniejsze barwy” danego sezonu ogłaszane są w grudniu roku poprzedniego, po obradach międzynarodowego grona ekspertów, przede wszystkim z kręgów mody i designu, a następnie lansowane na całym świecie, w różnych segmentach rynku.

Rok 2021: symbioza mocy i nadziei

Jak podaje Pantone, ostatni wybór symbolizuje współpracę dwóch odmiennych „światów”, dającą harmonię – połączenie mocy i nadziei, które podnosi na duchu. Podkreśla praktyczne, solidne podejście do rzeczywistości oraz stabilizację (szary), a zarazem niesie akcenty optymistyczne, z nutami słońca i ciepła, które symbolizuje kolor odrodzenia i witalności – żółty („rozświetlający”).

Żółty, jak u…

„Słoneczny żółty” nie tylko poprawia nastrój człowiekowi, ale też rozjaśnia kompozycje, kojarzy się z wiosną i budzeniem się życia. Nic dziwnego, że na ryku dominują żółte bratki lub fiołki rogate, a także prymule. Najpopularniejszym w Polsce tulipanem jest ‘Strong Gold’ (również z powodu cech jakościowych tej odmiany), choć nie brakuje i innych tulipanowych kreacji o tym kolorze kwiatów.

W obrębie kolejnych kategorii roślin ozdobnych, jak balkonowo-rabatowe bądź byliny, również sporo jest gatunków oraz odmian żółto kwitnących, których przykłady pokazują poniższe zdjęcia.

Eksperci w dziedzinie florystyki przewidują m.in. jeszcze większe zainteresowanie kraspedią (Craspedia). Najbardziej oczywistym kwiatem ciętym w 2021 wydaje się jednak słonecznik (Helianthus annuus).

Szary…

W kontekście Koloru Roku 2021 wymienia się np. srebrzystoszarozielone liście eukaliptusu czy – także używane chętnie przez florystów – pędy (rozety) oplątwy (Tillandsia).

Tillandsia capitata

Tillandsia capitata, fot. A. Cecot

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TSW 2021
Pracownicy firmy Bayer Crop Science podczas internetowej konferencji prasowej poświęconej nowym strategiom i nowym produktom firmy

W stronę produkcji zrównoważonej

Konferencja firmy Bayer poświęcona strategii zrównoważonego rozwoju i nowościom produktowym odbyła się 21 stycznia. Miała formę spotkania online. Najwięcej z przedstawionych nowości w ofercie firmy Bayer Crop Science przeznaczonych jest do ochrony upraw zbóż i [...]

HortiAdNet