PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Konkurs Roślin Nowości podczas wystawy „Zieleń to Życie 2019”

Po raz 12. organizowany jest Konkurs Roślin Nowości. Jak zwykle, będzie on towarzyszył Międzynarodowej Wystawie ZIELEŃ TO ŻYCIE, której tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 5-7 września w Warszawie. Do konkursu zgłoszono tym razem 33 rośliny: drzewa, krzewy oraz byliny. Część z nich prezentujemy poniżej, skupiając się na bylinach oraz kompaktowych hortensjach nadających się do uprawy w tarasowych pojemnikach. Wyniki konkursu, w którym 6 odmian jest polskiej hodowli, zostaną ogłoszone 5 września podczas uroczystego otwarcia wystawy w Centrum EXPO XXI.

Kostrzewa (Festuca) 'Miedzianobrody' - jedna z odmian polskiej hodowli zgłoszonych do Konkursu Roślin Nowości 2019, fot. konkurs Roślin Nowości

Kostrzewa (Festuca) 'Miedzianobrody' - jedna z odmian polskiej hodowli zgłoszonych do Konkursu Roślin Nowości 2019, fot. Konkurs Roślin Nowości

Byliny

W konkursowej puli znalazło się sporo bylin. Są to m.in. odmiany szczególnie nadające się do krótkotrwałej produkcji w pojemnikach (zwartej budowy, zakwitające w 1. roku), która jest domeną wielu ogrodników prowadzących sezonowe uprawy pod osłonami (spośród niżej opisanych – dąbrówka ‘Gold Chang’, kłosowiec ‘Morello’, kocimiętka NEPTUNE, naparstnica ‘Pink Panther’).

● Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) ‘Gold Chang’ PBR

Niska bylina okrywowa o niespotykanym dotychczas u tego gatunku, zielonożółtym kolorze liści oraz atrakcyjnych, różowych kwiatach. W czasie kwitnienia dorasta do 15 cm wysokości. Tworzy naziemne rozłogi, za pomocą których szybko się rozrasta. Liście ma nieduże, odwrotnie jajowate, u nasady węższe, zaokrąglone na wierzchołku, zebrane w rozety. Blaszki liściowe są lekko pomarszczone. Młode liście są jasnozielone z żółtymi przebarwieniami, starsze limonkowe. Ozdobą rośliny są także różowe kwiaty, zebrane w smukłe, kłosokształtne kwiatostany. Kwiaty rozwijają się od końca kwietnia do końca maja. Roślina odporna na mróz (strefa 4), półzimozielona, w surowe, bezśnieżne zimy część liści może przemarzać, ale wiosną szybko pojawiają się nowe. Nadaje się do sadzenia w ogrodach skalnych, uprawy w pojemnikach oraz do stosowania z roślinami sezonowymi. Dąbrówka rozłogowa ‘Gold Chang’ została zaprezentowana po raz 1. podczas targów IPM Essen 2019

Ajuga reptans 'Gold Chang', fot. Konkurs Roślin Nowości

Ajuga reptans ‘Gold Chang’, fot. Konkurs Roślin Nowości

 

● Floks wiechowaty (Phlox paniculata) ‘Warsaw Sunrise’ PBR

Atrakcyjna odmiana o wielobarwnych liściach i różowych kwiatach. Jest to wysoka bylina o sztywnych, nierozgałęzionych łodygach wyrastających z krótkich kłączy, dorastająca do 1 m wysokości. Tworzy ozdobne, żółtokremowe liście z nieregularnymi, zielonymi plamami o rozmytych brzegach, zlokalizowanymi wzdłuż nerwu głównego. Na szczytach łodyg w lipcu i sierpniu rozwijają się przyjemnie pachnące, duże, różowe kwiaty z amarantowym oczkiem, zebrane w wiechowate kwiatostany. Odmiana o niewielkich wymaganiach, toleruje większość umiarkowanie wilgotnych gleb ogrodowych, preferuje stanowiska słoneczne do lekko ocienionych. Roślina odporna na mróz (strefa 5b). Najlepiej prezentuje się sadzona w grupach na rabatach bylinowych, na których tworzy wyraźny akcent kolorystyczny.

Polska odmiana wyhodowana przez Przemysława Godlewskiego ze szkółki Ogrody o Zielonych Progach Przemysław Godlewski.

Phlox paniculata 'Warsaw Sunrise', fot. Konkurs Roślin Nowosci

Phlox paniculata ‘Warsaw Sunrise’, fot. Konkurs Roślin Nowości

 

  • Kłosowiec (Agastache) ‘Morello’ PBR

Kępiasta, aromatyczna bylina tworząca masę czerwonopurpurowych kwiatów. Dorasta do 70 cm wysokości. Łodygi są wyprostowane, słabo rozgałęzione, liście ciemnozielone, trójkątne, na brzegu karbowane lub piłkowane, pokryte drobnymi włoskami i gruczołkami. Na szczytach łodyg oraz z kątów liści w czerwcu wyrastają kłosowate kwiatostany. Kwiaty są drobne, dwuwargowe, czerwonopurpurowe, zebrane w wielokwiatowe okółki. Roślina kwitnie do końca lata, w czasie kwitnienia wabi liczne owady. Odmiana zdrowa, odporna na mróz (strefa 6). Bylina polecana do sadzenia na rabatach pojedynczo, w grupach oraz do uprawy w pojemnikach, ustawianych na słonecznych balkonach i tarasach.

Agastache 'Morello', fot. Konkurs Roślin Nowości

Agastache ‘Morello’, fot. Konkurs Roślin Nowości

Kocimiętka (Nepeta) NEPTUNE ‘Bokratune’ PBR

Kompaktowa, obficie kwitnąca bylina przyciągająca liczne owady zapylające – pszczoły, motyle i trzmiele. Tworzy niskie, gęste kępy dorastające do 30 cm wysokości. Łodygi od dołu są silnie rozgałęzione. Liście nieduże, zielone, jajowatolancetowate, na krótkich ogonkach, karbowane lub piłkowane, pomarszczone. Kwiaty niebieskie z fioletowymi kielichami, zebrane w kilka okółków na szczytach pędów. Roślina kwitnie długo, od czerwca do września. Obcinanie przekwitłych kwiatostanów przedłuża kwitnienie. Roślina nietrudna w uprawie, dobrze rośnie na większości przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych gleb ogrodowych. Dosyć dobrze znosi suszę, wymaga stanowisk słonecznych. Odporna na mróz (strefa 4). Bylina o wszechstronnym zastosowaniu, polecana do sadzenia w grupach. Nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na słonecznych balkonach i tarasach.

Nepeta NEPTUNE, fot. Konkurs Roślin Nowości

Nepeta NEPTUNE, fot. Konkurs Roślin Nowości

 

Liliowiec (Hemerocallis) ‘Wassaw Island’

Kępiasta bylina o atrakcyjnych, łukowato wygiętych, równowąskich liściach oraz ciemnopomarańczowych kwiatach. W czasie kwitnienia dorasta do 70 cm wysokości. Tworzy lejkowate kwiaty średnicy 14 cm z intensywnie czerwoną gardzielą i żółtym oczkiem. Są one zbudowane z 6 szerokich, wywiniętych na zewnątrz działek o fryzowanych brzegach. Kwiaty są osadzone na szczytach długich, nagich łodyg wyrastających ponad liście, rozwijają się w czerwcu i lipcu, przyjemnie pachną. Odmiana powtarza kwitnienie, co jest rzadką cechą u liliowców. Roślina polecana do sadzenia na terenach zieleni publicznej oraz w ogrodach przydomowych, na rabatach, w grupach jednorodnych lub w kompozycjach z innymi bylinami.

Hemerocallis 'Wassaw Island', fot. Konkurs Roślin Nowości

Hemerocallis ‘Wassaw Island’, fot. Konkurs Roślin Nowości

 

Naparstnica (Digitalis) ‘Pink Panther’

Kompaktowa, kępiasta bylina o wzniesionym pokroju i strzelistych pędach, dorastająca do 40-50 cm wysokości. Liście zielone, zróżnicowanej wielkości. Liście odziomkowe są duże, tworzą rozetę, z której na początku lata wyrastają liczne i smukłe pędy kwiatostanowe. Kwiaty dzwonkowate, w kształcie naparstka, amarantowe, wewnątrz z biało-brązowymi cętkami, ułożone w kwiatostanie typu grona. Roślina zakwita w czerwcu, kwitnie długo, wabi liczne owady zapylające. Polecana do sadzenia na rabatach bylinowych w ogrodach rustykalnych i naturalistycznych a także w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Digitalis 'Pink Panther', fot. Konkurs Roślin Nowości

Digitalis ‘Pink Panther’, fot. Konkurs Roślin Nowości

 

Trawy

Ozdobne trawy, stanowiące oddzielną kategorię marketingową reprezentowane są w Konkursie Roślin Nowości 2019 przez dwie odmiany polskiej hodowli.

● Kostrzewa (Festuca) ‘Miedzianobrody’ PBR

Kępkowa zimozielona trawa o atrakcyjnie wybarwionych pędach kwiatostanowych. Dorasta do 20-30 cm wysokości (w czasie kwitnienia do 50-70 cm). Liście są bardzo wąskie, ciemnozielone, pod koniec jesieni oraz zimą mogą przebarwiać się na końcach na rudo. Kwiaty pojawiają się od czerwca do lipca, są zebrane w niewielkie, kłosowate kwiatostany. Cechą charakterystyczną, wyróżniającą tę odmianę jest miedziany kolor źdźbeł. Trawa polecana do sadzenia pojedynczo lub w grupach w ogrodach przydomowych oraz zieleni miejskiej, na rabatach bylinowych i trawiastych, na wrzosowiskach, skalniakach oraz w pojemnikach.

Polska odmiana wyselekcjonowana przez Krzysztofa Słowińskiego, właściciela Szkółki Słowińscy, znaleziona jako mutacja na nieoznaczonej kostrzewie o niebieskich liściach. Wyróżniona w ubiegłym roku jedną z nagród ISU – Międzynarodowego Towarzystwa Bylinowego (Internationale Stauden-Union).

Festuca 'Miedzianobrody', fot. Konkurs Roślin Nowości

Festuca ‘Miedzianobrody’, fot. Konkurs Roślin Nowości

 

● Miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‘Boucle’ PBR

Szybko rosnąca trawa ozdobna tworząca wysokie kępy, jesienią zwieńczona atrakcyjnymi, purpurowymi kwiatostanami. Roślina dorasta do 0,7-0,8 m wysokości, w czasie kwitnienia osiąga do 1,1 m wysokości. Liście są długie, regularnie zwężające się, zielone z białym nerwem głównym. Końce liści wyrastających na szczycie źdźbeł przyjmują odcień purpurowo-bordowy. Pod koniec lata rośliny tworzą strzeliste, wiechowate kwiatostany, które w pierwszej fazie rozwoju są wyjątkowo mięsiste, mocno pokarbowane, grube, purpurowo-bordowe. Trawa odporna na wyleganie. Preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne. Odmiana odporna na mróz (strefa 5b). Polecana do uprawy w ogrodach przydomowych oraz zieleni osiedlowej i publicznej.

Polska odmiana, wyhodowana przez Artura Maja ze szkółki Daglezja Artur Maj Szkółka Roślin Ozdobnych, wyróżniona srebrnym medalem międzynarodowych targów GrootGroenPlus 2018 w Holandii.

Miscanthus sinensis ‘Boucle’, fot. Konkurs Roślin Nowości

Miscanthus sinensis ‘Boucle’, fot. Konkurs Roślin Nowości

 

Zwarte  hortensje

W Konkursie Roślin Nowości 2019 krzewy z rodzaju Hydrangea reprezentuje aż 12 taksonów, co potwierdza rosnącą popularność hortensji. Dziewięć z nich to odmiany gatunku H. paniculata), wśród których znajduje się kilka nadających się do pojemników balkonowo-tarasowych.

● Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) LIVING SUMMER LOVE ‚LCNO2’ PBR

Niski krzew dorastający do wysokości 1 m i szerokości ok. 1,2 m. Pędy sztywne, wyprostowane. Liście jajowate, ciemnozielone, po obu stronach szorstko owłosione. Kwiaty wyłącznie płonne, zebrane w stożkowate kwiatostany na szczytach pędów. Kwiatostany dorastają do 25 cm długości, początkowo są białe, potem stają się jasnoróżowe. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do września, po przekwitnieniu kwiaty zasychają, pozostając ozdobą krzewu przez jesień i zimę. Odmiana odporna na mróz (strefa 5), zdrowa. Polecana do sadzenia w grupach w ogrodach przydomowych i  zieleni osiedlowej oraz do uprawy w pojemnikach. Kwiatostany doskonale nadają się do bukietów i zasuszania.

● Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) LIVING SUMMER SNOW ‚LCNO5’ PBR

Mały krzew o kompaktowym pokroju dorastający do wysokości 1 m i ok. 0,9 m średnicy. Pędy sztywne, wyprostowane. Liście jajowate, ciemnozielone, po obu stronach szorstko owłosione. Kwiaty wyłącznie płonne, zebrane w stożkowate kwiatostany na szczytach pędów. Kwiatostany dorastają do 25cm długości i mają kremowobiały kolor przez cały okres kwitnienia. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do września, po przekwitnieniu kwiaty zasychają, pozostając ozdobą krzewu przez jesień i zimę. Odmiana odporna na mróz (strefa 5), zdrowa. Polecana do sadzenia w grupach w ogrodach przydomowych i zieleni osiedlowej oraz do uprawy w pojemnikach. Kwiatostany doskonale nadają się do bukietów i zasuszania.

● Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) MOJITO ‘GRHP10’

Niski krzew dorastający do wysokości 1 m i szerokości ok. 1,2 m. Pędy sztywne, wyprostowane. Liście jajowate, ciemnozielone, po obu stronach szorstko owłosione. Kwiaty wyłącznie płonne, zebrane w stożkowate kwiatostany na szczytach pędów. Kwiatostany dorastają do 25 cm długości, początkowo są białozielone (limonkowe), potem lekko różowieją. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do września, po przekwitnieniu kwiaty zasychają pozostając ozdobą krzewu przez jesień i zimę. Odmiana odporna na mróz (strefa 5), zdrowa. Polecana do sadzenia w grupach w ogrodach przydomowych i zieleni osiedlowej oraz do uprawy w pojemnikach. Kwiatostany doskonale nadają się do bukietów i zasuszania.

Wszystkie konkursowe rośliny są zaprezentowane na stronie internetowej Związku Szkółkarzy Polskich – organizatora Konkursu Roślin Nowości. Na żywo będzie je można oglądać w holu głównym Centrum EXPO XXI w Warszawie, gdzie w dniach 5-7 września zagości Międzynarodowa Wystawa ZIELEŃ TO ŻYCIE 2019.

Patrz też: https://zielentozycie.pl

http://flowerexpo.pl/

Truskawki z Gospodarstwa Rolnego Maruszewski wyróżniają się pięknym wyglądem i doskonałym smakiem

Truskawki w tunelach

Producenci z Gospodarstwa Rolnego Maruszewski z Lubelszczyzny uprawiają truskawki na powierzchni 4 ha. Ponad 1 ha stanowią uprawy wczesne, prowadzone w tunelach foliowych firmy Haygrove. Produkowane truskawki wyróżniają się wysoką, powtarzalną jakością oraz wyjątkowym smakiem. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet