Krótki przegląd informacji ze świata - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Krótki przegląd informacji ze świata

Podczas gdy Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Kanada odnoszą sukcesy, w Kenii zlicytowano jedno z największych gospodarstw ogrodniczych…

Czytaj dalej...

Renesans kwiaciarstwa w USA

Tylko 20% kwiatów sprzedanych w USA jest produkowanych na krajowym rynku. Jednak jeszcze w 1991 r. było to 64%. W tym samym roku rząd USA wprowadził Andyjskie Preferencyjne Porozumienie Handlowe (Andean Trade Preference Agreement), które zniosło taryfy celne na kilka rodzajów produktów z Boliwii, Kolumbii, Ekwadoru i Peru m.in. na rośliny ozdobne. Pakt był częścią wojny antynarkotykowej i przyniósł pozytywne efekty, przekonując południowoamerykańskich ogrodników do uprawy kwiatów, zamiast drzew krasnodrzewu pospolitego (krzewu kokainowego).

Z paktu skorzystała zwłaszcza Kolumbia, która jest głównym dostawcą kwiatów na rynek USA – 78% kwiatów ciętych pochodzi z tego kraju.

Ponieważ 74% klientów nie wiedziało skąd pochodzą kwiaty, które kupują, a ponad połowa stwierdziła, że wolałaby kupować lokalne produkty, Kalifornijska Komisja ds. Kwiatów Ciętych, ustanowiła „Certified American Grow” – certyfikat poświadczający, że roślina ozdobna została wyprodukowana w USA.

Dodatkowe akcje podjęte przez rząd amerykański, a nawet rodzinę prezydencką, spowodowały wzrost zainteresowania konsumentów kwiatami produkowanymi w ich kraju. Debra Prizing, autorka książki „The 50-Mile Bouquet: Seasonal, Local, and Sustainable Flowers”, zasłużona działaczka na rzecz ruchu amerykańskich producentów roślin, również zauważyła trend: „Obserwujemy renesans małych i dużych  upraw roślin ozdobnych, na terenie USA”.

Program Freshness from Europe odniósł sukces w Kanadzie

Trzyletnie program Unii Europejskiej „Europejskie Smaki” (The European Flavors Program), którego celem była ogólnoświatowa promocja europejskich produktów o wysokiej jakości i świetnym smaku, rozpoczął się w 2008 roku. Program odniósł tak duży sukces, że przedłużono go o kolejne trzy lata. W tym czasie został przeprowadzony z powodzeniem w Kanadzie. W 2014 r. po raz kolejny go przedłużono, jednak pod inną nazwą –  Świeżość z Europy (Freshness from Europe).



„Tym razem program skupia się przede wszystkim na kliencie” informował JC Barros, dyrektor marketingu programu w Ameryce Północnej. „Promujemy włoskie kiwi, gruszki, śliwki i winogrona. Od czasu gdy program rozpoczął się w Kanadzie, notujemy bardzo wysoki wzrost sprzedaży tych produktów – również dzięki współpracy naszego kanadyjskiego dystrybutora Agri-Mondo”.

Program „Świeżość z Europy” jest finansowany przez Unię Europejską, włoski rząd i Centro Servizi Ortofrutticoli (CSO), by promować wysokiej jakości europejskie warzywa i owoce.

Kenijskie Karuturi idzie pod młotek

Kenijskie gospodarstwo ogrodnicze, znajdujące się w Naivasha, produkujące róże na kwiat cięty, zostanie zlicytowane. Właściciel gospodarstwa (pochodzący z Indii) przegrał sprawę sądową, pozostawiając ponad 3000 pracowników w niepewnej sytuacji.

Problemy Karuturi osiągnęły szczyt w 2012 roku, kiedy urząd skarbowy zaczął dochodzenie, które ujawniło międzynarodowy transfer niewłaściwie wycenionych towarów, dzięki czemu właściciel unikał płacenia podatków. Kwota oszacowana została na 20 milionów dolarów. Dodatkowo, z powodu niewypłacania należności, pracownicy zaczęli wielotygodniowy  strajk, co spowodowało całkowity paraliż produkcji.

Przez  kłopoty największego ośrodka zatrudnienia w regionie, szpital Karutori ma problemy z dostawami prądu, a darmowa szkoła dla dzieci i pracowników Karuturi została zamknięta.

Na podstawie: hortibiz.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biologiczna ochrona ogórka – jak zapewnić jej skuteczność?

Na początku sezonu w Czchowie, podczas spotkania z ogrodnikami, wiele mówiono o biologicznej ochronie plantacji. Wykład przedstawicielki firmy Koppert – Natalii Bętkowskiej – dotyczył strategii w biologicznej ochronie ogórków w uprawach pod osłonami. Metody ochrony [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet