PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Książka i róża

23 kwietnia, u nas kojarzony głównie z popularnymi imieninami Jerzego i Wojciecha, jest obchodzony na świecie jako Dzień Książki. Szczególną rangę ma on w Hiszpanii, gdzie od 85 lat jest to zarazem święto róż, głównie czerwonych. Kwiaty te, podobnie jak książki, wręczane są wówczas w prezencie, symbolizując krew smoka pokonanego przez św. Jerzego (który zginął męczeńską śmiercią właśnie 23 kwietnia).

Dzień Św. Jerzego jest w Hiszpanii okazją do sprzedaży milionów kwiatów róż, fot. deleiteplazas.com

W Polsce

Zwyczaj hiszpański przejęły inne kraje, w tym Polska, gdzie od kilkunastu lat wiele księgarni i bibliotek bierze udział w Światowym Dniu Książki. Na przykład na południu odbywają się 23-24 kwietnia br. XIV Małopolskie Dni Książki „Książka i róża” – jak informuje Instytut Książki, w ponad 60 księgarniach tego regionu można kupić książki z rabatem, a w prezencie dostać różę. Są to jednak nie tylko żywe kwiaty, ale także wykonane z papieru, na szydełku, w formie ekslibrisu czy motywu zdobiącego zakładki do książek.

W Hiszpanii

Natomiast, jak podał portal thinkspain.com, 23 kwietnia br. w Hiszpanii (głównie w Katalonii) sprzedano co najmniej 6 mln kwiatów róż – przy czym 1/3 miała pochodzić z rodzimej produkcji. Najważniejszym źródłem dostaw była w tym roku Holandia, a nie jak poprzednio Ameryka Południowa. Cena róży oferowanej 23.04. na ulicznym straganie, czyli w typowy dla tego święta sposób, wynosiła 3-5 euro. Poinformowano zarazem, że floryści hiszpańscy osiągnęli w Dzień Św. Jerzego aż 30% swoich rocznych zysków.

W lipcu rozpoczynają się zbiory polskich borówek

Inauguracja borówkowego sezonu

1 lipca obchodzony jest Dzień Polskiej Borówki. To symboliczny początek borówkowego sezonu w naszym kraju. Borówki z polskich plantacji będą dostępne tylko przez 3 miesiące. Cieszmy się nimi i wartościami, na jakich plantatorzy tego owocu [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet