Kurtyny – nie tylko oszczędność energii - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

AGROSIMEX
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Kurtyny – nie tylko oszczędność energii

Wysokie koszty ogrzewania i mroźne w minionych latach zimy (mimo, że tej zimy mrozy trwały stosunkowo krótko) skłaniają ogrodników do poszukiwania rozwiązań energooszczędnych. Najlepiej pomyśleć o nich już w czasie budowy szklarni i od początku wyposażyć ją w kurtyny termoizolacyjne.

Z przeprowadzonej podczas targów Flowers&Hortech rozmowy ze specjalistą z firmy Top Plants wynika, że obecnie w uprawie pomidorów niemal obowiązkowym rozwiązaniem jest instalowanie przynajmniej jednej kurtyny energooszczędnej (45% energooszczędności i 14-15% cieniowania) i wielu ogrodników, zwłaszcza przy pierwszej szklarni decyduje się na zainstalowanie właśnie takiej kurtyny. Jak informował Andrzej Bambenista koszt takiej inwestycji powinien się zwrócić mniej więcej w 1,5 sezonu. Optymalnym wyjściem jest instalowanie oprócz wspomnianej górnej kurtyny również kurtyn bocznych. Natomiast idealnym rozwiązaniem, coraz popularniejszym w ostatnich latach, jest wyposażenie szklarni w dodatkowe kurtyny – jeszcze jedną górną z tkaniny lub perforowanej folii antykondensacyjnej. Na instalowanie takiej ruchomej folii – poruszającej się na takim samym mechanizmie jak typowa kurtyna – decyduje się coraz więcej klientów. Rozwiązanie takie jest o wiele lepsze od instalowania nieprzesuwalnych foliowych podwieszek, które spełniają wprawdzie swoje energooszczędne funkcje, ale równocześnie prowadzą do podniesienia wilgotności w obiekcie i zwiększenia ryzyka rozwoju chorób roślin, głównie szarej pleśni.

Przy wyborze kurtyn warto mieć na uwadze bezpieczeństwo takiej inwestycji – na rynku dostępne są kurtyny samogasnące oraz niepalne – pożary jakie miały miejsce w szklarniach, również w tym sezonie, powinny skłaniać do inwestowania w tkaniny niepalne, zapewniające większe bezpieczeństwo ( niestety dotychczas te względy nie były brane pod uwagę przez większość ogrodników). Dodatkowo najnowsze tkaniny z firmy Bonar poza odpowiednimi parametrami mechanicznymi i przepuszczalnością dla światła i ciepła oraz niepalnością pod wpływem wysokiej temperatury nie wydzielają szkodliwych substancji i nie występuje w ich przypadku efekt „gorącego deszczu” czyli kapiącego, płonącego materiału.

Firmy produkujące kurtyny niema l co roku wprowadzają nowe rozwiązania. Nowością ostatnich miesięcy jest kurtyna PhormiTex Lumina O z firmy Bonar Phormium. Według informacji przedstawionych przez producenta ma ona zapewniać efektywne cieniowanie przy zapewnieniu dużych możliwościach regulowania warunków klimatycznych w obiekcie – ponieważ następuje przez nią wymiana powietrza i odprowadzanie wilgoci. Dodatkowo światło przenikające przez kurtynę Lumina O ulega rozproszeniu, dzięki czemu rośliny są lepiej i bardziej równomiernie doświetlone. Tkanina ta jest niepalna.

Konferencje TSW 2021 Online

Jeszcze miesiąc temu organizatorzy targów TSW byli przekonani, że imprezę tę będzie można zorganizować w tradycyjnej formule. Niestety z powodu nasilenia się epidemii covid-19 i związanych z tym restrykcji nie będzie to możliwe. Wszyscy [...]

FLORENSIS_Dianthus
ICL promocja Peters
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
Top Plants
Bayer_Fitter_29cAdvertisement
Syngenta bratki
HortiWizja_najnowszy odcinek 36
HortiAdNet