PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Kwiaciarska Turcja „na plusie”

Ważną wizytówką tureckiej branży roślin ozdobnych stały się międzynarodowe targi Flower Show Turkey/Eurasia Plant Fair, które odbywają się w Stambule – gigantycznym mieście, leżącym na styku Europy i Azji. Tegoroczna edycja tej czterodniowej imprezy odbyła się na przełomie listopada i grudnia, a swoją ofertę pokazało wówczas na powierzchni 24 000 m² 286 wystawców z 21 krajów.

Burmistrz Stambułu Kadir Topbaş (2. z lewej) otwierał międzynarodowe targi Flower Show Türkiye/Eurasia Plant Fair 2013; obok niego z prawej Osman Bağdatlıoğlu - szef tureckiego Stowarzyszenia Eksporterów Roślin Ozdobnych, z lewej - Abdullah Okul, prezes tureckiego Związku Producentów Roślin Ozdobnych SUSBIR; 1. z prawej - Hakan Yuksel, prezes firmy CYF Fuarcilik organizującej targi, fot. A. Cecot

Ta prestiżowa wystawa reklamowana jest jako największa branżowa impreza targowa w Eurazji, a splendoru przydał jej fakt, że uroczystego otwarcia dokonał znany z zamiłowania do roślin, wspierający zazielenianie i ukwiecanie miasta, popularny burmistrz Stambułu Kadir Topbaş. Położył on nacisk na to, że symbolem Turcji jest tulipan (wywodzący się stamtąd) i stwierdził, że należy dołożyć starań, by „przywrócić” jej tę roślinę.


Kwiaty cięte tulipanów były więc dobrze widoczne na stambulskich targach, choć w Turcji wciąż ustępują one innym gatunkom, zwłaszcza goździkowi, uprawianemu – według informacji tureckiego Stowarzyszenia Eksporterów Roślin Ozdobnych (Ornamental Plants and Products Exporters Union) – na powierzchni 400 ha.

Na targach, które współorganizowane są przez jedną z wielu działających w Turcji organizacji ogrodniczych (Süsbir, czyli Turecki Związek Producentów Roślin Ozdobnych), największą powierzchnię zajmowały jednak drzewa i krzewy. Wiele przywieziono z Włoch – zwłaszcza z Pistoi – których klimat jest zbieżny z warunkami panującymi w dużej części Turcji, szczególnie południowej, śródziemnomorskiej, gdzie leży Antalya, jedno z centrów produkcji roślin ozdobnych. Dobrze widoczna na targach obecność materiału szkółkarskiego wiązała się z boomem budowlanym i inwestycyjnym, który dotyczy całego kraju, ale przede wszystkim Stambułu.


Sprzyjający produkcji ogrodniczej klimat sprawia, że Turcja jest również ważnym eksporterem, obecnym na razie głównie w krajach Bliskiego Wschodu (jak Irak), środkowej Azji (jak Turkmenistan, Azerbejdżan, Gruzja), lecz także w Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech. Jeśli chodzi o uprawy pod osłonami, oprócz kwiatów ciętych, ważnym i mającym duży potencjał proeksportowy produktem tureckim jest zieleń cięta.

W targach Flower Show Turkey/Eurasia Plant Fair 2013 uczestniczył jeden polski wystawca – firma Infomax z Kielc, która przyjechała ze swoim wydawnictwem reklamującym różne polskie firmy eksportowe i ich towary.

Rynek warzyw szklarniowych w czasie epidemii koronawirusa

Niedawno w Polsce, podobnie jak w wielu krajach Europy, wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego i idące za tym środki ostrożności, mające ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Zmiany dotyczą wielu sfer życia, m.in. ograniczono funkcjonowanie części punktów [...]

HortiAdNet