PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara od 11 01 2019

Kwiaty na Dzień Kobiet

W Polsce 8 marca pozostaje najważniejszym w roku dniem sprzedaży kwiatów. Rynek tych produktów przeżywa ogólny boom dzięki Świętu Kobiet, które jest domeną Europy Środkowo-Wschodniej. Niepokonana pod tym względem jest Rosja, choć w 2016 roku, ze względu na spadek wartości rubla zanotowano znaczne ograniczenie zamówień za strony tamtejszych importerów. Zarazem rosyjscy kupcy stawiali na tańsze kwiaty, jak tulipany, które i u nas umacniają się na pierwszej pozycji w rankingu „ozdobnych” prezentów wręczanych paniom 8 marca.

Tulipan 'Sybilla'

Kwiaty tulipana 'Sybilla', fot. A. Cecot

Wzmożona podaż roślin ozdobnych

W 2016 roku Dzień Kobiet, który generuje wysokie obroty na europejskich giełdach i w hurtowniach roślin ozdobnych, zbiegł się w czasie z Dniem Matki w Wielkiej Brytanii (6 III) – świętem przypadającym na Wyspach w 4. niedzielę Wielkiego Postu. To wywołało jeszcze większy niż zazwyczaj europejski popyt na kwiaty i rośliny doniczkowe.

Typowe kwiaty lutego i marca

W Polsce mocną pozycję mają tulipany krajowej produkcji, wspomagane innymi gatunkami (goździki!) i towarem z importu. W tej ostatniej grupie dominują róże, sprowadzane głównie z Afryki – przeważnie via Holandia. W lutym i na początku marca sprzedaż róż z farm kenijskich i etiopskich osiągnęła, jak co roku, niebywałe rozmiary (bywało, że stanowiła aż 15% obrotów całorocznych) – w związku z Dniem Kobiet, brytyjskim Dniem Matki, a zwłaszcza z wcześniejszymi (14 II) Walentynkami, które jeszcze bardziej stymulują handel różami i są najważniejszą kwiatową okazją w Europie Zachodniej.

Boom na giełdzie kwiaciarskiej

Holenderska giełda Royal FloraHolland z siedzibą w Aalsmeer osiągnęła 8,5-procentowy wzrost obrotów w lutym 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca; średnia cena produktu zwiększyła się natomiast o 0,36 €.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Agritech 2020 baner 10
HortiAdNet