PODosłonami.pl

AGROSIMEX
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Jak w łatwy sposób przejść na oświetlenie LED?

Ogrodnicy od pewnego czasu coraz bardziej interesują się korzyściami, jakie płyną z zastosowania oświetlenia LED w uprawach szklarniowych. Przed wprowadzeniem takiego rozwiązania powstrzymywały ich jednak dotychczas najczęściej koszty instalacji, które mogą okazać się wysokie. Zwłaszcza w sytuacji, gdy konieczne jest stworzenie całego systemu doświetlania od podstaw. Mamy jednak na to sposób!

Stopniowe wprowadzanie lamp LED

Można spróbować wprowadzić najnowsze rozwiązania LED w doświetlaniu stopniowo, małymi krokami. Jest to możliwe i proste dzięki nowemu, kompaktowemu systemowi oświetlenia górnego Philips GreenPower LED, określanemu skrótem TLC (Top Light Compact). System ten umożliwia przejście z oświetlenia z wysokoprężnymi lampami sodowymi HPS na lampy LED przy jednoczesnym wykorzystaniu istniejącej infrastruktury elektrycznej. Dzieje się tak poprzez zastępowanie lamp sodowych odpowiednimi zamiennikami LED-owymi. Nowe moduły TLC GreenPower pasują do złączy HPP, co więcej dostosowane są one również do kratownic i można umieszczać je nawet pomiędzy zraszaczami. Dzięki takiemu dopasowaniu można dokonać dwóch rzeczy: wymienić system doświetlania HPS na LED o podobnym strumieniu światła i zużywać przy tym mniej energii albo zwiększyć strumień światła przy takim jak dotychczas zużyciu energii. Przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury można przejść na całkowite doświetlanie LED-owe lub przejść na system hybrydowy, który jest połączeniem LED z HPS i zastąpić np. połowę wysokoprężnych lamp sodowych LED-ami.

Zalety nowych modułów LED

Moduły Philips TLC GreenPower są chłodzone pasywnie i emitują mniej ciepła niż lampy HPS, co umożliwia lepszą kontrolę klimatu w szklarni. Oprawy te są dostępne w dwóch wersjach – ze standardowym lub szerokim kątem emisji światła, co zapewnia bardzo dobre doświetlenie roślin w różnych systemach uprawy szklarniowej, w tym w uprawie na rynnach.

Silny strumień światła lamp Philips TLC GreenPower LED, rzędu do 2650 μmol‧m–2‧s–1 i znakomita energoefektywność, nawet 3,6 μmol‧J-1, pomogą zoptymalizować wzrost plonu, poprawić jego jakość i obniżyć koszty działalności. W porównaniu ze źródłami HPS lampa ta daje więcej światła, natomiast emituje mniej ciepła, co pozwala na lepszą kontrolę klimatu w szklarni.

Ponadto moduły TLC, podobnie jak wszystkie produkty z serii GreenPower LED, mają funkcję ściemniania do poziomu 10% typowego strumienia fotonów – a zarazem zmniejszenia zużycia energii – przy wykorzystaniu systemu sterowania GrowWise Control. Pozwala to regulować natężenie światła tak, by stworzyć imitację naturalnego cyklu dnia i nocy, co w uprawie niektórych gatunków roślin daje bardzo dobre efekty. System GrowWise Control może pracować samodzielnie lub być zarządzany poprzez komputer szklarniowy.

Moduły TLC GreenPower LED mogą mieć zastosowanie w uprawach:

 • pomidorów, ogórków, sałaty, truskawek oraz innych warzyw i owoców jagodowych,
 • róż, chryzantem, alstremerii oraz roślin doniczkowych i innych uprawianych na kwiaty cięte,
 • konopi leczniczych.

Główne korzyści z doświetlania modułami TLC GreenPower LED:

 • idealnie sprawdzają się w każdej nowej szklarni i przy modernizacji instalacji,
 • oświetlenie dostępne dla roślin światłolubnych (do 2650 μmol‧m–2‧s–1) lub gdy zależy nam na obniżeniu kosztów użytkowania (efektywność do 3,6 μmol‧J-1),
 • budowa typu „plug and play” zmniejsza koszty montażu i zaoszczędza czas,
 • szeroki lub standardowy kąt emisji światła zapewnia optymalny rozkład oświetlenia dla każdego rodzaju uprawy.

Specyfikacja techniczna modułów TLC Green Power LED:

 • Długość 72 cm
 • Szerokość 24 cm
 • Wysokość 9 cm
 • Masa: 10,5 kg (łącznie z mocowaniem)
 • Współczynnik mocy: 0,98
 • Współczynnik zniekształceń harmonicznych: <15%
 • Średnia żywotność2: 36000 godzin L90
 • Stopień ochrony przed wilgocią: IP66
 • Chłodzenie: pasywne
 • Atesty: CE, ENEC, RoHS, UL/CSA, RCM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak w czasie pandemii wspierać lokalnych producentów?

W ostatnich miesiącach stało się wyraźnie widoczne, że w czasie pandemii z największy problemami finansowymi borykają się małe firmy. Dlatego właśnie potrzebują one wsparcia, które na szczęście nadchodzi ze strony konsumentów. Obecnie 35% Europejczyków deklaruje, [...]

Syngenta bratki
TSW 2021
Top Plants
Florensis Poinsecja
HortiAdNet