PODosłonami.pl
Lilie – paleta odmian i możliwości
W dniach 6-9 czerwca w Holandii odbyła się siódma edycja dni otwartych tamtejszych firm zajmujących się hodowlą oraz dystrybucją cebul lilii – Dutch Lily Days. Wzięło w niej udział 13 przedsiębiorstw, które w swoich szklarniach pokazowych gościły przybyszów z całego świata. Oprócz lokalnych ogrodników, szczególnie widoczni byli zwiedzający z Azji, która stała się najważniejszym odbiorcą cebul lilii. Jak zwykle podczas DLD, zaprezentowano setki odmian w okresie kwitnienia, w tym nowości, które zwykle wzbudzają ciekawość. Nie zabrakło wydarzeń, które zwracały uwagę na zastosowanie lilii przez florystów oraz popularyzację tych kwiatów jako uniwersalnego, a niedocenianego materiału bukieciarskiego.

Poszerza się asortyment pełnokwiatowych - pozbawionych pyłku i mocnego zapachu - lilii; na fot. nowa odmiana Roselily 'Aretha', fot. A. Cecot
Lilie – 13 miejsc, 13 ofert
W Dutch Lily Days 2017 wzięły udział firmy: Van den Bos Flowerbulbs, BOT Flowerbulbs, De Jong Lelies, GAV Lilies, Lily Company, Mak Breeding, Onings Holland Flowerbulbs, Steenvoorden BV, Gebr. Vletter & Den Haan, VWS Flowerbulbs, World Breeding, Zabo Plant i Royal Van Zanten.
W pierwszym z wymienionych przedsiębiorstw, w Honselersdijk odbyło się oficjalne otwarcie tegorocznych DLD. Gospodarz wydarzenia, dyrektor (CEO) Hans Kleijwegt przypomniał, że lilia ma niezwykle długą, historię jako roślina ozdobna, ale zarazem jest kwiatem nowoczesnym ze względu na różnorodność kształtów i kolorów, których paleta się poszerza dzięki postępom w hodowli.
- Hans Kleijwegt, dyrektor firmy Van den Bos Flowerbulbs otwiera Dutch Lily Days 2017
- „Chrzest” odmiany Roselily ‚Aretha’ – od lewej: Paul Deckers, Tonny de Looff, Willem-Jan van Graas
- Z premierą odmiany poświęconej piosenkarce Arethcie Franklin współgrał występ zespołu gospel
- Lilia Roselily ‚Aretha’, fot. 1-4 A. Cecot
Pełnokwiatowe lilie – modny trend
Szczególnej promocji doczekały się pełnokwiatowe odmiany z grupy Mieszańców orientalnych oferowane pod marką Roselily® – pozbawione pręcików (a więc i pyłku) oraz o słabszym zapachu niż typowe lilie orientalne. Podczas otwarcia DLD dokonano bowiem „chrztu” nowej kreacji z tej linii produktów – białej odmiany ‘Aretha’, zadedykowanej sławnej amerykańskiej wokalistce Arethcie Franklin (nie zabrakło akcentów muzycznych w trakcie uroczystości). Promotorem odmiany, wyhodowanej – jak cała grupa Roselily® – przez holenderską rodzinę de Looff, był Paul Deckers, główny projektant tegorocznej kwiaciarskiej dekoracji Placu Św. Piotra w Rzymie, która od prawie 30 lat stanowi holenderski akcent błogosławieństwa papieskiego „Urbi et Orbi” w Wielkanoc. W 2017 r. lilie z grupy Roselily® stanowiły motyw przewodni tej aranżacji.
Lilie w bukietach ślubnych
Inną atrakcją pierwszego dnia Dutch Lily Days w firmie Van den Bos Flowerbulbs była, zorganizowana przez Floral Fundamentals prezentacja 12 bukietów ślubnych z liliami jako lejtmotywem. Wykonywały je 3 pełne pasji florystki, które przygotowały prace w czterech konwencjach: europejskiej, amerykańskiej, azjatyckiej i we własnym stylu: Lily Beelen i Geertje Stienstra z Holandii oraz Sara-Lisa Ludvigsson ze Szwecji.
Kompozycje te dowodziły, że lilie mogą być interesującym materiałem bukieciarskim, łamiącym stereotypy na temat możliwości zastosowania tych kwiatów.
- 3 florystki: Geertje Stienstra, Lily Beelen i Sara-Lisa Ludvigsson oraz Alison Bradley – spiritus movens organizacji Floral Fundamentals promującej kwiaty
- Geertje Stienstra z bukietem ślubnym w stylu amerykańskim
- Bukiet ślubny w stylu europejskim wykonany przez Geertje Stienstrę
- Bukiet ślubny w stylu „własnym” (Geertje Stienstra)
- Sara-Lisa Ludvigsson prezentuje bukiet ślubny we własnym stylu (w formie wachlarza) – złożony…
- …i rozłożony
- Bukiet ślubny w stylu azjatyckim (Sara-Lisa Ludvigsson)
- Bukiet ślubny w stylu europejskim (Sara-Lisa Ludvigsson)
- Lily Beelen prezentuje bukiet ślubny wykonany we „własnym” stylu
- Ta sama kompozycja z widocznymi szczegółami (główny motyw to pąki lilii o różnym stadium dojrzałości)
- Fragment bukietu ślubnego w stylu europejskim wykonanego przez L. Beelen…
- …i bukiet „amerykański” tej samej florystki, fot. 1-12 A. Cecot
Lilie na warsztacie hodowców
Wśród uczestników DLD znalazły się firmy, które zajmują się hodowlą – tworzeniem odmian lilii do uprawy pod osłonami na kwiaty cięte. Takim przedsiębiorstwem jest m.in. Vletter & De Haan z Rijnsburga (z tego przedsiębiorstwa wywodzą się np. ‘Santander’ i ‘Sorbonne’ – wyróżniające się Mieszańce OR). Właściciel Nico Vletter zwrócił uwagę na takie, jego zdaniem, obiecujące nowości jak: ‘Ibiza’ i ‘Praiano’ (OR, obie różowe) czy ‘Doroso’ i ‘Amati’ (LA).
Z kolei w firmie Royal van Zanten tamtejszy specjalista Eric Maessen wyróżnił następujące nowe kreacje: ‘Armandale’ (LA), ‘Master’ (OT), a także ‘Arletta’ i ‘Mateo’ (OR).
W przedsiębiorstwie De Jong Lelies, którego wizytówką są lilie azjatyckie, dyrektor Wijnand der Kooij wskazywał m.in. ‘Sinope’ (LA) czy ‘Scoubidou’ (pełna LA). Do hitów zaliczył np. ‘Yellow Diamond’ i ‘White Sound’ (LA), a także ‘Chelsea’ i ‘White Spear (OR).
- Lilia ‚Doroso’ (LA) – jedna z obiecujących nowości z firmy hodowlanej Vletter & De Haan
- Lilia ‚Amati’ – mieszaniec LA (Vletter & De Haan)
- Lilia ‚Praiano’ – odmiana orientalna (Vletter & De Haan)
- Lilia ‚Master (OT) – jedna z nowości hodowli firmy Royal van Zanten
- Lilia ‚Mateo’ – odmiana (OR) tego samego hodowcy
- ‚Arletta’ – wyróżniana w firmie Royal van Zanten biała nowość z grupy Mieszańców orientalnych…
- …nadająca się do gęstych nasadzeń, a więc wydajnej produkcji
- Lilia ‚Armandale’ (LA) z oferty RvZ
- Lilia ‚Sinope’ – mieszaniec LA z nowej oferty firmy De Jong Lelies
- Lilia ‚Yellow Diamond’ (LA, De Jong Lelies)
- ‚Scoubidou’ – pełnokwiatowy mieszaniec LA (De Jong Lelies)
- Lilia ‚Chelsea’ (OR, De Jong Lelies), fot. 1-12 A. Cecot
- Nico Vletter (z prawej) podczas Dutch Lily Days 2017 w firmie Vletter & De Haan
- Jan-Willem Mantel, Michiel Ruiter i Wijnand van der Kooij z firmy De Jong Lelies
- Dutch Lily Days w firmie Royal van Zanten, fot. 1-3 A. Cecot
Promocja lilii
Organizatorzy Dutch Lily Days dokładają starań, by popularyzować lilie jako nowoczesne kwiaty cięte, nadające się do różnych kompozycji. Działania te wspiera – przez okrągły rok iBulb, instytucja z Hillegom, powołana aby zapełnić lukę po rozwiązanym IBC (International Flower Bulb Centre) i promująca holenderskie ozdobne rośliny cebulowe.

Konferencja na temat chryzantem – w 2020 roku w Bydgoszczy!
Pracownicy naukowi Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy planują zorganizowanie konferencji pod tytułem „Najnowsze osiągnięcia w uprawie oraz hodowli chryzantem i innych roślin ozdobnych” – w dniach 5-6 listopada 2020 r. Już [...]
1 komentarz do “Lilie – paleta odmian i możliwości”