PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Lilie – paleta odmian i możliwości

W dniach 6-9 czerwca w Holandii odbyła się siódma edycja dni otwartych tamtejszych firm zajmujących się hodowlą oraz dystrybucją cebul lilii – Dutch Lily Days. Wzięło w niej udział 13 przedsiębiorstw, które w swoich szklarniach pokazowych gościły przybyszów z całego świata. Oprócz lokalnych ogrodników, szczególnie widoczni byli zwiedzający z Azji, która stała się najważniejszym odbiorcą cebul lilii. Jak zwykle podczas DLD, zaprezentowano setki odmian w okresie kwitnienia, w tym nowości, które zwykle wzbudzają ciekawość. Nie zabrakło wydarzeń, które zwracały uwagę na zastosowanie lilii przez florystów oraz popularyzację tych kwiatów jako uniwersalnego, a niedocenianego materiału bukieciarskiego.

Poszerza się asortyment pełnokwiatowych - pozbawionych pyłku i mocnego zapachu - lilii; na fot. nowa odmiana Roselily 'Aretha'_Dutch-Lily-Days-2017,

Poszerza się asortyment pełnokwiatowych - pozbawionych pyłku i mocnego zapachu - lilii; na fot. nowa odmiana Roselily 'Aretha', fot. A. Cecot

Lilie – 13 miejsc, 13 ofert

W Dutch Lily Days 2017 wzięły udział firmy: Van den Bos Flower­bulbs, BOT Flowerbulbs, De Jong Lelies, GAV Lilies, Lily Company, Mak Breeding, Onings Holland Flowerbulbs, Steenvoorden BV, Gebr. Vletter & Den Haan, VWS Flowerbulbs, World Breeding, Zabo Plant i Royal Van Zanten.

W pierwszym z wymienionych przedsiębiorstw, w Honselersdijk odbyło się oficjalne otwarcie tegorocznych DLD. Gospodarz wydarzenia, dyrektor (CEO) Hans Kleijwegt przypomniał, że lilia ma niezwykle długą, historię jako roślina ozdobna, ale zarazem jest kwiatem nowoczesnym ze względu na różnorodność kształtów i kolorów, których paleta się poszerza dzięki postępom w hodowli.

Pełnokwiatowe lilie – modny trend

Szczególnej promocji doczekały się pełnokwiatowe odmiany z grupy Mieszańców orientalnych oferowane pod marką Roselily® – pozbawione pręcików (a więc i pyłku) oraz o słabszym zapachu niż typowe lilie orientalne. Podczas otwarcia DLD dokonano bowiem „chrztu” nowej kreacji z tej linii produktów – białej odmiany ‘Aretha’, zadedykowanej sławnej amerykańskiej wokalistce Arethcie Franklin (nie zabrakło akcentów muzycznych w trakcie uroczystości). Promotorem odmiany, wyhodowanej – jak cała grupa Roselily® – przez holenderską rodzinę de Looff, był Paul Deckers, główny projektant tegorocznej kwiaciarskiej dekoracji Placu Św. Piotra w Rzymie, która od prawie 30 lat stanowi holenderski akcent błogosławieństwa papieskiego „Urbi et Orbi” w Wielkanoc. W 2017 r. lilie z grupy Roselily® stanowiły motyw przewodni tej aranżacji.

Lilie w bukietach ślubnych

Inną atrakcją pierwszego dnia Dutch Lily Days w firmie Van den Bos Flower­bulbs była, zorganizowana przez Floral Fundamentals prezentacja 12 bukietów ślubnych z liliami jako lejtmotywem. Wykonywały je 3 pełne pasji florystki, które przygotowały prace w czterech konwencjach: europejskiej, amerykańskiej, azjatyckiej i we własnym stylu: Lily Beelen i Geertje Stienstra z Holandii oraz Sara-Lisa Ludvigsson ze Szwecji.

Kompozycje te dowodziły, że lilie mogą być interesującym materiałem bukieciarskim, łamiącym stereotypy na temat możliwości zastosowania tych kwiatów.

Lilie na warsztacie hodowców

Wśród uczestników DLD znalazły się firmy, które zajmują się hodowlą – tworzeniem odmian lilii do uprawy pod osłonami na kwiaty cięte. Takim przedsiębiorstwem jest m.in. Vletter & De Haan z Rijnsburga (z tego przedsiębiorstwa wywodzą się np. ‘Santander’ i ‘Sorbonne’ – wyróżniające się Mieszańce OR). Właściciel Nico Vletter zwrócił uwagę na takie, jego zdaniem, obiecujące nowości jak: ‘Ibiza’ i ‘Praiano’ (OR, obie różowe) czy ‘Doroso’ i ‘Amati’ (LA).

Z kolei w firmie Royal van Zanten tamtejszy specjalista Eric Maessen wyróżnił następujące nowe kreacje: ‘Armandale’ (LA), ‘Master’ (OT), a także ‘Arletta’ i ‘Mateo’ (OR).

W przedsiębiorstwie De Jong Lelies, którego wizytówką są lilie azjatyckie, dyrektor Wijnand der Kooij wskazywał m.in. ‘Sinope’ (LA) czy ‘Scoubidou’ (pełna LA). Do hitów zaliczył np. ‘Yellow Diamond’ i ‘White Sound’ (LA), a także ‘Chelsea’ i ‘White Spear (OR).

Promocja lilii

Organizatorzy Dutch Lily Days dokładają starań, by popularyzować lilie jako nowoczesne kwiaty cięte, nadające się do różnych kompozycji. Działania te wspiera – przez okrągły rok iBulb, instytucja z Hillegom, powołana aby zapełnić lukę po rozwiązanym IBC (International Flower Bulb Centre) i promująca holenderskie ozdobne rośliny cebulowe.

 

 

Właściciele firmy Lidia Horti-Logistic - od lewej Krzysztof, Lidia i Mirosław Gimlowie

Jubileusz 25-lecia firmy „Lidia”

Drodzy Państwo, już za kilka dni w kalendarzu pojawi się data dla nas szczególna. Dokładnie 1 lipca 2020 roku obchodzić będziemy 25-lecie istnienia firmy. Ten okrągły jubileusz skłania nas do refleksji, podsumowań i analizy osiągnięć [...]

1 komentarz do “Lilie – paleta odmian i możliwości

  1. Jarzębinka
    / Odpowiedź

    Lilie są cudownymi kwiatami o kapitalnych walorach ozdobnych. No i wybornie sprawdzają się jako kwiaty okolicznościowe. Zapach jest kwestią gustu, część odmian pachnie bardzo intensywnie, inne mniej. Fajne w liliach jest to, że jedna gałązka z powodzeniem zastępuje bukiet. Mi się one bardzo podobają i równie chętnie wręczam je bliskim z różnych okazji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet