PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Tulipany i unijne akcenty

Minionym długim weekendem „rządziły” tulipany, które w naszych warunkach klimatycznych zwykle kwitną na początku maja. W dniach 1-3.05. 2019 r. w gospodarstwie Grażyny i Bogdana Królików w Chrzypsku Wielkim w Wielkopolsce odbyły się XI Międzynarodowe Targi Tulipanów, skojarzone z kwitnieniem tamtejszych polowych plantacji tych roślin. Podczas pierwszomajowego otwarcia imprezy, zgodnie ze zwyczajem, nadano oficjalnie nazwę nowej odmianie tulipana, którą uhonorowano kolejnego znanego Polaka – tym razem prof. dr. hab. Jerzego Smorawińskiego. Nie zabrakło wątków związanych z okrągłą rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, co miało miejsce 1 maja 2004 r.

Podczas XI Międzynarodowych Targów Tulipanów w Chrzypsku Wielkim, 1 maja 2019 r. miał oficjalną premierę tulipan "Jerzy Smorawiński'

Podczas XI Międzynarodowych Targów Tulipanów w Chrzypsku Wielkim, 1 maja 2019 r. miał oficjalną premierę tulipan 'Jerzy Smorawiński', fot. A. Cecot

Tulipany, polityka, nauka

W uroczystościach 1 maja w Chrzypsku uczestniczyło wiele osób pełniących funkcje publiczne: rektorów poznańskich uczelni (m.in. przybył JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prof. Jan Pikul), przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, a także prominentnych polityków – parlamentarzystów.

Do 15-lecia Polski w Unii Europejskiej odwoływało się kilkoro mówców podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Tulipanów 2019, na czele z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim, który sprawował patronat nad wydarzeniem. Wśród gości znalazło się dwoje byłych premierów RP, kandydujących w br. do Parlamentu Europejskiego – Ewa Kopacz i Leszek Miller (który jest patronem jednej z 12 odmian dotychczas „ochrzczonych” w Chrzypsku podczas targów tulipanów).

Obecna na MTT 2019 wiceprezes Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych dr hab. Jadwiga Treder – profesor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach podkreśliła, że firma Królik to przykład przedsiębiorstwa, które wyraźnie się rozwinęło w czasie ostatnich 15 lat. Dopomogły w tym unijne środki, które przyspieszyły ten proces. Przypomniała o wsparciu ze strony gospodarstwa Królik, na jakie zawsze mogą liczyć naukowcy prowadzący badania nad ozdobnymi roślinami cebulowymi.

Tulipan ‘Jerzy Smorawiński’

Patronem nowej odmiany w 2019 r. była po raz 3. ważna postać związana ze sportem (po Marianie Woroninie i Irenie Szewińskiej). Jerzy Smorawiński, prof. nauk medycznych, to wieloletni rektor poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego (1996-2002 i 2008-2016), a jednocześnie polski działacz sportowy i autorytet w dziedzinie dopingu. Co więcej: jest miłośnikiem roślin ozdobnych – w tym tulipanów. Wśród zasług bohatera uroczystości w Chrzypsku, który zasiadał też w Senacie RP (IV i V kadencji), jest między innymi udział w pracach związanych z wejściem Polski do UE.

Tulipan ‘Jerzy Smorawiński’ to wczesna odmiana holenderska z grupy Papuzich. Ma duże, fioletowe kwiaty i długie pędy.

Tulipany w kompozycjach

Kwiaty cięte tulipanów były kanwą pokazów florystycznych w wykonaniu dr hab. Agnieszki Krzymińskiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, które są stałym punktem programu MTT. Tegoroczny show był, jak zwykle ciekawy i inspirujący. Prezenterka wykorzystała m.in. odmiany tulipana ‘Irena Szewińska’, ‚Margarita’, ‚Monsella’ (pełnokwiatowe) czy ‘Mon Amour’ (o fryzowanych płatkach).

Kolekcja odmian, plantacja  

Główną atrakcją dla zwiedzających MTT, czyli dla masowej publiczności, pozostają kwitnące tulipany w polu, w tym kolekcja odmian. Gospodarze pokazali na niej część kreacji ze swojego asortymentu, który obejmuje ok. 500 pozycji.

Kolekcja odmian tulipanów cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających MTT 2019 (fot. A. Cecot)

Na polowej plantacji służącej reprodukcji cebul kwiatowych (w sumie 25 ha) królowała żółta odmiana ‘Strong Gold’ – również dominująca w pędzeniu, które pp. Królikowie prowadzą zimą i wczesną wiosną pod osłonami (w czasie majowych targów w szklarni i tunelach uprawiane już były głównie mieczyki – drugie co do ważności rośliny w chrzypskim gospodarstwie).

W lipcu rozpoczynają się zbiory polskich borówek

Inauguracja borówkowego sezonu

1 lipca obchodzony jest Dzień Polskiej Borówki. To symboliczny początek borówkowego sezonu w naszym kraju. Borówki z polskich plantacji będą dostępne tylko przez 3 miesiące. Cieszmy się nimi i wartościami, na jakich plantatorzy tego owocu [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet