Konferencja AIPH z serii Green City: „Zielone miasta – liderzy przemian”

PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Konferencja AIPH z serii Green City: „Zielone miasta – liderzy przemian”

AIPH, Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów-Ogrodników zaprasza na konferencję poświęconą palącym zagadnieniom zieleni w miastach. Jest to jedna z inicjatyw realizowanych przez tę organizację w ramach przedsięwzięcia Green City, które znajduje się wśród obecnych priorytetów AIPH. Poprzez ten projekt, stowarzyszenie promuje rośliny, ich wykorzystanie oraz niepowtarzalne właściwości, które sprzyjają ludziom i planecie, ponadto uruchamia międzynarodową wymianę wiedzy i kontaktów w celu podniesienia jakości i ilości zieleni w przestrzeniach zurbanizowanych. Konferencja, która nosi tytuł CHAMPIONS OF GREEN CITIES, odbędzie się 22 kwietnia w godzinach 13:00-20:00 naszego czasu (12:00-19:00 BST) w formule online. Udział jest bezpłatny, wymaga jedynie rejestracji. Obrady będą prowadzone w języku angielskim.

Międzynarodowa konferencja z serii "Green City" organizowana przez AIPH odbędzie się 22 kwietnia online, fot. AIPH

Międzynarodowa konferencja z serii "Green City" organizowana przez AIPH odbędzie się 22 kwietnia online, fot. AIPH

Idea Green City i potrzeba popularyzowania roślin oraz zieleni

Zasady inicjatywy „AIPH Green City” promują istotną rolę roślin w tworzeniu tętniących życiem obszarów miejskich, w których ludzie mogą zdrowo i dobrze funkcjonować, a przedsiębiorstwa – się rozwijać. Nasze środowisko, dobrobyt, relacje społeczne i gospodarka poprawiają się bowiem dzięki inteligentnie zaprojektowanej zieleni.

Na nadchodzącej konferencji AIPH Green City 2021 będzie mowa o innowacjach oraz postępach w zazielenianiu miast będących przykładami liderów w tej dziedzinie („Champions of Green Cities”). Międzynarodowi eksperci, którzy będą prelegentami:

  • podzielą się najlepszymi praktykami i doświadczeniami, które przyczyniły się do zwiększenia komfortu życia w środowisku zurbanizowanym;
  • przedstawią nowatorskie myślenie o tym, jak zieleń kształtuje przestrzeń i funkcje miasta;
  • zaprezentują studia przypadków (postępowe przekształcenia w konkretnych aglomeracjach) i interdyscyplinarne wymierne korzyści płynące z zazieleniania miast.

Podczas tej konferencji, AIPH zainicjuje też  nagrody „Światowe Zielone Miasto 2022” (AIPH World Green City Awards 2022), które stowarzyszenie będzie przyznawało miastom wyróżniającym się w tej dziedzinie.

Program konferencji

Konferencja AIPH Champions of Green Cities odbędzie się we czwartek 22 kwietnia. Będzie moderowana z centrali stowarzyszenia AIPH, które ma siedzibę w Anglii, toteż czas podany jest w formacie BST (brytyjski czas letni – różniący się o godzinę „wstecz” od naszego czasu CEST)

12:00 – Wirtualna wystawa i możliwości nawiązywania kontaktów na platformie Hopin

13:00 – Powitanie przez przewodniczącego Tima Briercliffe’a, Sekretarza Generalnego AIPH

13:05 – Przemówienie powitalne Billa Hardy’ego (Kanada), przewodniczącego Komitetu AIPH ds. Green City

Prelegent skupi się na inicjatywie AIPH Green City i na tym, jak treść programu konferencji nawiązuje do tego przedsięwzięcia. Bill Hardy aktywnie działa w kilku stowarzyszeniach branżowych: Canadian Nursery Landscape Association, HortEducationBC, Canadian Garden Council, Green Cities Foundation, AIPH

13:15 – Wykład główny prof. Roba Adamsa: Transformacja miejskiego krajobrazu centrum Melbourne – z szarego na zielony

Ten architekt miejski opisze wiele działań podjętych przez Melbourne w ciągu ostatnich trzech dekad, a mających na celu przekształcenia centrum tej aglomeracji. Początkiem zmian było uświadomienie sobie przez władze w 1985 r., że miasto cofa się pod względem finansowym, społecznym i środowiskowym (centrum opustoszało na rzecz przedmieść, choć samochody były wszechobecne). Od 1992 r. Melbourne stało się liderem przemian, by siedmiokrotnie uzyskać tytuł najbardziej przyjaznego do życia miasta na świecie(wg czasopisma The Economist). Wiele miast wzięło przykład z Melbourne, które wciąż pozostaje wzorem prawidłowej walki ze zmianami klimatycznymi.

Rob Adams otrzymał w 2007 roku Order Australii, w 2008 r. tytuł Ekologa Roku (przyznany przez premiera Australii), w 2018 r. Państwową Nagrodę Prezesa Australijskiego Instytutu Architektury, a jego zespół CoM City Design wyróżniony został ponad 150 międzynarodowymi, stanowymi i lokalnymi nagrodami.

13:45 – Pytania i odpowiedzi

13:55 – Oficjalny start inicjatywy AIPH World Green City Awards (przyznawane przez AIPH nagrody „Światowe Zielone Miasto”)

14:10 – PRZERWA

14:20 – Prezentacja Marii Vassilakou o Wiedniu: co sprawia, że ​​miasto nadaje się do życia

Maria Vassilakou jest doświadczonym, pełnym pasji działaczem miejskim. Postrzega miasta jako otwarte, zielone, niedrogie, przyjazne rodzinie i różnorodne miejsca do życia. W latach 2010-2019 pełniła funkcję wiceburmistrza Wiednia – była odpowiedzialna za urbanistykę, ruch drogowy i transport, ochronę klimatu, energetykę. W jej gestii znalazł się szeroko zakrojony program transformacji, obejmujący liczne innowacyjne projekty, których realizacja przyczyniła się w znacznym stopniu do uzyskania przez Wiedeń pozycji lidera wszystkich najważniejszych międzynarodowych rankingów dotyczących jakości życia. Po założeniu firmy Vienna Solutions, Maria Vassilakou pracuje obecnie na całym świecie jako strateg i doradca w zakresie transformacji miejskiej i zarządzania przemianami.

14:40 – Prezentacja Petera Massiniego: przegląd wskaźników zazielenienia wykorzystywanych przy opracowywaniu miejskiej polityki środowiskowej

Prelegent, dyrektor firmy Future Nature Consulting Ltd. (Wielka Brytania) spędził większość swojej 30-letniej kariery zawodowej jako ekolog miejski i twórca polityki środowiskowej dotyczącej zielonej infrastruktury. Przez ostatnie 10 lat kierował taką polityką w Greater London Authority, z powodzeniem tworząc ramy strategii ochrony środowiska Londynu, które mają na celu uczynienie tego miasta zieleńszym, bardziej przyjaznym mieszkańcom i odpornym na procesy urbanizacyjne (resilient city).

15:00 – Prezentacja Jennifer McKelvie, radnej Toronto (Kanada)

Prelegentka opowie o swoim doświadczeniu w inspirowaniu kolejnego pokolenia liderów klimatycznych w ramach programu C40 Women for Climate (kobiety dla klimatu). Jennifer McKelvie jest przewodniczącą Komisji Infrastruktury i Środowiska w Radzie Miejskiej Toronto. Na tym stanowisku odgrywa aktywną rolę w tworzeniu strategii m.in. przeciwdziałającej  zmianom klimatycznym.

15:20 – Pytania i odpowiedzi

15:30 – Prezentacja profesora Tima Beatleya (USA), założyciela sieci Biophilic Cities

Wykładowca wyjaśni siłę społeczności, opisze jej wpływ na zmianę priorytetów dotyczących polityki miejskiej (przyroda, rośliny w centrum uwagi) oraz przedstawi rolę biofilii w inspirowaniu tych zmian. Tim Beatley jest profesorem na Wydziale Urbanistyki i Środowiska Wydziału Architektury Uniwersytetu Wirginii, gdzie wykładał przez ostatnie 25 lat.

15:50 – Prezentacja Ingrid Coetzee, dyrektor ds. różnorodności biologicznej, przyrody i zdrowia w ICLEI Africa (RPA)

Prelegentka opisze projekty tej organizacji dotyczące włączania przyrody do głównego nurtu planowania urbanistycznego, co pomaga miastom stać się zdrowszymi, bardziej przyjaznymi człowiekowi. Ingrid Coetzee jest ekspertem w zakresie zarządzania różnorodnością biologiczną i zrównoważonego rozwoju. Ma ponad 30-letnie doświadczenie w pracy na wszystkich szczeblach rządowych RPA, w 2016 r. dołączyła do ICLEI Africa (Local Governments for Sustainability) oraz Cities Biodiversity Centre.

16:10 – Pytania i odpowiedzi

16:20 – PRZERWA

16:30 – Dr Audrey Timm ogłosi „Wytyczne AIPH 2021 dla programu Green City”

Przedstawi podstawowe narzędzia cyfrowe, które zapewniają gromadzenie dowodów wspierających innowacyjną politykę i praktyki w zielonych miastach

16:45 – Studium przypadku: Barcelona ​​(Hiszpania), zaprezentuje Anne Jaluzot

Miasto to zmieniło drogi, przekształcając jezdnie w zielone trakty – dzięki temu zarazem poprawiły się interakcje społeczne i zmniejszyło zanieczyszczenie środowiska. Anne Jaluzot jest brytyjską urbanistą z 19-letnim doświadczeniem zdobytym głównie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Specjalizuje się w ekologicznym podejściu do polityki miejskiej, projektowania i rewitalizacji. Pracuje  jako niezależny konsultant w dziedzinie zazieleniania miast. Przygotowała publikacje: Trees in the Townscape: A Guide for Decision Makers (2012) oraz Trees in Hard Landscapes: A Guide for Delivery (2014) – przewodniki po najlepszych praktykach dotyczących „zalesionych” miast, wykorzystywania drzew w aglomeracjach XXI wieku.

17:00 – Studium przypadku: Almere (Holandia), zaprezentuje Niek Roozen

Prelegent przedstawi znaczenie doboru i selekcjonowania roślin do krajobrazu miejskiego. Niek Roozen jest architektem krajobrazu od 1974 roku, od 1986 r. prowadzi firmę Niek Roozen Landscapes. Realizuje różnorodne projekty, takie jak: parki miejskie, wystawy ogrodnicze, parki rozrywki – zarówno w swoim kraju, jak i za granicą. Zyskał sławę m.in. jako główny projektant wystawy Floriade 2002.

17:15 – Punkt programu do potwierdzenia

17:30 – Pytania i odpowiedzi

17:45 – Uwagi końcowe

18:00 – Wirtualna wystawa i możliwości nawiązywania kontaktów na platformie Hopin

19:00 – ZAKOŃCZENIE

Konferencja w formule online

W dobie pandemii koronawirusowej, ​stacjonarną konferencję międzynarodową, zastąpi wydarzenie przeprowadzone przy użyciu platformy komunikacyjnej Hopin, za pośrednictwem której uczestnicy z całego świata spotykają się w czasie rzeczywistym.

Udział jest bezpłatny, jednak niezbędna jest rejestracja

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Torf i problemy związane z jego wykorzystywaniem w ogrodnictwie będą osią tematyczną wydarzenia, fot. FCI

Webinarium – torf w ogrodnictwie, podłoża uprawowe przyjazne środowisku

Już jutro, 18 maja odbędzie się bezpłatne webinarium pt. „Sustainable Growing Media”. Organizatorem tego wydarzenia jest magazyn FloraCulture International (FCI) wydawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów-Ogrodników (AIPH). Webinarium będzie okazją do dyskusji na temat bieżącej tendencji [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
Top Plants
Syngenta bratki
HortiWizja_najnowszy odcinek 36
HortiAdNet