PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Minitargi Garden Trials and Trade w tygodniu pełnym wydarzeń

Nadchodzący tydzień – 24. tydzień roku – oferuje osobom związanym z branżą ogrodniczą bogaty program wydarzeń za granicą, głównie w Holandii. Do organizowanych od lat dni otwartych pod nazwą FlowerTrials® oraz targów GreenTech dołączy w tym roku nowa impreza, poświęcona bylinom i krzewom – Garden Trials and Trade. Odbędzie się ona 12-14 czerwca w Boskoop-Hazerswoude.

szarotka alpejska BLOSSOM OF SNOW

Głównym celem imprezy pod nazwą Garden Trials and Trade jest pokazanie nowości (tu: szarotka alpejska BLOSSOM OF SNOW), fot. Plantipp

Co kryje się w nazwie „Garden Trials and Trade”

Jest to prezentacja 34 firm, głównie producentów roślin, której celem ma być przede wszystkim promocja nowości odmianowych, ale także nawiązanie lub umocnienie biznesowych kontaktów. Pod jednym dachem, w International Trade Centre w Boskoop-Hazerswoude, czyli w obiekcie znanym jako miejsce, w którym odbywały się targi Plantarium, 34 wystawców pokaże swoje byliny, krzewy  i drzewa.

Uczestnicy rozlokują swoje stoiska w otoczeniu zieleni – będą one oddzielone „mobilnymi” żywopłotami o wysokości 1,80 m. W centralnym punkcie wspólnej ekspozycji znajdzie się  Green Café, gdzie wystawcy będą mogli prowadzić rozmowy ze zwiedzającymi.

Spotkaniom z klientami będzie służyła także wieczorna impreza w nieformalnej atmosferze, zaplanowana na środę, 13 czerwca o godz. 18:00. Organizatorzy spodziewają się gości z różnych krajów – w tym osób, które przyjadą do Holandii na FlowerTrials®.

Nowości w centrum uwagi

Minitargi Garden Trials and Trade, podobnie jak Plantarium, wyeksponują nowości roślinne. Nowe odmiany zgłoszone do oceny przez wystawców zostaną ocenione przez specjalistów z holenderskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego z Boskoop (KVBC), a te najlepsze – wyróżnione nagrodami. Oto kilka nowych bylin, które zgłoszono do tego konkursu:

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) MI CASA – o białych, licznych kwiatostanach, osadzonych na szypułach długości 70 cm. Rośliny zakwitają wcześnie  i są mocnej budowy. Hodowcą jest belgijska firma Oprins Plant. Nowść tę zgłosiła do konkurstu holenderska agencja Van Vliet New Plants.

Dąbrówka Tenora (Ajuga tenorii) PRINCESS NADIA – wyróżnia się ozdobnymi, pstrymi liśćmi, a także intensywnie zabarwionymi niebieskopurpurowymi, licznymi kwiatostanami; nowo wyrastające pędy są ciemnoróżowe; roślina powtarza kwitnienie latem.  Hodowcą jest Piotr Szczesny (firma Nadia Plants) z Waddinxveen w Holandii. Nadzór nad wyłącznym prawem do tej chronionej odmiany sprawuje Planttip BV.

Kłosowiec (Agastache) Beelicious® Purple – odmiana o zwartym pokroju (rośliny dorastają do wysokości 40-50 cm i osiągają szerokość 30 cm, intensywnie się krzewią). Okazałe purpurowe kwiatostany są liczne i pojawiają dwukrotnie na roślinach, toteż kwitnienie jest w sumie długotrwałe. Odmiana ta ma znosić temperaturę do -22°C. Polecana m.in. do pojemników balkonowo-tarasowych. Hodowcą jest holenderska firma Van Hemert & Co. BV.

 Lawenda – Lavandula stoechas DARK NIGHT – ma wyjątkowo duże kwiatostany (i przykwiatki), które pojawiają się na roślinach od wczesnego lata do końca jesieni. Kwiaty wyróżnia ciemnopurpurowy kolor, a rośliny – mocny system korzeniowy. Rośliny bardzo dobrze znoszą transport. Hodowcą jest Agriverco (Holandia).

Przetacznik kłosowy (Veronica spicata) ‘Snow Candles’ – odmiana o licznych, czysto białych kwiatostanach. Rośliny mają zwarty pokrój (wysokość – do 20 cm; szerokość – do 25 cm), są intensywnie rozkrzewione, odporne na choroby. Hodowcą jest J.G. Cammeraat vof (Holandia).

Rodohypoksis (Rhodohypoxis) ‘Beverly’ – bylina obficie kwitnąca, od wczesnego lata do jesieni, o dużych różowoczerwonych kwiatach. Dorasta do wysokości 20 cm. Mało wymagająca i odporna na choroby. Polecana m.in. do balkonowo-tarasowych pojemników.  Hodowca –  Jaap Duijs z Otterloo (Holandia).

Skalnica (Saxifraga) ICEQUEEN – odmiana, która wytwarza wiele rozetowatych kwiatostanów, które osadzone są na długich szypułach i pojawiają się latem. Rośliny mają błyszczące, srebrzyste  ulistnienie. Hodowca – Philip van Hilst Alpine & Bijzondere Rotsplanten z Kaatsheuvel (Holandia).

Szarotka alpejska (Leontopodium alpinum) BLOSSOM OF SNOW – odmiana o okazałych kwiatostanach (z żółtym środkiem) i długich pędach, która nadaje się na kwiaty cięte. Rośliny  dorastają do wysokości 40 cm. Powtarzają kwitnienie (zakwitają latem, a potem, ponownie – jesienią).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet