PODosłonami.pl

Wszystko do uprawy roślin ozdobnych (cz II). Nawozy.

Podczas niedawnych dni otwartych poświęconych odmianom roślin ozdobnych – balkonowo-rabatowych, bylin i ziół – można było także poznać ofertę firm oferujących środki produkcji. Były wśród nich m.in. firmy proponujące nawozy i biostymulatory. Poniżej krótki przegląd tego, co zaprezentowano w Zaborzu i w Gawartowej Woli do nawożenia lub wzmacniania i poprawy kondycji roślin.

Czytaj dalej...

Elkner-Service

Firma jest dystrybutorem nawozów holenderskiego producenta Mivena. W ofercie dostępna jest seria nawozów otoczkowanych Growcote o spowolnionym uwalnianiu składników, szczególnie polecana do pielęgnacji trawników. Granufert to seria nawozów NPK z mikroelementami rozpuszczalnych w wodzie przeznaczona do fertygacji. Do nawożenia dolistnego roślin polecano nawozy rozpuszczalne marki Granusol.

Rafał Elkner

Rafał Elkner z firmy Elkner-Service

Hortico

Plantacote to gama nawozów otoczkowanych o spowolnionym działaniu przeznaczona do produkcji roślin ozdobnych w pojemnikach. Granule zawierają makro i mikroelementy niezbędne dla optymalnego wzrostu roślin. Nawóz Plantacote Pluss jest polecany do pikowania i produkcji sadzonek. Składniki odżywcze są uwalniane po 2-3 tygodniach, dzięki czemu nawóz jest bardzo bezpieczny dla roślin.

ICL

Dla roślin ozdobnych uprawianych w pojemnikach polecano nowość Osmocote 5 – nową generację nawozów o kontrolowanym uwalnianiu składników odżywczych. Granule nawozu zawierają makroelementy (N, P, K, Mg) oraz mikroelementy w formie chelatów. Dzięki nowemu typowi otoczki krzywa uwalniania NPK jest lepiej dostosowana do potrzeb roślin. Obecnie w sprzedaży dostępna jest wersja Osmocote 5 z przewagą azotu, o długości działania 3-4, 5-6 i 8-9 miesięcy. Nawóz należy wymieszać z podłożem przed sadzeniem roślin.

Do fertygacji roślin ozdobnych przeznaczone są nawozy marki Peters Professional i Universol, które dostępne są w wersjach do twardej lub miękkiej wody.

Preparat zwilżający H2Gro (w formie płynnej lub granulatu do wymieszania z podłożem) polepsza i przyspiesza wchłanianie wody przez torf, dzięki czemu nawadnianie jest efektywniejsze i pozwala zaoszczędzić do 25% wody do podlewania.

Janusz Krukar

Janusz Krukar z firmy ICL

Yara

W Dniach Otwartych Plantpolu w Zaborzu uczestniczyła m.in. firma Yara. Jakie rozwiązania i nawozy polecał Michał Wojcieszek Firma opracowała kompleksowe programy nawożenia dla różnych gatunków roślin, np. chryzantem, roślin rabatowych, szkółek roślin ozdobnych: https://www.yara.pl/odzywianie-roslin/rosliny-ozdobne/

Do przygotowania substratów torfowych do ukorzeniania sadzonek lub sadzenia roślin do doniczek polecany jest nawóz wieloskładnikowy PG Mix. Dodaje się go do torfu odkwaszonego dolomitem. W przypadku torfu odkwaszonego kredą, w tym samym celu można wykorzystać nawóz PIT Mix, który dodatkowo zawiera w swoim składzie magnez.

Yara w artykule ozdobne

W trakcie rozwoju roślin do fertygacji polecane są nawozy z serii Kristalon. Do każdej z faz wzrostu i rozwoju możemy wybrać produkt z odpowiednim składem NPK oraz zestawem mikroelementów. Jeśli w uprawie stosowana jest woda lub podłoże o wysokim pH i podwyższonej zawartości wapnia oraz magnezu warto sięgnąć po nawozy do fertygacji z serii Super. Charakteryzują się one tym, że 50% zawartego w nich fosforu jest w postaci polifosforanów, dzięki czemu nie ulega on przekształceniu w nierozpuszczalne formy w zasadowym środowisku. Do wyboru są dwa produkty – Kristalon Super 17-6-25 (Vega) oraz Kristalon Super 12-12-36 (Gena). Jak doradzał Michał Wojcieszek w przypadku programu nawożenia chryzantemy można dodatkowo zastosować Rexolin X60 (chelat żelaza), który pozwala niezwykle szybko przywrócić głęboką zieleń liści.

Hubert Tabor, Wojciech Kopeć, Michał Wojcieszek

Przedstawiciele firmy Yara (od lewej): Hubert Tabor, Wojciech Kopeć, Michał Wojcieszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PLANTyouGROW_19
OTTE_19
HortiAdNetHortiAdNet