PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Nagroda FleuroStar – podczas FlowerTrials 2019

W przyszłym tygodniu, 13 czerwca, podczas międzynarodowych dni otwartych FlowerTrials® 2019 w Holandii zostanie ogłoszona roślina-laureatka tegorocznego konkursu o marketingową nagrodę FleuroStar. Zostanie wybrana spośród sześciu propozycji z asortymentu gatunków balkonowo-rabatowych, zgłoszonych do oceny przez firmy hodowlane lub ich przedstawicieli. Konkurs organizuje, jak zwykle, organizacja Fleuroselect – odbędzie się on już po raz 10. W tym roku zwraca uwagę mocna reprezentacja pelargonii.

W tym roku jest 6 nowych odmian, które zgłoszono jako kandydatki do nagrody marketingowej FleuroStar Award, (tu: kocanki ogrodowe Granvia® Gold), fot. Fleuroselect

W tym roku jest 6 nowych odmian, które zgłoszono jako kandydatki do nagrody marketingowej FleuroStar Award, (tu: kocanki ogrodowe Granvia® Gold), fot. Fleuroselect

FleuroStar Award – wybór potencjalnego hitu balkonowo-rabatowego

Roślinnymi kandydatkami do nagrody FleuroStar są – zgłoszone do niego przez członków Fleuroselectu – nowe odmiany, które postrzegane są jako przyszłe przeboje rynkowe. Mają wywoływać efekt „Wow!”, a więc łatwo przykuwać wzrok klientów detalicznych, którzy w efekcie dokonają zakupu pod wpływem impulsu. Zarazem są cenne z punktu widzenia hodowców.

Finał konkursu o nagrodę FleuroStar – w trakcie FlowerTrials®

Laureatkę nagrody FleuroStar wybierze około 30-osobowe jury ekspertów powołanych przez Fleuroselect. Dokona tego podczas prestiżowych FlowerTrials®, czyli dni otwartych odbywających się w Holandii i w Niemczech – w bieżącym roku w dniach 11-14 czerwca; w tych pokazach roślin balkonowo-rabatowych i doniczkowych, ze szczególnym uwzględnieniem nowości odmianowych, wezmą w 2019 r. udział aż 62 firmy.

Rośliny-kandydatki do tytułu FleuroStar zostaną zaprezentowane w dziewięciu lokalizacjach FlowerTrials® 2019, głównie holenderskich.

Firma, która zgłosiła odmianę wyróżnioną największą liczbą głosów, otrzyma nagrodę podczas wieczoru FleuroStar Evening. Odbędzie się on 13 czerwca 2019 r. w przedsiębiorstwie Syngenta Flowers w De Lier (Holandia/Westland), gdzie organizuje ono swoje pokazy FlowerTrials®.

Sześć kandydatek do tytułu tegorocznej „gwiazdy”

  • Begonia (Begonia ×hybrida) Viking Red on Chocolate

Jest to mieszaniec międzygatunkowy, o widocznych cechach begonii stale kwitnącej, ale o okazałych rozmiarach (rośliny osiągają wysokość 50-60 cm, a szerokość 60-70 cm) – odmiana rozmnażana z nasion, należąca do nowej grupy Viking, którą tworzy 8 kreacji (3 z nich są zielonolistne). Wyróżnia się atrakcyjną kolorystyką: jasnoczerwone kwiaty kontrastują z czekoladowymi liśćmi, które określane są jako wyjątkowe – najciemniejsze, gdy wziąć pod uwagę podobne begonie dostępne na rynku, i nie tracą charakterystycznego odcienia do końca sezonu. Inne cechy tej odmiany (całej grupy Viking) to: mocna budowa liści i całych pędów, które dobrze się krzewią i mają być niezawodne w uprawie, niezależnie od pogody; wczesne, obfite i długotrwałe kwitnienie roślin – polecane są zarówno na rabaty, jak i do pojemników tarasowych.

Hodowcą tej odmiany jest firma Sakata Ornamentals.                   

 

  • Begonia ogrodowa (Begonia ×elatior) Dreams Garden MacaRouge

MacaRouge to nowa, rozmnażana wegetatywnie odmiana do uprawy na zewnątrz. Odznacza się: wyprostowanym, regularnym i półkulistym pokrojem, a przede wszystkim bardzo licznymi pojedynczymi kwiatami, które są jaskrawo czerwone z kontrastowo zabarwionym, żółtym oczkiem i pojawiają się przez całe lato – stanowią ozdobę roślin do pierwszych mrozów. Rośliny wyróżnia wigor oraz dobry wzrost i rozwój zarówno w ogrodzie, jak i w pojemnikach balkonowo-tarasowych (o średnicy ponad 17 cm). Są łatwe w uprawie u finalnego odbiorcy; mają też dobrą trwałość w okresie handlu.

Hodowcą tej odmiany jest przedsiębiorstwo Beekenkamp Plants, które włączyło je do kolekcji objętej marką Dreams (dotyczy begonii tej firmy szczególnie godnych polecenia i niezawodnych).

 

  • Kocanki ogrodowe (Xerochrysum bracteatum, syn. Bracteantha bracteata, syn. Helichrysum bracteatum) Granvia® Gold

Odmiana ta wyróżnia się rozmiarami – zarówno jaskrawo żółtych kwiatostanów, jak i całych roślin, o ładnych, ciemnozielonych liściach. Kwitnienie jest wczesne, obfite i długotrwałe. Ten nowy mieszaniec kocanek ogrodowych pozwala teraz pozycjonować je również jako roślinę tarasową (a nie głównie – rabatową). Polecany jest bowiem przede wszystkim do uprawy pojedynczo w pojemnikach patiowych, gwarantując efektowną ozdobę. Rośliny są niekłopotliwe w uprawie,  intensywnie się krzewią.

Odmiana ta została zgłoszona do konkursu o nagrodę FleuroStar przez holenderskie przedsiębiorstwo MNP flowers, które w Europie reprezentuje hodowcę – japońską firmę Suntory.

 

  • Pelargonia (Pelargonium) Pretty Little Pink Splash

Jest to kolejny mieszaniec międzygatunkowy, ale o zwartym, kopczykowatym pokroju – rośliny osiągają wysokość 30-35 cm i szerokość 35-40 cm. Intensywnie się krzewią i bardzo obficie kwitną – efekt jest spektakularny także ze względu na żywą kolorystykę pojedynczych, dwukolorowych kwiatów (różowe z ciemniejszym pierścieniem). Jako mieszańce międzygatunkowe (interspecific) charakteryzują się też bardzo dobrym wzrostem, rozwojem i wyglądem na balkonie czy w ogrodzie.

Hodowcą tej odmiany jest firma Syngenta Flowers.

 

  • Pelargonia (Pelargonium) Red Explosion

Ten mieszaniec międzygatunkowy charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami roślin, zwartym pokrojem oraz pojedynczymi, intensywnie czerwonymi, bardzo licznymi kwiatami, samooczyszczającymi się, pojawiającymi się nieprzerwanie do jesieni. Efektowne są liście – ciemnozielone z wyraźnym rysunkiem. Jest to wczesna odmiana, która nie wymaga retardowania. Nadaje się m.in. do masowej produkcji, a następnie do nasadzeń na rabatach (jako „bezobsługowa”, znakomicie się prezentująca przez cały sezon), ale jest także polecana na balkony i tarasy, gdzie zapewni efekt „czerwonej eksplozji”.

Hodowcą tej odmiany jest firma Florensis.

 

  • Pelargonia rabatowa (Pelargonium zonale) Survivor Idols Rosalinda

To nowa odmiana z grupy Survivor Idols (o średnio silnym wzroście i regularnym, półkulistym pokroju roślin oraz okazałych kwiatach, polecanej do produkcji w dużych doniczkach). Rosalinda ma pełne jasnoróżowe kwiaty, które kształtem przypominają różyczki. Zaletą tej kreacji są również zdrowe, ciemnozielone liście, które ładnie kontrastują z kulistymi kwiatostanami. Rośliny dobrze się krzewią i nadają się do różnych zastosowań: zarówno na balkony, jak i na miejskie kwietniki.

Hodowcą tej odmiany jest firma Dümmen Orange.

 

Fleuroselect ogłosił 3 złote medalistki na 2021 r., wśród których znalazła się owłosiona ‘Amarillo Gold’, fot. Fleuroselect

Fleuroselect wyróżnił trio – złote medalistki 2021

Fleuroselect – międzynarodowa organizacja hodowców roślin ozdobnych oraz producentów i dystrybutorów materiałów wyjściowych – wybrała w marcu br. 3 złote medalistki na 2021 r. Są to, jak co roku, nowe odmiany, które będą dostępne w [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2020
HortiAdNet