PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Nawadnianie upraw podczas suszy

Tegoroczna pogoda nas nie rozpieszcza. Po stosunkowo nielicznych opadach zimowych nastała ciepła wiosna, niedobór wody w uprawach ogrodniczych już zaczyna dawać się we znaki. Tymczasem letnie upały dopiero przed nami! Polecamy przygotować się na nie odpowiednio wcześnie.

Deszczownie Leader

Do nawadniania upraw ogrodniczych i sadowniczych doskonale nadają się deszczownie Leader. Zapewniają one bezpieczne, ciche i równomierne podlewanie. Tym, co je wyróżnia spośród innych podobnych urządzeń dostępnych na rynku, są niewielkie rozmiary – umożliwia to stosowanie ich nawet w tunelach foliowych. Jednak ich główną zaletą jest atrakcyjna cena.

Deszczownie Leader to urządzenia z automatycznym systemem zwijania węża, z napędem działającym na zasadzie turbiny wodnej. Wąż (o długości od 30 do 180 m, w zależności od modelu) należy rozwinąć wzdłuż nawadnianej powierzchni i włączyć dopływ wody. Podczas nawadniania wąż zwija się z określoną prędkością. Na końcu nawadnianej powierzchni urządzenie zatrzymuje się i wyłącza dopływ wody. Wąż standardowo zakończony jest zraszaczem sektorowym na dwukołowym wózku, wyposażonym w 3 wymienne dysze (4-16 mm, w zależności od modelu). Zasięg nawadniania wynosi od 19 do 50 m, w zależności od rodzaju dyszy i ciśnienia wody.

Opcjonalnie zraszacz sektorowy można zastąpić belką opryskową o szerokości 1 m, wyposażonej w 4 wymienne dysze. Belka ta przeznaczona jest głównie do użytku w szklarniach i tunelach. Szerokość nawadniania za pomocą belki wynosi 6-8 m.

Do większych modeli deszczowni dostępne są szersze belki, umożliwiające nawadnianie na szerokości nawet 20 m.

Przegląd dostępnych modeli deszczowni Leader

Ograniczenie strat wody z podłoża

Poza dostarczaniem roślinom wody, ważne jest też ograniczenie jej strat na skutek parowania z podłoża. Doskonałym rozwiązaniem może być w tym przypadku folia biodegradowalna lub mata ściółkująca.

Oba materiały ograniczają zachwaszczenie, minimalizują straty wody oraz przyspieszają nagrzewanie się podłoża. Plon zebrany z uprawy, na której zastosowano folię biodegradowalną lub matę ściółkującą, jest czystszy, co również ma wpływ na zwiększenie wartości handlowej. Zastosowanie tych materiałów pozwala znacznie obniżyć koszty pracy, a w przypadku folii biodegradowalnej – również koszty utylizacji.

Więcej informacji o folii biodegradowalnej

Właściciele firmy Lidia Horti-Logistic - od lewej Krzysztof, Lidia i Mirosław Gimlowie

Jubileusz 25-lecia firmy „Lidia”

Drodzy Państwo, już za kilka dni w kalendarzu pojawi się data dla nas szczególna. Dokładnie 1 lipca 2020 roku obchodzić będziemy 25-lecie istnienia firmy. Ten okrągły jubileusz skłania nas do refleksji, podsumowań i analizy osiągnięć [...]

1 komentarz do “Nawadnianie upraw podczas suszy

 1. Виктор Родин
  / Odpowiedź

  Руководству Польши.
  То, что африканская жара – Люцифер-2019 – через месяц придёт в Польшу, и будет наносить убытки – это последствия потепления.
  То, что в атмосфере Польши будет с каждым годом всё больше углекислого газа и ядовитого смога – это также последствия потепления.
  То, что в Польше засуха в мае и июне поразила свыше 1,5 млн. гектаров пахотных земель, последствия чего испытывают свыше 90 тыс. фермерских хозяйств – и это последствия потепления.
  Отсюда, территорию Польши нужно обводнять, понижать её температуру, и уничтожать углекислый газ и ядовитый смог. А для этого нужен действующий эколог, способный эти работы выполнить.
  Поэтому, чтобы определить объёмы работ и финансирование, я жду делегацию польских специалистов из Польши, или из Посольства в Киеве, у себя – на Хмельницкой АЭС.
  С уважением, разработчик экологических программ, Виктор Родин. Украина. Хмельницкая АЭС. Тел. Киев Стар: 961336344. Мейл: dorosydos@gmail.com, rodinviktor@lenta.ru

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet