PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Nawożenie organiczne – propozycja na zmęczone stanowiska

Wieloletnie użytkowanie gleby w tunelach foliowych, zwłaszcza w małych gospodarstwach, gdzie nie ma możliwości zmianowania, powoduje, że po pewnym czasie następuje zjawisko zmęczenia gleby oraz jej zubożenia w materię organiczną i składniki pokarmowe. Z czasem na stanowiskach wieloletniej uprawy trzeba używać coraz większych ilości nawozów mineralnych, które i tak na lekkich glebach, będą w dużej części wypłukiwane.

Częściowym rozwiązaniem wspomnianych wyżej problemów może być nawożenie organiczne.

W zestawie produktów o takim przeznaczeniu pojawiło się na rynku kilka nowych propozycji. Jedną z nich jest Italpollina (NPK 4-4-4), nawóz, który podczas targów w Gołuchowie prezentowała firma AlterPlant. Jak informował szef firmy, dr Tomasz Pyzik, ogrodnicy, którzy już wypróbowali ten produkt stwierdzają, że jego działanie można porównać do kurzaka. Produkt ten jest atestowany i zarejestrowany do użytku w profesjonalnych uprawach. Dodatkowo, związki w nim zawarte mają być uwalniane równomiernie. Według informacji przekazanych przez dr. Tomasza Pyzika Italpollina w krótkim czasie poprawia żyzność i strukturę gleby, odbudowuje mikroflorę podłoża i wzbogaca je w substancje organiczne.

Dzięki zastosowaniu tego produktu (forma granulatu do mieszania z wierzchnią warstwą gleby), dawki głównego nawożenia mineralnego można później zmniejszyć nawet o połowę.

HortiAdNet