PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Nawożenie, zapobieganie infekcjom i wybarwianie

Podczas grudniowego seminarium, zorganizowanego przez firmę Krezam dla ogrodników z okolic Zamościa, na temat nawożenia warzyw, wspomagania ich odporności oraz przyspieszania wybarwiania owoców w uprawach pod osłonami mówił Mieczysław Głaczkowski z firmy Azelis.

Specjalista z firmy Azelis przedstawił jej ofertę, wymieniał m.in. wieloskładnikowe nawozy Pioner od lat znane ogrodnikom: czerwony z wysoką zawartością potasu (NPK 9-5-30), żółty wykorzystywany do produkcji rozsady i ogórków (NPK 10-4-25) i szary (NPK 7-3-30). Uzupełnieniem tych nawozów makroelementowych jest Pioner Mikro, zawierający chelat żelaza DTPA.  W ofercie firmy znajduje się także Pioner Ca – zalecany przede wszystkim w regionach, w których woda zawiera duże ilości kwaśnych węglanów (tak, jak na terenie Zamojszczyzny) oraz Pioner Mg – polecany w uprawach pomidorów wielkoowocowych. Kolejnym z omawianych produktów był Resistim – preparat stymulujący rozwój systemu korzeniowego, wzmacniający wigor zdrowotność roślin. Polecany jest  zwłaszcza w warunkach stresowych lub w przypadku ewentualnych błędów w uprawie. Pioner Colo Plus przyspiesza wybarwianie owoców, preparat ten pobierany jest przez liście. Owoce mogą być zbierane w cztery dni po dokonanym zabiegu. Preparat jest bezpieczny, nie daje negatywnych objawów w postaci starzenia się roślin. Należy go stosować w warunkach, gdy owoce wybarwiają się bardzo powoli (np. dłuższych okresy pochmurnej pogody).

Mieczysław Głaczkowski mówił również na temat najczęściej popełnianych błędów w uprawie. Najwięcej problemów pojawia się w początkowej fazie produkcji. Większość ogrodników kupuje rozsadę w firmach zajmujących się profesjonalną jej produkcją. Często w naszych warunkach  klimatycznych rośliny takie z bardzo dobrych warunków w mnożarkach trafiają w znacznie gorsze, z mała ilością światła. Gdy mało jest słonecznych dni, pomidory dość długo adaptują się do nowych warunków i mogą nawet stracić jedno grono lub zachować  w nim 1 lub 2 owoce. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest odbieranie od producentów rozsady młodszych roślin, ponieważ takie łatwiej przystosują się do nowych warunków. Kolejnym błędem jest ustawienie roślin na nieprzeciętych matach. Rośliny należy ustawiać na matach o dobrych stosunkach wodno–powietrznych. Poza tym w początkowej fazie wzrostu celem ogrodników powinno być zbudowanie mocnych, masywnych roślin o bardzo rozbudowanym systemie korzeniowym. Najważniejsza w uprawie jest prawidłowa strategia nawadniania. Każdy ogrodnik na bieżąco ją ustala analizując wilgotność podłoża i warunki klimatyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet