PODosłonami.pl
Co nowego dla producentów jagodowych – tunele, odmiany truskawki, nawozy
W Radzikowie Nowym odbyła się 9. edycja wydarzenia VIP-room jagodowy adresowanego dla producentów owoców jagodowych z największego rejonu produkcji truskawek i malin w Polsce. Gości spotkania przywitali Jacek Witkowski oraz Jan Bruszewski (przedstawiciele gospodarza, firmy Timac Agro Polska). Podkreślali, że choć produkcja truskawki w hektarach spada w ostatnich latach, to i tak plony pozostają na wysokim poziomie ze względu na bardzo dobrą technologię produkcji owoców deserowych.
Czytaj dalej...Nowe propozycje z oferty TAP
Marcin Wieremczuk omówił nowości z portfolio firmy Timac Agro Polska. Zwrócił uwagę na sposób otrzymywania substratów do produkcji nawozów i biostymulatorów. Są one efektem pracy naukowców z centrum innowacji grupy Roullier. – Oceryos jako składnik nowych produktów wpływa na wzrost i podział komórek, rozwój pyłku i płodność kwiatów, także na adaptację na stresy biotyczny i abiotyczny. Oceryos reguluje biofortyfikację. Dodatkowo wpływa pozytywnie na pobieranie i transport składników pokarmowych. W praktyce oznacza to lepszą wydajność plonu z rośliny, lepsze i bardziej wyrównane wybarwianie oraz lepszą trwałość pozbiorczą (…). W produkcie zawarte są algi, siarka i magnez, które maja działanie regenerujące po stresach, w tym po przemrożeniach – przekazał prelegent.
Piotr Kotowski, produkt manager TAP, pokazał z jakimi wyzwaniami mierzy się dzisiejsze rolnictwo. – Dużym problemem jest deficyt wodny i jego negatywne konsekwencje dla rolnictwa. Rośliny bez wody nie są w stanie funkcjonować. Aby zadbać o potencjał wodny, roślina musi być odpowiednio odżywiona. Deficyt wody wpływa także na mniejszą wilgotność powietrza, przez to następuje zamkniecie aparatów szparkowych, ograniczenie fotosyntezy oraz ograniczony wzrost roślin – informował prelegent.
– Rozwiązaniem pomagającym łagodzić stres wodny jest Siliup – technologia oparta na specjalnie sformułowanej krzemionce, co finalnie pozwala na wielokrotnie lepsze funkcjonowanie roślin w warunkach stresu hydrologicznego. Technologia ta została opracowana w Centrum Badań i Rozwoju w St. Malo. Produkt jest oparty na dwóch typach krzemionki. Hydrożel buduje cząsteczki złożone, w których magazynuje się woda niezbędna dla mikroorganizmów w glebie – przekazał prelegent. Ponadto, jak informował, w podłożu rośnie liczba pożytecznych mikroorganizmów, ze względu na działalność bakterii rozpuszczających krzemionkę i postępującą mineralizację. Dobra zawartość kwasu ortokrzemowego wspomaga pobieranie innych składników pokarmowych dostarczanych w innych nawozach.
Majówka i nagrody
Grzegorz Iskra, unit manager Timac Agro Polska, zaznaczył w swoim wykładzie dość wyraźnie, że ceny nawozów w ostatnich sezonach były dość niepewne, a na pewno wysokie. Co było przyczyną? – Przyczyną były wysokie ceny gazu, który jest wykorzystywany w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Bardzo duże piki cen obserwowano w 2022 i 2023 roku. Wysokie ceny dotyczyły cen gazu w Europie, nie dotyczyły natomiast zupełnie USA. Obecnie, w 2024, ceny gazu wracają do normy, choć są jeszcze nieco większe niż przed wybuchem wojny w Ukrainie. Ceny gazu znajdowały odzwierciedlenie w cenach nawozów, m.in. mocznika. Ceny w 2024 są nadal wyższe niż przez krachem, ale dużo niższe niż przez dwa ostatnie lata. Pik był także obecny w przypadku cen superfosfatów – omówił sytuację na rynku G. Iskra.
Prelegent zaprosił także wszystkich obecnych i przyszłych klientów Timac Agro na kolejną edycję Wielkiej Majówki firmy. Odbędzie się ona 7 maja br. w Hotelu Warszawianka w Jachrance. Wśród uczestników loterii, którzy wezmą udział w promocyjnej sprzedaży nawozów od 15 stycznie do 19 kwietnia br. zostaną rozlosowane liczne vouchery, bilety na zagraniczne wycieczki, quady, dwa samochody Toyota Aygo i nagroda główna – Toyota Hilux. Warunki kampanii są dostępne na stronie internetowej firmy Timac Agro.
Tunele odpowiadające potrzebom producentów
– Nowoczesne tunele odpowiadają na zapotrzebowanie rynku, które następują wraz ze zmianami klimatu. Chodzi przede wszystkim o to, aby poprawiać funkcjonalność obiektów i poprawić warunki pracy ludzi wewnątrz obiektu. „Historia” tuneli Haygrove ma ponad 20 lat, a wszystko rozpoczęło się od gospodarstwa założyciela, który budował najlepsze obiekty pod swoje uprawy. W obiektach tunelowych widać na przestrzeni lat duże różnice – opowiadał o oferowanych na rynku konstrukcjach Konrad Kozakiewicz (Haygrove Polska). Mówił, że dzisiaj reprezentowana przez niego firma buduje już obiekty bardzo zaawansowane technologicznie, jak EZvent, w przypadku których najważniejszym elementem tuneli jest system wietrzenia. Standardowo tunele można wietrzyć podnosząc folię ręcznie, podczas gdy w systemie EZvent można już to robić automatycznie (podnoszenie folii o 2 m może być w pełni zmechanizowane, a proces można także zautomatyzować dzięki połączeniu systemu z komputerem klimatycznym). – System EZvent ma szereg zalet, a chodzi przede wszystkim o możliwość bocznego wietrzenia i podnoszenie ścian w sposób szybki i bezproblemowy nawet jeśli całe gospodarstwo obsługuje jedna osoba – takie możliwości pokazał na slajdach K. Kozakiewicz.
Drugi oferowany przez Haygrove system – Totalvent – usprawnia podnoszenie folii na całej konstrukcji tunelu – do szczytu. Rolowanie folii do samej góry jest szybkie i w pełni automatyczne, dzięki czemu możliwe są oszczędności na kosztach pracy ludzkiej. Wszystkie usprawnienia mają na celu doprowadzenie do najlepszego dla roślin mikroklimatu. Zarządzanie klimatem to możliwość podjęcia działań mających wpływ na zmiany wilgotności i temperatury, aby zapewnić roślinom najlepsze warunki do rozwoju i plonowania.
Klodia i Giusy – czy będą alternatywą dla Apricii?
Patryk Malczewski z firmy Vivai Mazzoni przekazał informacje na temat nowych odmian truskawki z oferty szkółki. Pierwsza z nowości – Klodia – wytwarza owoce stożkowe, błyszczące, o atrakcyjnym smaku, regularne, odmiana jest bardzo plenna. Jej owoce są dobrze widoczne na krzewince, jędrne trwałe, nawet przy wysokich temperaturach. Ich smak jest bardzo dobry. Odmiana nie jest podatna na choroby – na mączniaka prawdziwego truskawki i szarą pleśń. Wykazuje także dobrą tolerancję na choroby korzeni i liści. Okres dojrzewania owoców jest podobny jak u Clery, ale nieco późniejszy – w Polsce owoce dojrzewają podobnie jak w przypadku odmiany Aprica.
U drugiej omawianej odmiany – Giusy – owoce mają kształt nieco wydłużony, są czerwone, z połyskiem. Odmiana jest bardzo plenna, a zbiór skoncentrowany. W plonie jest dość wysoki procent owoców klasy I, a ponadto owoce są łatwe do zbioru. Jak informował P. Malczewski, owoce są jędrne i mają bardzo dobrą trwałość pozbiorczą. Krzewinki są dość odporne na choroby grzybowe, ich pokrój jest wzniesiony. Odmiana ta jest w mniejszym stopniu niż inne z oferty firmy polecana do uprawy w tunelach.
Obie odmiany – Klodia i Giusy – wyróżniają się dobrym smakiem, lepszym niż u truskawki Aprica, ale także wyjątkowo dobrą trwałością pozbiorczą. Owoce są trwałe, szczególnie w okresach gorszej pogody w okresie zbiorów. Obie nowości charakteryzuje także dobra odporność na choroby, nawet na stanowiskach nieodkażanych. Plonowanie w przypadku Klodii zostało ocenione na poziomie 0,8-0,9 kg/krzewinkę, Giusy – 1 kg/krzewinkę.
Dwie kolejne odmiany z oferty firmy – Quicky i Clery – sprawdzają się bardzo dobrze w tunelach, są bardzo wczesne. Quicky ma bardzo duże owoce. Charakteryzuje ją skoncentrowane plonowanie – w ciągu 2 tygodni można zebrać i zbyć 80% plonu. Owoce nie drobnieją. Quicky to jest dobra alternatywa dla innych wczesnych odmian truskawki w rejonach uprawy, m.in. w Czerwińsku. Owoce są duże, ładnie prezentują się w różnego rodzaju opakowaniach.
Prelegent uważa, że Clery jest nadal niedoceniona na polskim rynku – została uznana za odmianę, której owoce szybko drobnieją i że nie jest plenna. – Producenci, którzy nauczyli się ją uprawiać, potrafią tak dokarmić rośliny, aby uzyskać wysoki plon i wysoką jakość. Przy nowoczesnych technologiach i automatyzacji nawożenia można uzyskać ponad 1 kg z rośliny – podsumował ofertę odmian P. Malczewski.
Jak wygrać na rynku truskawki – wybór odmian truskawki, krzem i monitoring szkodników
Jest to jak najbardziej trafne pytanie ze względu na zmieniające się podaż, popyt i ceny owoców. Odmian jest wiele i każdy powinien wybrać te, którą uważa za najlepszą, ale czy odmiana to wszystko? Nie. Liczy [...]