Zabiegi na plantacji truskawki pozostawionej na przyszły sezon

PODosłonami.pl

GRODAN_2
ENZA_3

Nawożenie plantacji truskawki pozostawionej na przyszły sezon

Plantatorzy, którzy zdecydowali się pozostawić truskawki uprawiane w glebie na kolejny sezon, powinni zadbać o kondycję roślin. Jest to szczególnie istotne w kontekście inicjacji pąków kwiatowych na przyszły sezon. Proces ten rozpoczyna się od około 25 sierpnia. Wskazówek na temat nawożenia i biostymulacji roślin truskawki po zakończeniu zbiorów owoców udzielano w trakcie warsztatów Berry Tech 2022.

Czytaj dalej...

fot. pixabay

Wskazówki dotyczące nawożenia

Aby uzyskać zadawalający plon w przyszłym sezonie należy dostarczyć roślinom makro i mikroelementy.

Wczesna jesień to czas na odbudowę systemu korzeniowego. Do zbudowania silnego systemu korzeniowego rośliny powinny być nawożone fosforem i wapniem.

Stosowanie wapnia jesienią ma na celu także uzupełnienie ilości tego pierwiastka w glebie. Do nawożenie doglebowego zalecana jest kreda nawozowa, która najlepiej sprawdza się na stanowiskach o pH poniżej 6. Polecana jest do stosowania w sierpniu, na plantacji w której skoszono liście na przełomie czerwca i lipca. Dobrej jakości kreda nawozowa uwalnia wapń powoli (przez 2-3 tygodnie) do gleby wypełniając kompleks sorpcyjny. Na stanowiskach gdzie pH dochodzi do 7 można wykorzystać uwodniony siarczan wapnia.

Dostępność fosforu w glebie powiązane jest z jej odczynem. Przy zbyt kwaśnej glebie można nawozić plantacje dobrej jakości kredą (wiosną i powtórnie jesienią). Należy mieć świadomość, że samo wapnowanie podnosi zawartość fosforu ale nie zwiększa znacząco pH.  Za pomocą fertygacji można zastosować polifosforany (np. VitaPhos-K) – fosfor jest w łatwo dostępnej formie, na jego pobieranie nie ma istotnego wpływu pH gleby.

Jarosław Barszczewki (Calfert) po zbiorze polecał nawożenie roślin azotem (w mniejszych dawkach), w celu umożliwienia zawiązania pąków na przyszły rok. Do tego celu można wykorzystać saletrę wapniową (dobrze rozpuszczalną w wodzie). Zdaniem dr hab. Z. Jarosza odpowiedniejszy jest nawóz wieloskładnikowy, który zawiera azot w formie azotanowej i amonowej (50:50). Dawka uzależniona jest do odmiany truskawki i gleby. W przypadku odmian późnych nawożenie azotem nie jest wskazane – nie powinno się ich pobudzać do wegetacji. Jak doradzali prelegenci nawożenie doglebowe azotem lepiej wykonać do 20-25 sierpnia, we wrzesień robić tylko zabiegi dolistne.

Nawozy zawierające chlor (np. chlorek potasu) mają wpływ na stopień zdrewnienia tkanek, przez co wzmacniają zimotrwałość roślin. Stosowanie takich nawozów powinno być zakończone do końca września.

Biostymulacja roślin truskawki

Jesienią należy biostymulować rozwój systemu korzeniowego. W tym celu polecane są preparaty zawierające kwasy humusowe (np. Humik, H-850). Poprawiają strukturę gleby, dostępność składników pokarmowych, bufor wody, a także wpływają korzystnie na warunki zapewniające zdrowotność roślin. Uzupełniają ubytki próchnicy w glebie.

W ramach przygotowania roślin do przezimowania wskazane jest nawożenie dolistne nawozem krzemowym (np. Barrier Si-Ca, Potasil Plus Krzem). Krzem zwiększa odporność roślin na stresy abiotyczne  i biotyczne. Wapń stabilizuje ściany komórkowe a krzem uelastycznia je. W ten sposób wymienione pierwiastki wzmacniają wytrzymałość tkanek na zamarzanie.

Ochrona pozbiorcza roślin

Po podjęciu decyzji o pozostawieniu plantacji na przyszły sezon po zebraniu owoców także należy dbać stan zdrowotny rośliny. Więcej informacji na ten temat w artykule: „Ochrona plantacji truskawki pozostawionej na przyszły sezon”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbiory borówki w pełni

Przygotowanie borówki do spoczynku zimowego

Po zbiorach owoców borówki należy w odpowiedni sposób przygotować rośliny do przezimowania. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w tym okresie rozpoczyna się proces formowania paków kwiatowych na przyszły sezon. Zabiegi jesienne pomogą borówce przezimować, ograniczą [...]

Florensis_Dianthus
HortiAdNet