PODosłonami.pl

DeRuiter_FUTUMARU
BRINKMAN_3_środki do dezynfekcjiBRINKMAN_3_środki do dezynfekcji

Od doniczek i nawozów po nowoczesne tunele i maszyny – agrotechniczne oblicze targów Gardenia 2023

Ubiegłoroczne targi Gardenia w Poznaniu były okazją do poznania nie tylko oferty roślin ozdobnych, ale także rozwiązań technicznych i środków produkcji. Wystawcy zaprezentowali wiele nowości, od nawozów i środków mikrobiologicznych – których oferta rośnie z roku na rok – po nowoczesne tunele foliowe. Mimo że główna oferta targów była adresowana do amatorów ogrodnictwa, także profesjonaliści mogli znaleźć tam coś dla siebie.

Czytaj dalej...

(fot. A. Wize)

Szklarnie, tunele i ich wyposażenie

Farmer

Jak informował reprezentujący tę firmę Sławomir Bryk, w ostatnim czasie Farmer ma dużo zleceń, nie tylko z kraju, ale także z Czech, Słowacji, Ukrainy, a nawet ze Szwecji i Szwajcarii. W Polsce na stawianie nowych lub rozbudowę tuneli decydują się głównie szkółkarze oraz firmy, które specjalizują się w produkcji rozsad lub sadzonek. W planach Farmer ma też realizację kilku dużych projektów budowy tuneli o powierzchni kilku hektarów, pod uprawę truskawek. Są także zamówienia dotyczące lepszego wyposażenia już istniejących obiektów (cieniówki, instalacje grzewcze, nawadniające, w tym belki zraszające). Taki trend jest widoczny m.in. w gospodarstwach kwiaciarskich, których właściciele decydują się m.in. na rozwiązania z zakresu automatyzacji produkcji i zdalnego sterowania. Farmer kontynuuje rozwój wysokojakościowych rozwiązań. Jednym z głównych obszarów, na których skupia się firma, jest e-commerce – sklep internetowy. Zmiany w dziedzinie handlu online, sprawiają, że firma koncentruje się na dostarczaniu klientom najwyższej jakości elementów do tuneli i bloków foliowych poprzez platformę internetową.

Rafał Śliwa i Sławomir Bryk informowali o rozwiązaniach firmy FARMER, AC

Rafał Śliwa i Sławomir Bryk informowali o rozwiązaniach firmy FARMER (fot. A. Cecot)

Imago

Marcin Kościelny, reprezentujący tę firmę podczas targów Gardenia powiedział, że w ubiegłym roku ofertę uzupełniono o obiekty pośrednie między tunelami lekkimi, z których trzeba ściągać folię na zimę, a mocnymi konstrukcjami wysokich tuneli, często pokrywanych podwójną, „pompowaną” folią. Mówiąc o trendach w tunelowych inwestycjach, zwracał uwagę, że firma Imago buduje ostatnio sporo tuneli przeznaczonych do uprawy roślin jagodowych – m.in. malin, borówek, a nawet winogron. Ostatnio ma także zlecenia na rozbudowę obiektów, w których produkowana jest sałata.

Firma Imago zapowiadała wprowadzenie trzech nowych linii produktowych (3 typy tuneli do upraw profesjonalnych) AW

Firma Imago zapowiadała wprowadzenie trzech nowych linii produktowych (3 typy tuneli do upraw profesjonalnych), fot. A. Wize

W 2024 rok firma wchodzi ze sporymi zmianami. Zostały wydzielone 3 linie produktowe, obiektów lekkich, obiektów wielosezonowych, stosowanych do produkcji zarówno owoców miękkich, jak i warzyw, do tej pory uprawianych w polu (uprawa najczęściej prowadzona jest w gruncie). Mocne, całoroczne konstrukcje w segmencie Hight-Tech, dzięki zastosowaniu technologii z użyciem rury o średnicy 76 stały się jeszcze bardziej wytrzymałe, zwiększyła się wysokość, szerokość oraz wybór w zakresie dostępnych modeli. I tak, w ofercie znajdują się obecnie: segment STRONG – tunele wolnostojące dostępne w wymiarze od 8 do 14 m szerokości i wysokości ponad 7 m; linia tuneli zblokowanych STB – konstrukcje w szerokościach naw 8,9 m, 9,60 m i 10 m; bloki foliowe, dostępne w szerokości naw od 8 m do 12,80 m i o wysokości całkowitej do ok. 9 m.

– Dzięki takim zmianom jesteśmy w stanie zapewnić osłony foliowe precyzyjnie dopasowane do typu uprawy, sezonu uprawowego, technologii, w jakiej uprawa jest prowadzona, oraz do obranej przez inwestora strategii prowadzenia produkcji ogrodniczej – podkreślił Marcin Kościelny.

Otte

Swoją ofertę dla profesjonalnych gospodarstw ogrodniczych zaprezentowała firma Otte. Jak informował reprezentujący to przedsiębiorstwo Andrzej Fabisiak, w asortymencie ma niezmiennie stoły przesuwne produkcyjne – wcześniej znane głównie z gospodarstw zajmujących się produkcją roślin ozdobnych w doniczkach, obecnie używane także w produkcji ziół oraz sałat. Nowością są regały do uprawy roślin w farmach wertykalnych, prowadzonych z doświetlaniem – ostatnio firma realizowała taki duży projekt w Singapurze.

Podczas Gardenii 2023 Andrzej Fabisiak polecał rozwiązania firmy OTTE (stoły wyjezdne i regały do upraw wertykalnych) AW

Podczas Gardenii 2023 Andrzej Fabisiak polecał rozwiązania firmy OTTE (stoły wyjezdne i regały do upraw wertykalnych), fot. A. Wize

– W jednym z gospodarstw specjalizujących się w produkcji roślin ozdobnych na południu Polski firma Otte wykonuje stoły tzw. wyjezdne na powierzchni 1,5 ha, które będzie można przemieszczać górą. Tej instalacji będzie też towarzyszyć hala produkcyjna z dźwigiem i automatyczną myjką – powiedział A. Fabisiak.

Kompleksowe zaopatrzenie w środki produkcji – od doniczek po maszyny

Ceres

Firma ma szeroki asortyment środków produkcji ogrodniczej dla gospodarstw prowadzących uprawy warzyw i roślin ozdobnych w szklarniach oraz dla szkółkarzy – od substratów i paper-potów, po maszyny. Podczas Gardenii prezentowano m.in. urządzenie Mini Jack – automatyczne widły służące do transportowania i przestawiania doniczek i tac produkcyjnych. Maszyna podnosi jednorazowo ładunek 150 kg. Szerokość rozstawu wideł jest regulowana w bardzo łatwy sposób, za pomocą jednej śruby. Maszyna jest przydatna głównie do transportowania doniczek ze stołów buforowych na wózki szkółkarskie czy z wózków szkółkarskich na zagony lub z zagonów na wózki. Wersja prezentowana na targach może podnosić przedmioty do wysokości 110 cm, w ofercie są jeszcze wersje pracujące do wysokości 60 cm i 160 cm. Maszyna jest zasilana przez akumulator, który po naładowaniu (trwa ono 4 godziny) zapewnia 10 godzin ciągłej pracy. Może zastąpić pracę wielu ludzi i ułatwia ją. Pracą Mini Jacka steruje się za pomocą joysticka i dwóch przycisków.

Don Kwiat

Podczas targów Gardenia firma ta promowała m.in. doniczki specjalistyczne, których portfolio jest stale rozbudowywane. Ważne miejsce zajmuje w nim seria doniczek do uprawy borówek – są kontenery o pojemności 5 l, wkrótce dołączą do nich pojemniki 3-litrowe.

ICL

Janusz Szweykowski, szef sprzedaży segmentu T&O w firmie ICL Polska – która znana jest głównie z nawozów otoczkowanych o przedłużonym działaniu, z serii Osmocote – zwracał uwagę na zmianę sytuacji rynkowej w br. Po zwiększonym popycie na nawozy, jaki notowano w latach 2020-2022, w 2023 r. zmniejszył się on – w przypadku tej firmy o 20% w porównaniu z 2022 rokiem, który jednak był specyficzny. Klienci bowiem nie tylko nabywali wówczas nawozy na bieżące potrzeby, lecz kupowali też na zapas – rekompensując niedobory tych produktów z 2021 r. (kiedy panował wyjątkowy boom w ogrodnictwie) i korzystając z okresowej, zerowej stawki VAT-u na te towary, której w 2023 r. już nie było. Ubiegłoroczny spadek był więc normalny i w firmie ICL nawet niższy niż się spodziewano. Janusz Szweykowski stwierdził, że 2024 r. będzie „rokiem prawdy”, czyli odzwierciedli rzeczywiste zapotrzebowanie na nawozy, adekwatne do skali produkcji ogrodniczej.

Dodał, że Osmocote, którego już 5. generację wprowadzono na światowy rynek w 2021 r., pozostaje flagowym produktem firmy ICL, a w Polsce głównymi jego odbiorcami są niezmiennie (już od 31 lat) szkółkarze. W dziale, którym zarządza J. Szweykowski, 90% obrotów nawozowych przypada na „Ogrodnictwo ozdobne” (z tego 70% na szkółkarstwo), a 10% na „Trawniki i tereny zieleni”. Jeśli chodzi o typy nawozów, 70% obrotów generują te otoczkowane o przedłużonym działaniu (Osmocote), a 30% – rozpuszczalne w wodzie (z serii Universol oraz Peters Professional).

Firmę ICL podczas Gardenii reprezentowali Janusz Szweykowski Karol Szymański, Piotr Chmielowiec i Janusz Krukar, AC

Firmę ICL podczas Gardenii reprezentowali Janusz Szweykowski Karol Szymański, Piotr Chmielowiec i Janusz Krukar (fot. A. Cecot)

Janusz Szweykowski zapowiedział, że w związku z wymaganiami dotyczącymi produkcji przyjaznej środowisku, ICL planuje wprowadzenie (przed 2026 rokiem) nowej wersji nawozu Osmocote – o całkowicie biodegradowalnej otoczce. Pierwsze testy tego produktu zaplanowane są na 2024 r.

Kausek

Wśród wystawców Gardenii obecna była niemiecka firma Kausek, oferująca środki produkcji dla gospodarstw kwiaciarskich i szkółkarskich. Jako że siedziba i magazyny firmy znajdują się około 100 km od polskiej granicy, na wysokości Berlina w miejscowości Mittenwalde, nie ma problemów z zaopatrywaniem polskich odbiorców, z którymi firma kooperuje już od 19 lat. – Współpracujemy przede wszystkim z producentami roślin ozdobnych, centrami ogrodniczymi i dużymi hurtowniami, które sprzedają towary dla profesjonalnych ogrodnictw. W naszej ofercie głównymi produktami są wysokiej jakości doniczki produkcyjne. Jesteśmy na polskim ryku trzecim dystrybutorem produktów firmy Pöppelmann. Jej nowa seria doniczek Baseline w kolorze szarym może być poddawana recyklingowi. Konkurujemy także z powodzeniem z polskimi producentami doniczek – reprezentujemy również m.in. francuską firmę Soparco; jej modele mają także jaskrawe kolory, co stanowi atrakcyjną wizualną alternatywę dla producentów kwiatów – informował Maciej Poznański, reprezentujący przedsiębiorstwo Kausek. Oprócz doniczek w ofercie przedsiębiorstwa Kausek znajduje się też pełen przekrój tac rozsadowych.

Ważną pozycją są ponadto różnorodne nawozy, m.in. z firm ICL, Haifa, Yara, Compo, a także elementy nawadniania firmy GEKA dla szkółek, artykuły BHP itp.

Prewencja i ochrona roślin

Agro Smart Lab

O ofercie tej firmy opowiedział Jakub Minor. – Produkt Agro ECA Protect, który sprawdził się w profesjonalnej uprawie warzyw i roślin jagodowych, postanowiliśmy wprowadzić też na rynek hobby. Jest on zarejestrowany jako biostymulator do ograniczania chorób grzybowych i bakteryjnych, działa kontaktowo i wgłębnie. Z informacji od naszych klientów wiemy, że jest to produkt skuteczny.

Nową propozycją jest Bio Aqua Control – zarejestrowany jako mineralny środek poprawiający właściwości gleby. Jest to produkt na bazie naturalnego minerału: montmorylonitu, który zwany jest „skałą życia”. Produkt ten zatrzymuje wodę, podnosi żyzność gleby i podłoża oraz zapobiega wypłukiwaniu nawozów. Jeden kilogram produktu Bio Aqua Control magazynuje do 5 litrów wody, która jest następnie oddawana roślinom. Ma on postać proszku, który dodaje się do podłoży, takich jak torf, „kokos” (w ilości 5 g na 1 litr). Można go stosować także do upraw w glebie, np. na zagonach, zwłaszcza w przypadku lekkiej, piaszczystej gleby, w ilości 0,5 kg/m2 (na glebach średnich – 0,25 kg/m2). Ciekawym sposobem zastosowania tego produktu jest tworzenie papki z dodatkiem pożytecznych mikroorganizmów (np. produkt Fitoprotect, zawierający bakterie Bacillus substilis). W tej papce moczy się przed sadzeniem korzenie ukorzenionych sadzonek czy rozsad, zabieg ten zabezpiecza przed chorobami odglebowymi i przed wysychaniem korzeni, poprawia przyjmowanie się roślin na miejscu stałym. Te same produkty są dostępne w małych opakowaniach dla amatorów i w większych – dla producentów profesjonalnych.

Biofeld

Firma ta, jak informował reprezentujący ją podczas targów doradca techniczno-handlowy Adrian Mitoraj, produkuje preparaty mikrobiologiczne, bakteryjne i grzybowe. Zawierające grzyby entomopatogenne, saprotroficzne, symbiotyczne. Są one polecane do stosowania m.in. w uprawach pomidorów, ogórków pod osłonami, czy w produkcji owoców jagodowych.

Ważny w tej ofercie jest Trichofit, zawierający grzyby z rodzaju Trichoderma. Wprowadza się je na początku uprawy, w czasie sadzenia, pod rośliny. Gdy uprawa prowadzona jest w dwuletnich matach, warto zaaplikować ten preparat dwukrotnie.

– W produkcji owoców jagodowych nasze preparaty mogą stwarzać niedogodne warunki dla rozwoju patogennych grzybów, np. dla sprawcy szarej pleśni – w tym celu polecamy stosowanie produktu Fitoprotect (zawiera Bacillus subtilis), a od tego roku wdrażać będziemy nowość, Duo Protect – zawierający dodatkowo szczepy bakterii Bacillus amyloliquefaciens – informował A. Mitoraj.

Ceres

Od kilku lat firma ta rozwija asortyment środków biologicznych i biostymulatorów wspomagających wzrost i rozwój roślin. Przemysław Kowalewski z firmy Ceres zwracał uwagę na nowe w tej grupie preparaty granulowane. Klozer® zaleca się dodawać do substratów, zabieg ten ma rozwiązać problem z występowaniem ziemiórek – do końca okresu produkcji młodych roślin; jest też wersja preparatu zapobiegająca występowaniu opuchlaków. Bioferti Soil, zawierający 3 gatunki z rodzaju Trichoderma także jest dodatkiem do podłoży, ma zapewnić wyrównanie wzrostu i rozwoju całych partii młodego materiału roślinnego. Jest to zestaw pożytecznych bakterii i grzybów, które wpływają pozytywnie na rośliny w stresowych warunkach. Preparat podnosi jakość produktu końcowego; według P. Kowalewskiego najlepsze efekty uzyskuje się tam, gdzie w produkcji materiałów wyjściowych wystąpiło zamieranie części roślin – Bioferti Soil zapobiega kolejnym stratom. Kolejną nowością w ofercie jest preparat biologiczny Turi MZ zawierający metabolity bakterii, dodanie go do podłoża zapobiega rozwojowi ziemiórek i innych muchówek.

Agrowłókniny i ściółki

Agrimpex

Tomasz Mędrala i Andrzej Karwat z firmy Agrimpex powiedzieli, że Gardenię traktują jako miejsce prezentacji produktów z serii „Hobby” – przeznaczonych dla działkowiczów i miłośników ogrodów. Oferta dla profesjonalnych ogrodników i rolników demonstrowana jest na targach TSW. Oprócz m.in. agrowłóknin przeznaczonych dla właścicieli ogrodów, pokazano w Poznaniu nowość z segmentu „Profi” – biało-czarną polipropylenową tkaninę Agrola. Sprzedawana jest profesjonalistom w rolkach o szerokości 1,20 m i długości 500 m. Jak informowali przedstawiciele Agrimpexu, Agrola biało-czarna ma specyficzną budowę, co powoduje, że tkanina znacznie szybciej przepuszcza wodę, a przy tym jest bardzo mocna. Przedstawiciele polecali ten produkt do ściółkowania upraw borówki wysokiej, jagody kamczackiej, maliny – także w tunelach. Firma oferuje jednocześnie klientom dodatkową usługę – rozkładanie własną maszyną tkaniny na zagonach produkcyjnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA

Targi Gardenia – otwarcie wiosennego sezonu w Poznaniu

Tegoroczna, 13. edycja Gardenii odbędzie się 21-23 lutego, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, przy czym dwa pierwsze dni będą przeznaczone dla klientów biznesowych, a trzeci – dla szerokiej publiczności.

HortiNet_wyszukiwarka
Gardenia barter
HortiAdNetHortiAdNet