PODosłonami.pl

DeRuiter_FUTUMARU
BRINKMAN_3_środki do dezynfekcjiBRINKMAN_3_środki do dezynfekcji

Skuteczność środków dezynfekcyjnych przeciwko ToBRFV – prezentacja Wojciecha Juńczyka

Podczas jesiennych seminariów dla producentów warzyw szklarniowych Wojciech Juńczyk z firmy Roam Technology mówił m.in. o skuteczności produktów Huwa-San TR 50 i Roam Eco Clean w zwalczaniu wirusa ToBRFV. Temat ten jest bardzo aktualny, ponieważ zagrożenie ze strony „wirusa tobamo” z sezonu na sezon rośnie. Co warto wiedzieć przed dezynfekcją obiektów uprawowych po zakończonym sezonie?

Czytaj dalej...
Wojciech Juńczyk przestawił informacje na temat skuteczności środków dezynfekcyjnych z oferty Roam Technology

Wojciech Juńczyk przestawił informacje na temat skuteczności środków dezynfekcyjnych z oferty Roam Technology

Ogólne zasady dezynfekcji szklarni

W zapobieganiu wystąpieniu groźnych chorób wirusowych w uprawie bardzo ważne są kompleksowe działania na każdym etapie produkcji. – Należy mieć na uwadze że żaden preparat nie zwalcza wirusa ToBRFV w roślinie, na rynku nie ma dostępnych preparatów o takim działaniu – podkreślał Wojciech Juńczyk. Można jednak skutecznie zwalczać ToBRFV na przedmiotach, powierzchniach itp. Sprzątanie szklarni i mycie powinno być przeprowadzona starannie, zgodnie z określonym planem. Po pierwsze należy usunąć dokładnie resztki roślin i wszystkie pozostałości skończonej uprawy, resztki i zabrudzenia organiczne. Następnie trzeba dobrze umyć wszystkie posadzki, powierzchnie, rynny, układy nawadniające, narzędzia, sprzęt. Kolejno przystępuje się do dezynfekcji, wszystkie powierzchnie porowate powinno się dezynfekować na mokro. Później przeprowadza się dezynfekcję przez zamgławianie Huwa-Sanem TR 50. Na sam koniec, przed wstawieniem roślin, dobrze sprawdza się opryskiwanie powierzchni uprawy wspomnianym produktem na bazie nadtlenku wodoru stabilizowanego srebrem, w 2-3% stężeniu. Jak mówił wykładowca jest to zabiegi skuteczny i bezpieczny dla roślin.

Roam Tech - Huwa-San

Często za mało zwracana się uwagi na to, co znajduje się w użytych preparatach do dezynfekcji. Warto aby lepiej poznać substancje aktywne dezynfekantów – jest około 6 substancji aktywnych, które warto znać. Często używane są związki chloru i jodu czy aldehydy – po zabiegu trzeba zapewnić czas na ich odparowanie, żeby nie uszkodzić roślin – informował wykładowca.

Do uzdatniania wody i do ochrony roślin

Jak informował Wojciech Juńczyk w Belgii produkt Huwa-San TR 50 otrzymał zezwolenie do stosowania jako środek ochrony roślin w walce z wirusem ToBRFV. Podkreślał jednak, że preparat ten zapobiega wystąpieniu choroby, lecz nie leczy zainfekowanych roślin. Jest skuteczny,  jeśli dba się o higienę uprawy. W Polsce do traktowania roślin (opryskiwanie) jest zarejestrowany odpowiednik Huwa-Sanu – produkt Bisteran, którym można legalnie opryskiwać rośliny przeciwko „wirusowi tobamo”. Jest on zarejestrowany jako stymulator wzrostu.

Wykładowca zwracał uwagę, że Huwa-San TR 50 służy także do uzdatniania wody do podlewania roślin oraz do usuwania biofilmu z instalacji nawadniających. Stosowany systematycznie ma działać prewencyjnie przeciwko chorobie szalonych korzeni. Ważne jednak, żeby wykryć i zlikwidować źródła infekcji.

Wojciech Juńczyk  informował również, że prowadzono testy dezynfekcji próbek wody i różnego rodzaju powierzchni skażonych wirusem ToBRFV. Przy jednorazowej aplikacji 200 ppm Huwa-Sanu TR 50 w zainfekowanej wodzie po 12 godzinach następowało znaczne ograniczenie wirusa. Przy powtórzeniu zabiegu – eliminacja wirusa. W innym doświadczeniu, gdy zainfekowaną powierzchnię traktowano 6% roztworem produktu i czas kontaktu wynosił tylko 5 minut następowała bardzo silna redukcja występowania wirusa.

Nowe produkty do mycia i dezynfekcji

Wojciech Juńczyk wspomniał także o nowościach w ofercie firmy. Pierwszą z nich jest Roam Eco Clean – aktywna pianka czyszcząca oparta na silnych związkach alkalicznych. Pianka ta ma bardzo dobrą przyczepność i skutecznie usuwa brud i równocześnie jest delikatna dla traktowanych powierzchni i sprzętu, nie niszczy ich.

W tym roku powinien też być dostępny preparat wiruso-, grzybo- i bakteriobójczy o nazwie Virox. Jak informował Wojciech Juńczyk środek ten zawiera mononadsiarczan potasu oraz kwas amidosulfonowy. Jest w 100% biodegradowalny, bardzo skuteczny, działa poprzez rozbijanie siarkowodorowych grup białkowych, lipidów i enzymów powierzchniowych i DNA mikroorganizmów, utleniania materię organiczną, a równocześnie nie niszczy urządzeń w szklarni. Jest w 100% biodegradowalny.

Nowy nawóz krzemowy

Firma Roam Technology od niedawna oferuje nie tylko środki do mycia i dezynfekcji. Asortyment produktów poszerzył się niedawno o nawóz Sili-Fert P na bazie krzemu, który – jak informował Wojciech Juńczyk – bardzo dobrze sprawdza się w uprawie ogórków. Zawarty w nim kwas ortokrzemowy jest stabilizowany, dzięki czemu jest dostępny dla roślin także w warunkach wysokiego pH.

1 komentarz do “Skuteczność środków dezynfekcyjnych przeciwko ToBRFV – prezentacja Wojciecha Juńczyka

  1. Pingback: Odkażanie szklarni przed zimą - Ogrody Zacisza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uczestnicy spotkania (fot. DŁB)

Innowacyjne nawozy i biostymulatory dla warzyw szklarniowych

VIP-room dla producentów warzyw szklarniowych – pod takim hasłem firma Timac Agro wraz z partnerami (Syngenta Seeds, Grupa Krasoń, Roam Technology oraz Agro-Trade) zorganizowała seminaria w okolicach Warszawy i Kalisza. Specjaliści z firmy przedstawili ofertę [...]

HortiNet_wyszukiwarka
Gardenia barter
HortiAdNetHortiAdNet