Uprawa, ochrona chemiczna i biologiczna papryki, odmiany papryki do tuneli

PODosłonami.pl

Gardenia
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Odmiany papryki, szanse rozwoju i zagrożenia w uprawie…

…takie tematy omawiano podczas spotkania podsumowującego sezon uprawy papryki, które odbyło się w listopadzie w Dworze Polskim w Potworowie. Organizatorem wydarzenia była firmy Hazera, reprezentująca w Polsce od niedawna również markę HM.Clause, współorganizacji podjęły się przedsiębiorstwa ADOB, Agro-Spec, BASF, Grow Concept oraz Koppert Polska.

Odmiana Muriel w pełni owocowania na dolnym piętrze

Odmiana Muriel w pełni owocowania na dolnym piętrze

Sprawdzone i nowe odmiany papryki

Reprezentujący firmę nasienną Sławomir Mechacki przybliżył charakterystykę odmian papryki hodowli HM. Clause polecanych do uprawy w tunelach. Ich hodowla ukierunkowana jest na wczesność i wysoką jakość owoców – najważniejsze cechy na rynku. Hitem ostatnich lat stała się odmiana Muriel (czerwony blok). Wiąże równomiernie owoce przez cały okres wegetacji, co wynika z wysokiej tolerancji odmiany na niekorzystne warunki pogodowe. Jest ceniona przede wszystkim za wysoką trwałość owoców pozwalającą zachować ich świeżość przez dłuższy czas. Prelegent podkreślił, że firmy HM.Clause i Hazera Poland są w trakcie procesu konsolidacji, czego wynikiem będzie szersza oferta odmian warzyw. Z portfolio Hazery zwracał uwagę m.in. na odmiany: Predator (czerwony) i Sollie (żółty blok). Mają umiarkowany wzrost, dzięki czemu nadają się zarówno do wysokich, jak i niskich tuneli.

O nowych odmianach będących już po 3-letnich testach (próbki ich nasion otrzymali przybyli goście) opowiedziała Dorota Wielgat, przedstawiciel ds. rozwoju produktu. Burgund (CLX PBGR 562) to najnowsza propozycja w segmencie czerwonego bloku, intensywnie wiążąca owoce na kolejnych piętrach – niezależnie od warunków pogodowych. Odznacza się silnym wigorem, dlatego nawożenie azotem w przypadku tej odmiany należy nieco ograniczyć, zwłaszcza na początku wegetacji. Ponadto dzięki wysokiemu potencjałowi wskazane jest zrywanie kilku owoców „na zielono” aby sprowokować rośliny do szybszego owocowania w górnych partiach. Jest przeznaczona do uprawy w wysokich tunelach foliowych. Jej owoce mają karminowoczerwony kolor i osiągają średnią masę 280 g, duża część plonu zalicza się do klasy premium. Dodatkowym atutem odmiany jest wysoka tolerancja na przedwczesne przejrzewanie oraz długa szypułka ułatwiająca zbiory i zapobiegająca zakleszczaniu się owoców. Równie warta uwagi jest bardzo wczesna, żółtoowocowa papryka Morfeo (CLX PBYG 032). Tworzy masywne, grubościenne owoce o średniej masie aż 300 g, które czynią ją wyjątkową wśród innych odmian typu blok o żółtej barwie.

W ocenie specjalistów

Kolejnym prelegentem był doradca uprawowy Marcin Niedobylski z firmy Agro-Spec, który wskazywał czego unikać w uprawie papryki i na czym warto się skoncentrować w najbliższym sezonie. Zwrócił uwagę, że coraz częstszym problemem będzie wzmożona presja ze strony wciornastków. Populacje tych i innych szkodników nie powinny być regulowane wyłącznie w miejscu uprawy. Zdaniem wykładowcy należy ograniczyć zachwaszczenie do minimum w pobliżu tuneli, gdyż chwasty są miejscem rozwoju szkodników, które łatwo przenoszą się później do tuneli. Wiele problemów w uprawie papryki sprawiają również szybko rozprzestrzeniające się przędziorki, uszkadzające również m.in. fasolę szparagową i selery korzeniowe w uprawach polowych. Bardzo ważna jest lustracja plantacji – nie tylko w tunelach, lecz także roślin wokół obiektów. Do zwalczania chwastów w przedplonach papryki, np. sałat i warzyw kapustnych zarejestrowany jest Bonalan 180 EC (Gowan Crop Protection). Znajduje się on obecnie w trakcie rejestracji do uprawy papryki. Prelegent podkreślił też, że stosowanie etefonu w uprawie papryki jest niedozwolone w Unii Europejskiej.

Możliwością rozwoju gospodarstw specjalizujących się w uprawie papryki są, zdaniem M. Niedobylskiego, inwestycje w tunele o stałej konstrukcji, wyposażone w wiele mechanizmów umożliwiających modyfikację warunków uprawowych. Pozwalają one na uprawę nowych, bardzo wczesnych odmian papryki. Papryka jest rośliną o nieograniczonym wzroście, więc przy zapewnieniu jej komfortowych warunków w nowoczesnych tunelach możliwa jest podaż owoców przez długi czas.

Ciekawą prezentację dotyczącą obecnych i alternatywnych metod uprawy różnych gatunków warzyw w rejonie radomskim, przedstawił Piotr Słomiany z firmy Grow Concept. Na dobry plon i szybkie wybarwianie się owoców papryki w okresie wegetacji zdaniem doradcy uprawowego powinno się pracować już w okresie poprzedzającym uprawę,  jesienią. Wtedy bowiem należy przeprowadzić analizę gleby i uregulować wartość pH, a następnie wyrównać poziomy składników do wartości optymalnych – pozwoli to zapewnić roślinom „dobry start”. Dodatkowo należy upewnić się, że linie nawadniające działają sprawnie i umożliwiają równomierną fertygację roślin na całej plantacji. W czasie uprawy powinno się regularnie analizować glebę. Rośliny papryki są w stanie pobierać składniki pokarmowe, gdy temperatura  podłoża jest wyższa niż 12ᵒC. Najlepsze efekty są uzyskiwane, gdy nawozy podawane są równomierne przy każdym nawadnianiu, a nie jednorazowo. Należy pamiętać, by w dni słoneczne podawać pożywkę o niższym stężeniu.

Piotr Słomiany zachęcał ogrodników z „paprykowego zagłębia” do uprawy papryki na matach kokosowych, co po wielu latach uprawy na tych samych stanowiskach pozwoli rozwiązać problemy wynikające z nadmiernego nagromadzenia się szkodliwych patogenów w glebie. Wśród licznych zalet uprawy w matach kokosowych należy wymienić: możliwość otrzymania wcześniejszego plonu (nawet o kilkanaście dni), lepsze wykorzystanie nawozów, brak chorób odglebowych i ogólnie lepszą kondycję roślin. Podłoże kokosowe, które można użytkować do trzech sezonów, jest polecane nie tylko do uprawy papryki, ale także innych warzyw – pomidora, bakłażana czy fasoli.

Skuteczna ochrona

Podczas spotkania w Potworowie firmę Koppert Polska reprezentował Tomasz Domański. Prezentacja dotycząca preparatu Trianum oraz ochrony przed wciornastkami spotkała się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, czego dowodem były liczne pytania. Wykładowca zwrócił uwagę na szybkie nabywanie odporności przez szkodniki na stosowane insektycydy. Powodem tego stanu rzeczy jest m.in. stosowanie tej samej substancji aktywnej w wielu preparatach. Zwracał też uwagę, że wciornastki są wyjątkowo trudne do zwalczenia, ze względu na dużą mobilność i trudność z dotarciem cieczy roboczej do szkodników. Aby skutecznie opryskiwać rośliny i zwalczyć wciornastki, przedstawiciel polecił dodawanie do cieczy roboczej preparatu Attracker, w stężeniu ok. 0,2%. Jest on mieszaniną cukrów i ułatwia zwabienie szkodników. Populacje tych szkodliwych organizmów można także ograniczyć poprzez stosowanie niebieskich tablic lepowych. Aby jak skuteczniej monitorować występowanie wciornastków można wykorzystać zawieszkę z atraktantem pod nazwą Lurem-TR. Do biologicznego zwalczania firma Koppert dysponuje saszetkami do zawieszania w tunelach z drapieżnymi roztoczami Amblyseius swirskii i pluskwiakami Orius laevigatus.

O nowych rozwiązaniach z firmy BASF mówiła Anna Roman. Spośród bogatej oferty pestycydów polecała m.in. fungicyd Dagonis® SC, zawierający nową, opatentowanej substancję czynną Xemium® (fluksapyroksad) oraz difenokonazol. Jest polecany do zwalczania przede wszystkim mączniaka prawdziwego, ale również alternariozy, zgnilizny twardzikowej i innych chorób grzybowych. Charakteryzuje się bardzo wysoką mobilnością w roślinie i patogenach. Prelegentka wskazała nowy produkt jako właściwe uzupełnienie preparatu Signum®. Jest zarejestrowany do upraw pod osłonami m.in. papryki, oberżyny, pomidora, cukinii, melona, ogórka i truskawki. W uprawie papryki ma 3 dni karencji.

Przedstawicielka firmy BASF zaprezentowała również biodegradowalną folię do ściółkowania pod nazwą ecovio® M, wytwarzaną na bazie skrobi kukurydzianej. W porównaniu do standardowych tworzyw sztucznych wykorzystywanych w ogrodnictwie przy jej użyciu nie ma dodatkowych kosztów związanych z utylizacją po zbiorach. W wyniku działania mikroorganizmów podlega ona degradacji na biomasę, wodę i CO2. Pod koniec sezonu staje się krucha i łamliwa dzięki czemu można glebę wraz ze ściółką uprawić glebogryzarką lub broną talerzową. Ma grubość 15 μm, szerokości 50, 80, 100 i 120 cm oraz 500 i 1000 m długości. Rozłożenie folii powinno przypadać bezpośrednio przed siewem lub sadzeniem rozsady, a gleba być dobrze uprawiona bez grud.

Nawożenie od podstaw

Krzysztof Piwkowski reprezentował firmę ADOB, znaną na rynku polskim m.in. z oferty chelatów do nawożenia roślin. Od pozostałych związków (tlenków, wodorotlenków, azotanów i innych soli) chelaty odróżnia tworzenie stabilnych roztworów, niezależnie od pH. Ponadto pierwiastki w nich są bardzo dobrze przyswajalne dla roślin i można je łączyć z preparatami ochrony roślin. Są proponowane do stosowania dolistnego, fertygacji i zasilania w uprawach hydroponicznych. Chelaty nawozowe mają postać m.in. niepylących mikrogranulatów.

Zalety nawozów mikroelementowych w postaci schelatowanej omówił Krzysztof Piwkowski z firmy Adob

Zalety nawozów mikroelementowych w postaci schelatowanej omówił Krzysztof Piwkowski z firmy ADOB

Wykładowca zwracał również uwagę, że w uprawie papryki, czy i innych warzyw, bardzo ważne jest zaopatrzenie roślin w mikroskładniki. Np. niedobór boru w uprawie papryki objawia się deformacją i zamieraniem stożków wzrostu oraz łamliwością liści. Aby temu zapobiegać rekomendował zastosowanie nawozów borowych ADOB® Bor i Solubor® DF. Są to nawozy dolistne nie mające postaci chelatów, z zawartością odpowiednio 15 i 17,5% tego pierwiastka.

Działania Zrzeszenia Producentów Papryki

O działaniach podejmowanych przez Zrzeszenie Producentów Papryki Rzeczpospolitej Polskiej mówili przedstawiciele zarządu – Mirosław Łuska i Paweł Myziak. Od czasu powstania w 2014 roku zrzeszenie zajmuje się reklamą i tworzeniem marki papryki pochodzącej z jednego z największych rejonów papryki w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednym z działań było rozpoczęcie w 2018 roku kampanii „Wszystkie smaki i kolory papryki”, w 2019 rozszerzono ją o cukinię i bakłażan.

Reprezentanci Stowarzyszenia Producentów Papryki RP� z prawej Mirosław Łuska (prezes zarządu) z lewej Paweł Myziak (członek zarządu)

Reprezentanci Stowarzyszenia Producentów Papryki RP, z prawej Mirosław Łuska (prezes zarządu) z lewej Paweł Myziak (członek zarządu)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
HortiAdNet