W pięćdziesiąte urodziny nawozu Osmocote - konferencja prasowa firmy ICL Polska

PODosłonami.pl

FLUENCE

W pięćdziesiąte urodziny nawozu Osmocote

Firma ICL Polska, dostawca nawozów, zorganizowała 14 marca konferencję prasową, którą otworzyła kolejny sezon działalności. W swojej siedzibie w Warszawie zaprezentowała nowe, wprowadzone ostatnio do oferty produkty, nawiązując zarazem do tradycji przedsiębiorstwa, która związana jest z najlepiej rozpoznawalnym na świecie nawozem otoczkowanym Osmocote. W 2017 roku mija 50 lat, odkąd się pojawił, a zarazem 25 lat, odkąd stał się dostępny w Polsce.

Czytaj dalej...
Nawozy otoczkowane Osmocote, o przedłużonym działaniu są używane m.in. w produkcji sezonowych roślin doniczkowych, fot. A. Cecot

Nawozy otoczkowane Osmocote, o przedłużonym działaniu są używane m.in. w produkcji sezonowych roślin doniczkowych, fot. A. Cecot

Osmocote – stopniowe uwalnianie składników

Nawóz ten, o przedłużonym działaniu, znany początkowo tylko szkółkarzom, dziś używany jest również przez innych producentów roślin ozdobnych. Maciej Mynett, dyrektor krajowy ICL Specialty Fertilizers podkreślił, że Osmocote, wprowadzony na rynek przez amerykańską firmę Scotts (która w 2011 r. sprzedała swój dział nawozów profesjonalnych obecnemu, izraelskiemu właścicielowi), dziś w 85% zaspokaja europejski (także polski) popyt na nawozy otoczkowane. Dzięki kontrolowanemu – przez otoczkę – uwalnianiu składników zapewnia długotrwałe, zwykle kilkumiesięczne odżywianie roślin. Polega ono na stopniowym uwalnianiu składników pokarmowych przez określony czas, zależny od typu Osmocote’u, który trzeba dostosować do rodzaju uprawy.

Istnieją już 4 generacje nawozów Osmocote – i, jak zapowiedział szef działu roślin ozdobnych ICL Polska Janusz Szweykowski, pojawi się następna, piąta.

Dodał, że uprawy sezonowych roślin w doniczkach to drugi, oprócz szkółek, ważny dział ogrodnictwa posiłkujący się nawozami o przedłużonym działaniu, do których należy m.in. Osmocote Bloom, polecany producentom roślin balkonowo-rabatowych.

Wśród tegorocznych nowości firmy ICL znalazł się Osmocote CalMag (zawierający otoczkowane wapń, magnez i azot), który – jak powiedział J. Szweykowski – rekomendowany jest przede wszystkim do zasilania roślin doniczkowych, np. poinsecji (wymagają miękkiej, pozbawionej wapnia wody), i bylin, zapewniając im dostępność Ca, Mg i N przez 3, 4 miesiące.

Nawozy rozpuszczalne w wodzie,

wielo- i jednoskładnikowe

Do grupy nawozów otoczkowanych firma w trakcie wieloletniej działalności dołączyła też nawozy rozpuszczalne w wodzie, m.in. z serii Peters czy Universol (wieloskładnikowe), wykorzystywane głównie do fertygacji, a więc wykorzystywane w uprawach pod osłonami.

Maciej Mynett zwrócił uwagę na rozbudowywaną linię nawozów pojedynczych – zawierającą saletry, siarczany itd. – które obecnie będą oferowane pod ogólną nazwą Nova.

Poza typowymi nawozami służącymi do dokarmiania roślin, zaprezentowano produkty, które przydatne są szczególnie w gospodarstwach, gdzie jakość wody (twardość/zawartość jonów HCO3, pH) nie jest optymalna. I tak, na przykład, Nova PeKacid (0-60-20) jest produktem w formie łatwo rozpuszczalnego w wodzie proszku, o działaniu silnie zakwaszającym, z przewagą fosforu (w postaci P205). Umożliwia zakwaszenie pożywki i rozpuszczanie osadu wewnątrz instalacji nawadniającej czy opryskiwacza, jak wskazywał Tomasz Pisulewski, krajowy koordynator techniczny ICL Polska.

Oszczędność wody oraz azotu, dokarmianie dolistne

H2Flo i H2Gro to oferowane przez ICL surfaktanty, które powodują, że potraktowane nimi podłoża (nasączone, opryskane lub nawodnione systemem fertygacyjnym) – substrat, mata czy doniczka torfowa – szybciej i równomierniej się nawilżają. Efektem jest oszczędność wody, będącej kolejnym elementem kosztów prowadzenia gospodarstwa, na który trzeba będzie zwracać coraz baczniejszą uwagę.Maciej Mynett omówił również znajdujący się od ubiegłego roku w ofercie firmy ICL otoczkowany nawóz Agromaster, produkowany z wykorzystaniem innowacyjnej technologii otoczkowania azotu (jest on w formie mocznikowej), która nosi nazwę E-Max. Jak zapewnił, produkt pozwala nawet o dwie trzecie ograniczyć straty azotu, który jest stopniowo uwalniany z polimerowej otoczki (zasada taka sama, jak w przypadku działania nawozu Osmocote).

Dyrektor Mynett przypomiał również o oferowanych przez ICL nawozach dolistnych z serii Agroleaf.

Produkcja tych i innych nawozów firmy ICL opiera się w dużej mierze na surowcach pozyskiwanych przez to przedsiębiorstwo z Morza Martwego, o czym informowała prezes spółki ICL Polska Bożena Petykiewicz.

Nawozy a realia danego gospodarstwa

Prowadząca spotkanie Krystyna Bargieł, która zajmuje się marketingiem, mówiła między innymi o zaletach komputerowego programu AngelaWeb 2.0, opracowanego przez ekspertów z ICL i będącego w „wyposażeniu” przedstawicieli tej firmy. Doradzając ogrodnikom, korzystają oni z tego narzędzia, które znacznie ułatwia opracowywanie indywidualnych zaleceń nawozowych, dostosowanych do asortymentu upraw i realiów danego gospodarstwa.

2 komentarze do W pięćdziesiąte urodziny nawozu Osmocote

  1. piotr szymanowski
    / Odpowiedź

    sa bardzo dobre do moj malin i truskawek

  2. / Odpowiedź

    lubie je

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nawozy z mikroorganizmami

Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach 28 czerwca zorganizował warsztaty naukowe pt. Preparaty mikrobiologiczne w rolnictwie i ochronie środowiska. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas [...]

ICL Osmocote
HortiAdNetHortiAdNet