PODosłonami.pl
Przygotowanie borówki do spoczynku zimowego
Po zbiorach owoców borówki należy w odpowiedni sposób przygotować rośliny do przezimowania. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w tym okresie rozpoczyna się proces formowania paków kwiatowych na przyszły sezon. Zabiegi jesienne pomogą borówce przezimować, ograniczą ryzyko występowania chorób i zwiększą plon w przyszłym roku.
Czytaj dalej...Proces formowania pąków kwiatostanowych
Pod osłonami kończą się zbiory owoców, szczególnie odmian późnych borówki. Jesienią, w okresie niższych temperatur oraz warunkach krótszego dnia na pędach borówki zaczynają zawiązywać się pąki kwiatostanowe na następny rok. Bardzo istotna w tym czasie jest zmiana strategii nawożenia i prawidłowa ochrona roślin. W przypadku uprawy borówki pod osłonami należy zapewnić odpowiednią wentylację plantacji . W uprawach pod daszkami, folia powinna być ściągnięta z konstrukcji. W przypadku tuneli należy podnieść folię do góry.
Jesienne nawożenie borówki
Odpowiednie nawożenie krzewów jesienią, po zbiorach owoców, jest bardzo ważne w kontekście budowania potencjału plonotwórczego na kolejny sezon. Nawożenie jesienią stymuluje procesy lignikacji oraz drewnienie ścian komórkowych zapobiegając uszkodzeniom mrozowym.
Bezpośrednio po zakończeniu zbiorów należy zmienić skład pożywki wykorzystywanej do fertygacji. Istotne jest obniżenie EC roztworu. Należy zaprzestać nawożenia azotem, aby nie pobudzić roślin do wegetacji. Borówka w okresie jesiennym potrzebuje fosforu i potasu, które pozwalają przyspieszyć drewnienie młodych pędów a co za tym idzie zwiększenie mrozoodporności krzewów. Dodatkowo fosfor wpływa na rozwój systemu korzeniowego. Mikroelementy, takie jak cynk i bor także wpływają na lepsze przezimowanie roślin. Wskazana jest aplikacja dolistna nawozami zawierającymi te pierwiastki (1-2 zabiegi, przed początkiem przebarwiania się liści).
Ochrona plantacji borówki
Po zbiorach plantacje borówki warto zlustrować w poszukiwaniu oznak chorobotwórczych na pędach. W przypadku zauważenia porażenie pędów należy je wyciąć i usunąć.
Jesień to dobry moment na ostatnie zabiegi ochrony utrzymujące zdrowotność roślin i ograniczające presję patogenów w kolejnym roku uprawy. Rośliny należy zabezpieczyć przed zamieraniem pędów borówki. Sprawca tej choroby (grzyb Phomopsis vaccinii) zimuje w porażonych pędach. W tym celu zalecane są środki ochrony roślin zawierające cyprodynil i fludioksonil – dwukrotna aplikacja, pierwszy zabieg po zbiorach, a drugi w trakcie opadania liści. Te preparaty zabezpieczają rośliny także przed sprawcą antraknozy (grzyb Glomerella cingulata), który zimuje w porażonych pędach borówki.
Stosowanie produktów zawierających miedź zabezpiecza krzewy przeciwko chorobom bakteryjnym.
Nawożenie pomidora szklarniowego (fertygacja)
Jednym z głównych organizatorów spotkań z serii VIP Room dla producentów pomidorów była firma Timac Agro Polska. Podczas tego wydarzenia w warszawskim rejonie uprawy warzyw szklarniowych w Sobieniach Jeziorach przedstawiciel Jan Bruszewski omówił program nawożenia [...]
1 komentarz do “Przygotowanie borówki do spoczynku zimowego”