Racjonalne nawożenie truskawek w substratach - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Racjonalne nawożenie truskawek w substratach

Podczas Dnia Otwartego Truskawki w Rabie Wyżnej wiele mówiono o uprawie truskawek pod osłonami na rynnach, w ograniczonej objętości podłoża. Szczegółowo omówiono zasady przygotowania podłoża i nawożenia.

 

Jarosław Barszczewski z firmy Yara Poland zwracał uwagę, że przed sadzeniem truskawek w substracie torfowym, kokosowym lub w mieszaninie tych dwóch produktów bardzo ważne jest nie tylko odpowiednie nasączenia podłoża, ale także jego przelanie. Dotyczy to szczególnie podłoża zawierającego „kokos”. Pojemniki uprawowe czy worki, w których umieszcza się maty, powinny mieć otwory drenażowe lub nacięcia zapewniające odpływ nadmiaru pożywki (w przypadku mat z substratem wielkością przelewu można sterować poprzez wielkość nacięć). Podczas nasączania podłoża bardzo ważne jest doprowadzenie go do odpowiedniego pH. J. Barszczewski radził także, by od dostawców podłoża kokosowego ogrodnicy żadali tzw. paszportu podłoża, w którym powinny być zawarte informacje dotyczące zawartości poszczególnych składników. W ważna jest zwłaszcza zawartość sodu czy potasu, w przypadku ich nadmiaru podłoże trzeba przygotować poprzez moczenie czy przelewanie odpowiednim roztworem (najczęściej nisko stężonym, zakwaszonym roztworem saletry wapniowej).

Jak informował J. Barszczewski po posadzeniu truskawek bardzo ważne jest podlewanie pożywką bogatą w fosfor i mikroelementy, co sprzyja rozwojowi silnego systemu korzeniowego. Istotne jest też zapewnienie warunków do intensywnej transpiracji, co można osiągnąć przez dobre wietrzenie tuneli lub szklarni. W okresie ukorzeniania się sadzonek bardzo niebezpieczne jest nadmierne podlewanie systemu korzeniowego (nadmiar wody i brak tlenu mogą zniszczyć system korzeniowy, który bardzo trudno będzie odbudować).

W okresie wzrostu liści należy rośliny odżywiać pożywką o zrównoważonej zawartości podstawowych składników, lub o niewielkim nadmiarze azotu, trzeba również kontrolować częstotliwość cykli nawodnieniowych oraz wartość EC i pH pożywki (pH od 5,5–do 6,0, EC w dzień słoneczny 1,3–1,7 mS/cm, a w pochmurny 1,7–2,5 mS/cm). Ważne jest również utrzymanie odpowiednio dużego przelewu, wynoszącego przynajmniej 20%. Parametry te należy dostosować do porzebiegu pogody oraz wielkości liści. Powinno się również zadbać o dostarczenie roślinom odpowiedniej ilości wapnia, boru a także krzemu.

Podczas kwitnienia i owocowania roślinom należy dostarczać pożywkę o przewadze potasu. Ważny jest też stosunek w niej potasu do wapnia, gdyż zbyt mała zawartość wapnia może negatywnie wpłynąć na smak truskawek (ich słodycz). Skład pożywki trzeba uzależniać również od intensywności kwitnienia i wielkości przewidywanego plonu.

Jarosław Barszczewski przestrzegał jednak przed schematycznym stosowaniem nawozów. Skład pożywki należy zawsze dostosowywać do zawartości składników w wodzie, w części gospodarstw truskawkowych np. zawartość wapnia w wodzie jest tak duża, że nie ma potrzeby dodawania go do pożywki. Podobnie może przedstawiać się zawartość innych składników. Specjalista z firmy Yara zalecał także w razie potrzeby dolistne dokarmianie truskawek uprawianych w substratach.

 

Więcej informacji na ten temat na portalu jagodnik.pl

Siewki pomidorów we wczesnej fazie wzrostu

Lato – produkcja rozsady pomidorów do upraw doświetlanych

W Europie Zachodniej w ostatnich latach mocno rozwinęły się uprawy pomidorów doświetlanych. W Holandii na ponad 60% ogólnej powierzchni szklarni zimą prowadzone są uprawy doświetlane. Przy powiększaniu skali produkcji doświetlanej terminy uprawy i sadzenia [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet