PODosłonami.pl

GRODAN_2
ENZA_3

Technologia w uprawach bezglebowych – typy tuneli i fertygacja

W trakcie warsztatów BerryTech2022 omawiano tematy związane z nowoczesną technologią uprawy owoców jagodowych. Janusz Wysowski z firmy Haifa przedstawił wybrane produkty do fertygacji stosowane w trakcie bieżącego sezonu projektu BerryTech. Na temat tuneli polecanych pod uprawę roślin jagodowych mówił Konrad Kozakiewicz z firmy Haygrove.

Czytaj dalej...
Maliny w substratem kokosowym

Pod tunelami uprawiane są maliny w doniczkach wypełnionych substratem kokosowym

Technologia uprawy maliny

Informacje na temat odmian, sadzonek oraz typów podłoża w artykule: „Uprawa maliny w Polsce i we Włoszech – podobieństwa i różnice

Fertygacja w uprawach bezglebowych

Saletra potasowa Multi-K Reci (13,5% N, 46,5% K2O) wyróżnia się bardzo niską zawartością sodu.  – Jest to bardzo istotne, ponieważ sód jest toksyczny dla systemu korzeniowego roślin, konkuruje z potasem, magnezem i wapniem oraz zwiększa zasolenie – mówił Janusz Wysowski (Haifa). Nawóz polecany jest do bilansowania pożywki w wodzie z wysoką zawartością sodu.

Kolejnym nawozem jest saletra wapniowa Haifa Cal Prime (17% N, 33% CaO). Zawiera głównie formę azotanową azotu (16,7% N-NO3-), który wzbogaca odżywianie roślin i poprawia efektywność pobierania wapnia. Polecana jest do fertygacji i nawożenia dolistnego.

Haifa VitaPhos-K (4% N, 31% P2O5, 49% K2O) zawiera fosfor w postaci rozpuszczalnych polifosforanów. Fosfor jest w pełni dostępny dla roślin niezależnie od pH gleby czy wody. W przeciwieństwie do jonu fosforanowego, polifosforany pozostają w roztworze i nie wytrącają się. Dodatkowo oczyszczają system nawodnieniowy z osadów mineralnych.

Pożywka do malin w Stacji Badawczo-Rozwojowej firmy Boryna przygotowywana jest na bazie nawozów wieloskładnikowych Poly-Feed 18-18-18 oraz Poly-Feed 9-10-38. – Nawozy wieloskładnikowe w porównaniu do jednoskładnikowych są łatwiejsze w użyciu – mówił prelegent.

Nawozy Haifa - berry tech 2022

Polecane typy tuneli

Plantatorzy chcący produkować owoce jagodowe na rynek deserowy zdają sobie sprawę z konieczności przeniesienia upraw pod tunele foliowe. Na temat perspektywy zakupu tuneli mówił Konrad Kozakiewicz z firmy Haygrove. Podkreślał, że decydując się tą technologię należy patrzeć bardziej perspektywicznie i brać pod uwagę m.in. potencjalną zmianę uprawianego gatunku. Wysokie tunele solowe bardzo dobrze sprawdzają się w uprawach truskawki na wczesny zbiór, natomiast do uprawy maliny są zbyt niskie. W przypadku wysokich tuneli zblokowanych jest to znacznie łatwiejsze.  Przenoszenie tuneli solowych w inne miejsce jest możliwe, ale bardzo pracochłonne i wiąże się z całkowitą wymianą folii. – Koszty zakupu konstrukcji w najbliższym powinny nieznacznie spadać lub utrzymać się na podobnym jak dotychczas poziomie – mówił prelegent.

W Stacji Badawczo-Rozwojowej firmy Boryna maliny uprawiane są w wysokich tunelach zblokowanych firmy Haygrow. Adam Borzęcki polecał pokrycie tuneli folią dobrej jakości, o grubości 150 mikronów, która powinna wytrzymać przez 5-6 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbiory borówki w pełni

Przygotowanie borówki do spoczynku zimowego

Po zbiorach owoców borówki należy w odpowiedni sposób przygotować rośliny do przezimowania. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w tym okresie rozpoczyna się proces formowania paków kwiatowych na przyszły sezon. Zabiegi jesienne pomogą borówce przezimować, ograniczą [...]

Florensis_Dianthus
HortiAdNet