PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Niedobory pierwiastkow u roślin ozdobnych cz. II

Mikroelementy mają bardzo duży wpływ na atrakcyjny wygląd roślin ozdobnych. Znając objawy niedoboru, można odpowiednio dobrać nawóz uzupełniający braki tych pierwiastków. Przedstawiamy przegląd produktów polecanych przez firmy nawozowe w uprawach roślin ozdobnych i szkółkarskich.

chryzantemy doniczkowe

Objawy niedoboru makro- i mikroelementów omówiono w I części artykułu. Firmy nawozowe oferują szeroka gamę produktów polecanych do stosowania w okresach niedoborów pierwiastków.

Adob. Do uzupełnienia niedoborów firma poleca chelaty mikroelementów (w formie IDTH, EDTA), m.in. żelaza, manganu, miedzi. Produkty dostępne są w formie stałej i płynnej, mogą być stosowane dolistnie i w systemie fertygacji. Produkt Magplus jest nawozem magnezowym (w formie płatków) z dodatkiem mikroelementów, do oprysku i fertygacji.

Agrosimex. Mikrostar – nawozy w formie krystalicznej zawierające chelaty (typu EDTA) żelaza, miedzi, cynku, manganu lub kompleks mikroelementów (Mikrostar compleks). Metalosate to koncentraty nawozowe, w których wszystkie składniki pokarmowe są skompleksowane aminokwasami roślinnymi, np. Metalosate Multimineral, Metalosate Fe.

Arkop. Firma ma w ofercie rozpuszczalne nawozy krystaliczne (do fertygacji lub oprysku) z serii Actipol, zawierające chelaty pojedynczych mikroelementów, m.in. żelaza, manganu, cynku, miedzi. Chelaty tych pierwiastków występują w formach szybko przyswajalnych przez rośliny, tj. EDTA, DTPA, EDDHA lub EDDHSA. Po stwierdzeniu niedoboru któregoś z mikroelementów zaleca się przeprowadzenie 2-3 zabiegów (co 10-14 dni) jednym z zalecanych produktów w standardowej dawce 0,05-0,1 kg/ha (100 l cieczy roboczej na 1 ha).

W sprzedaży są także chelaty w postaci płynnej z linii L-Actipol (chelaty EDTA, DTPA). Polecane do fertygacji lub oprysku, w dawce 0,1-0,2 l/ha.

[reklama id=”14549″]

Azelis. Firma oferuje pojedyncze mikroelementy i ich mieszanki w postaci nawozów krystalicznych marki Pionier.

Dr Green. Do upraw pod osłonami firma poleca nawóz „Micro Green” do fertygacji i oprysku. Zawiera on w swoim składzie schelatowane mikroelementy, z podwyższoną zawartością żelaza (chelaty typu EDTA, EDDHMA) i manganu. Nawóz jest łatwo przyswajalny przy dość wysokim pH (do 7,5-7,8).

F&N Agro. Wuxal Mg – zawiesinowy nawóz magnezowy z azotem, siarką i mikroelementami (B, Mn, Zn), polecany do oprysku. Dzięki dodatkowej zawartości aminokwasów redukuje stresy fizjologiczne i polepsza zdrowotność roślin.

ICL Polska (dawniej Everris). Micromax Premium – nawóz otoczkowany o przedłużonym działaniu, do mieszania z podłożem. Zawiera wszystkie podstawowe mikroelementy, ma podwyższoną dawką żelaza i magnezu. Dawki powinny być dostosowane do poszczególnych gatunków (rośliny rabatowe, doniczkowe i szkółkarskie) i w podłożach torfowych wynoszą średnio 0,2-0,5 g/l.  Nawóz Osmocote Fe (otoczkowany, wolnodziałający) polecany jest do roślin o zwiększonym zapotrzebowaniu na żelazo. Należy stosować go przed doniczkowaniem roślin, w mieszaninie z podłożem na bazie torfu (w dawce 300-500 g/m3) lub kory (w dawce 500-1000 g/m3).

Intermag.  W ofercie firmy znajdują się nawozy granulowane, rozpuszczalne w wodzie (do oprysku lub fertygacji) z serii Mikrochelat, zawiarające m.in. chelaty żelaza lub miedzi. Mikrochelat Cu-15 zalecany jest do oprysku (0,1-0,5 kg/ha) lub fertygacji (łączna dawka w całym sezonie: 0,5-0,8 kg/ha). W postaci płynnej dostępne są nawozy z mikroelementami Mikrovit (żelazo, molibden, miedź, mangan, cynk, bor). Mikrovit Żelazo – zalecane 2-4 opryski, w stężeniu 0,1-0,2%,  co 7-10 dni w czasie intensywnego wzrostu roślin. Floramix Chloroza Stop – to nawóz płynny zawierający magnez i żelazo oraz tytan, który intensyfikuje pobieranie wszystkich pierwiastków z podłoża, wzmacnia odporność i poprawia ogólną kondycję roślin ozdobnych. Nawóz krystaliczny z serii Floramix, np. „Iglak Antybrąz”  zawiera magnez z dodatkową zawartością mikroelementów przeciwko brązowieniu igieł iglaków.

Kazgod. Firma oferuje nawozy dolistne, płynne z grupy Foliq, z podwyższoną zawartością mikroelementów w formie chelatów EDTA, m.in. magnez, miedź, mangan, cynk, bor.

Tradecorp. Fima ma w swojej ofercie chelaty żelaza w postaci nawozów krystalicznych: Tradecorp AZ Jaguar (EDTA i EDDHA) do fertygacji oraz Tradecorp Fe (EDTA). Magnitech – wysoko skoncentrowany nawóz magnezowy (w formie płynnej, do oprysku) z dodatkiem boru i mikroelementów.

Vitera. Firma oferuje nawozy marki Atlantica: Kelkat Fe to chelat żelaza EDDHA (w formie proszku) do oprysku. Florone (NPK, bor, molibden, z dodatkiem aminokwasów) – nawóz płynny do oprysku lub podlewania roślin przed kwitnieniem w stężeniu 0,1-0,2%, przedłuża żywotność kwiatostanów, poprawia wybarwienie liści.

Yara. Do uzupełniania niedoborów żelaza polecany jest nawóz krystaliczny YaraVita Rexolin M35 i M48 – zawiera chelaty żelaza typu EDDHMA, dzięki czemu jest ono dostępne dla roślin w szerokim zakresie pH (4-9,5). Mogą być stosowane do nawożenia dolistnego i fertygacji. Nawóz Krista-Mag (saletra magnezowa) stanowi doskonałe źródło magnezu i azotu.

Łukasz Budyta -właściciel plantacji pomidorów doświetlanych lampami LED (z lewej) - oraz Michał Szymczak z firmy Signify, z której pochodzą lampy LED

Uprawa pomidora malinowego z pełnym doświetlaniem LED

Firma Signify (poprzednio Philips Lighting) światowy lider branży oświetleniowej, po raz pierwszy w Polsce zainstalowała oprawy LED w szklarniowej uprawie pomidora malinowego Tomimaru Muchoo. To innowacyjne rozwiązanie zostało zastosowane na plantacji o powierzchni 2 hektarów [...]

1 komentarz do “Niedobory pierwiastkow u roślin ozdobnych cz. II

  1. Pingback: mikroelementy dla roślin ozdobnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet