PODosłonami.pl

Hazera 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Nowe inwestycje w JMP Flowers

JMP Flowers – największy i najnowocześniejszy w Europie Środkowo-Wschodniej producent storczyków z rodzaju falenopsis i kwiatów ciętych – zakończył realizację programu inwestycyjnego o nakładach przekraczających kwotę 67 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków UE wyniosło ponad 5 mln zł.

Po zakończonej inwestycji powierzchnia szklarni powiększyła się z 7 do 10 hektarów, zdolności produkcyjne wzrosły do 5,5 mln sztuk storczyków rocznie. Zmiana systemu doświetlania róż wpłynęła z kolei na 30 proc. zwiększenie produkcji ich kwiatów ciętych.

Ta znaczna zmiana skali działania wymusiła na firmie również inwestycje w obszarze energetyki.

Naszą ambicją JMP Flowers jest minimalizacja wpływu naszej działalności na środowisko. Projekt, który zrealizowaliśmy wspólnie z firmą Energia Caterpillar obejmował budowę nowej jednostki wysokosprawnej kogeneracji o mocy 4,5 MWe. Powstający przy spalaniu gazu ziemnego dwutlenek węgla jest oczyszczany i wykorzystywany do uprawy roślin. Następnie rośliny, procesie fotosyntezy „zamienią” go na tlen, który jest odprowadzany do atmosfery – powiedział Jarosław Ptaszek, Prezes Zarządu JMP Flowers.

Wartość tej inwestycji wyniosła blisko 16 mln zł, z czego kwota dofinansowania z UE 4,2 mln zł.

W firmie otworzono także Centrum badawczo-rozwojowe wraz z Centrum logistycznym.

– Nowe Centrum ma posłużyć do badań nad innowacyjnymi metodami fenotypowania i zarządzania uprawą roślin ozdobnych. Wyposażone jest m.in. w sprzęt laboratoryjny, na pierwszym piętrze powstała szklarnia testowa, w której prowadzone będą badania – powiedział Michał Ptaszek, Członek Zarządu JMP Flowers.

Tak znaczne zwiększenie skali działania JMP Flowers wpłynęło również na lokalny rynek pracy. Firma zatrudnia obecnie ponad 240 osób i dalej poszukuje pracowników zarówno na stanowiska specjalistyczne, menedżerskie, jak i produkcyjne.

1 komentarz do “Nowe inwestycje w JMP Flowers

  1. Adam
    / Odpowiedź

    W artykule są błędy np. firma o której mówi p. Ptaszek to Eneria a nie Energia…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TSW 2021
HortiAdNet