PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Nowe inwestycje w Rabie Wyżnej

26 lipca podczas III edycji Dnia Otwartego firmy Metazet Horti System Sp. z o.o. w Rabie Wyżnej, Piotr Budny, właściciel tego przedsiębiorstwa, przedstawił jego ofertę, zwracał przy tym uwagę głównie na nowe produkty i inwestycje.

Głównym tematem spotkania była uprawa truskawek na rynnach pod foliowymi daszkami lub w tzw. minitulelach – takie konstrukcje pokazano na plantacji demonstracyjnej, przygotowanej na terenie firmy Metazet. Obok rzędów truskawek na rynnach osłoniętych daszkami dla porównania pozostawiono jeden rząd truskawek nieosłonięty – wyraźna była różnica we wzroście i kondycji tych roślin. Te niosłonięte były mniejsze i nieco później się rozwijały.

Prezentowana w Rabie, szeroka oferta firmy Metazet umożliwia zadaszenie truskawek, będące jedyną metodą uniezależnienia produkcji owoców od warunków atmosferycznych, która pozwala na ciągłe dostawy wysokiej jakości towaru do odbiorcy. – Na same warunki atmosferyczne nie mamy większego wpływu, można się jedynie zabezpieczyć przed skutkami ich niepożądanego działania, przynoszącego często kolosalne straty – mówił właściciel firmy.

Minitunele ustawione nad rynnami uprawowymi lepiej zabezpieczają uprawę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, a dodatkowo chronią również pracujących na plantacji pracowników np. przed deszczem. W planach jest umieszczenie miedzy „nawami” tuneli metalowych rynien zbierających deszczówkę i odprowadzających ją do zbiornika – można ją wykorzystywać do późniejszego podlewania plantacji.

Dla producentów, szczególne znaczenie ma oczywiście strona finansowa takiej inwestycji. Jak mówił P. Budny szacunkowy koszt budowy konstrukcji do uprawy truskawek na rynnach, zależy przede wszystkim od powierzchni na jakiej planowana jest jej budowa. Kompletny system z daszkami (ocynkowanymi rurami do montażu rynien, stalowymi profilami, również ocynkowanymi, do montowania folii oraz niezbędnymi stalowymi elementami do montażu linek i taśm zabezpieczających pędy kwiatostanowe) wraz z podłożem na powierzchnię 1 ha wynosi 500 tys. zł. Należy jednak liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych wydatków związanych z zakupem sadzonek, które nie były brane pod uwagę przy kalkulacji.

Konstrukcje są dosyć trwałe, ale przewidywany okres ich użytkowania zależy oczywiście od wykorzystanych materiałów. W zależności od rodzaju wykorzystanej folii może ona być wykorzystywana nawet do 5 sezonów. Natomiast wytrzymałość pozostałych, np. metalowych konstrukcji przewidziana jest na co najmniej kilkanaście lat.

Jak informował Piotr Budny w przyszłym roku Metazet przewiduje produkcję obiektów, odpowiednich dla potrzeb uprawy malin w pojemnikach. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wdrożeniu do produkcji tego typu konstrukcji, konieczna jest jednak kalkulacja kosztów. W tym m.in. zakresie P. Budny współpracuje z Sadowniczym Zakładem Doświadczalnym w Brzeznej, jak informował zdaniem specjalistów z tego zakładu rozwiązanie takie ma duże szanse powodzenia.

Oprócz pokazowej uprawy, organizatorzy przedstawili również wystawę produkowanego przez siebie sprzętu i maszyn przydatnych w uprawach pod osłonami, oraz pokaz gięcia rynien uprawowych. Metazet specjalizuje się w produkcji elementów niezbędnych do wyposażenia szklarni oraz tuneli foliowych. Ważną pozycję w asortymencie mają rynny uprawowe, a także różnego rodzaju ciągniki używane do transportu wewnętrznego oraz wózki do obróbki wysokiej, które uzupełniły znane dotąd klientom wózki JBL. Wśród tych nowości– znajdują się hydraulicznie podnoszone wózki do pielęgnacji, dostępne w trzech wersjach: M-Lift2 (2-nożycowy), M-Lift3 (3-nożycowy) oraz M-Lift4 (4-nożycowy). Asortyment uzupełniają także wózki duńskie – także z nadstawkami w formie witrynek do eksponowania roślin ozdobnych.

Jak informował Piotr Budny w ostatnich latach firma w rabie Wyżnej została zmodernizowana – wsparcie unijne w ramach programu poprawy konkurencyjności firmy pozwoliło na zakup specjalistycznych maszyn do obróbki metalu – m.in. komputerowo sterowanej maszyny laserowej, tnącej z dokładnością do 1/100 mm, która umożliwia wycinanie precyzyjnych elementów. Laser ułatwia produkcję nie tylko sprzętu ogrodniczego, ale także innych produktów oferowanych przez firmę (ogrodzenia, bramy, balustrady). Innym, nowoczesnym urządzeniem, zakupionym na przestrzeni ostatnich dwóch lat jest automatycznie prasa krawędziowa, do gięcia blachy

Łukasz Budyta -właściciel plantacji pomidorów doświetlanych lampami LED (z lewej) - oraz Michał Szymczak z firmy Signify, z której pochodzą lampy LED

Uprawa pomidora malinowego z pełnym doświetlaniem LED

Firma Signify (poprzednio Philips Lighting) światowy lider branży oświetleniowej, po raz pierwszy w Polsce zainstalowała oprawy LED w szklarniowej uprawie pomidora malinowego Tomimaru Muchoo. To innowacyjne rozwiązanie zostało zastosowane na plantacji o powierzchni 2 hektarów [...]

HortiAdNet