PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Nowe pomidory malinowe z Zielonej Łąki

W gospodarstwie ogrodniczym prowadzonym przez Honoratę i Ryszarda Krzywych oraz ich synów – Mateusza i Konrada – 6 lipca odbyła się prezentacja nowej odmiany pomidora malinowego. O jego uprawie rozmawiano w gronie doradców uprawowych i specjalistów ds. uprawy warzyw szklarniowych. Wkrótce w tym samym miejscu odbędzie się dzień otwarty dla szerszej publiczności.

Pomidor malinowy T414955 F1

Pomidor malinowy Maluno (T414955 F1)

Wybór odmian

W szklarniach w Zielonej Łące w tym sezonie uprawiane są trzy odmiany: Altadena czyli pomidor wielkoowocowy, o czerwonych mięsistych owocach, Edamso – czerwonoowocowa odmiana określana jako tzw. duży standard, po raz pierwszy na większej powierzchni rośnie pomidor malinowy pod numerem T414955, który otrzymał nazwę Maluno.

Krótko o uprawie pomidorów

Rozsada pomidorów malinowych została wyprodukowana w Grupie Mularski, rośliny przywieziono do gospodarstwa w Zielonej Łące pod koniec ubiegłego roku i ustawiono je obok otworów na matach, a w otwory w matach wstawiono 20 stycznia. Zagęszczenie uprawy od początku wynosiło 2,5 szt./m2 i nie zwiększano go (w przyszłym roku jednak przed latem zapewne będą wyprowadzone dodatkowe pędy, zwiększające zagęszczenie do 3,1 szt./m2. Rośliny nowego pomidora malinowego mają zrównoważony wzrost, jednak ze względu na dużą powierzchnię liści wymagają sterowania generatywnego, zwłaszcza na początku uprawy – w pierwszych miesiącach usuwano jeden liść pomiędzy gronami, mniej więcej do wysokości 8. grona.

Ogólnie pod względem wymagań klimatycznych i pokarmowych nową odmianę malinową prowadzono podobnie jak czerwonoowocowy pomidor Edamso F1, przy czym w pożywce dla pomidorów malinowych producenci uwzględniali o około 10% więcej wapnia. Rośliny w czasie lipcowego spotkania były zdrowe, nie wykazywały objawów niedoborów składników ani wysokiej podatności na choroby. Jak na długi okres upałów, jakie przeszły w uprawie w najstarszej szklarni, miały dobry wigor i silne wierzchołki.

W gronach pomidorów malinowych pozostawiano początkowo po 4 owoce, w czasie ekstremalnych warunków pogodowych – takich, jakie występowały w tym roku przez kilka miesięcy z małymi przerwami, gdyż upały rozpoczęły się już w kwietniu – kilka gron regulowano do trzech owoców. Pomidory dorastają do 200-250 g, również latem są duże, wyrównane pod względem wielkości i wybarwienia – bez plam. Nie wykazywały również skłonności do występowania suchej zgnilizny wierzchołków owoców. Ogrodnicy dobrze oceniali zarówno smak, jak i kolor oraz kształt nowych pomidorów (lekko spłaszczone i delikatnie żebrowane) oraz ich trwałość.

W czasie, gdy w gospodarstwie zorganizowano spotkanie (5 lipca), na roślinach pomidora Maluno dojrzewało 15. grono, kwitło 20., a w wierzchołku rozwijało się 21. grono kwiatowe

Pomidory o czerwonych owocach

Szczepioną, jednopędową rozsadę odmiany Altadena przywieziono do gospodarstwa po Bożym Narodzeniu, a na otwory w matach rośliny wstawiano 11 stycznia, w początkowym zagęszczeniu 2,5 szt./m2, później zwiększono je do 3,1 szt./m2, żeby uzyskiwać owoce nieco mniejsze niż typowe dla tej odmiany, ponieważ odbiorcy towaru z gospodarstwa państwa Krzywych poszukują głównie pomidorów kalibru BBB (fot. 5). W przypadku tej odmiany nie było problemów ze zbytnim drobnieniem owoców latem ani z ich zawiązywaniem.

Rośliny na początku lipca miały krótkie międzywęźla, były mocno zbudowane, z silnymi wierzchołkami i długimi liśćmi – co na początku roku może wymagać nieco więcej pracy, ale w czasie upałów, jakie w tym roku utrzymywały się przez większość wiosny i lata, mocne ulistnienie jest zaletą.

Rośliny pomidora Edamso uprawiane są ze szczepionej, dwupędowej rozsady. Została ona przywieziona do gospodarstwa w połowie grudnia ubiegłego roku. Na otworach w matach rośliny ustawiono w pierwszych dniach stycznia. Uprawiane były w zagęszczeniu 2,5 szt./m2 przez cały sezon.

W uprawie tej odmiany, mimo trudnych warunków w tym roku, nie było problemów. Rośliny miały krótkie międzywęźla, dobrze zawiązywały owoce – w gronach pozostawiano po 4 pomidory. Nie było potrzeby zakładania łuczków na nasady gron. Owoce osiągały na początku sezonu większe rozmiary – BBB, przeważały jednak mniejsze, kalibru BB, zwłaszcza latem.

Na plantacjach, na których zadbano o nawożenie i ochronę rośliny są w dobrej kondycji

Aktualna sytuacja w truskawkowej branży

Na temat sytuacji w rozpoczętym sezonie zbiorów truskawek rozmawiano podczas debaty online zorganizowanej na portalu Facebook przez portal Jagodnik.pl. Specjaliści zaproszeni do udziału w dyskusji – Marcin Gortat, Burmistrz Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisłą, [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2020
HortiAdNet