PODosłonami.pl

Cultilene2020_lipiec
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Nowoczesna szklarnia w Oszczeklinie

Państwo Anna i Robert Kasprzyccy z Oszczeklina w okolicach Kalisza od ponad 15 lat zajmują się uprawą warzyw pod osłonami. W ostatnich latach zdecydowali się na rozbudowę zaplecza uprawowego (czyt. PO 3/2014). Powierzchnia ich gospodarstwa powiększyła się w tym roku do 4 ha. Wraz ukończeniem nowej inwestycji ogrodnicy postanowili nieco zmienić dotychczasowe podejście do uprawy i rozpocząć współpracę z profesjonalną firmą doradczą, aby móc lepiej wykorzystywać potencjał nowoczesnych szklarni.

ogrodnicy z Oszczeklina

Anna i Robert Kasprzyccy

Nowa inwestycja…

Budowę szklarni o powierzchni 1,3 ha rozpoczęto we wrześniu 2014 r. Robert Kasprzycki zdecydował się tym razem konstrukcję oferowaną przez firmę Venlo Sp. z o.o – Zbigniew Węgrzyn, ponieważ, jego zdaniem, proponuje ona bardzo dobrej jakości obiekty w atrakcyjnej cenie. Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym w ubiegłym roku, budowę udało się ukończyć pod koniec 2014 r., a uprawę w tej szklarni rozpoczęto 17 stycznia br.

Najnowsza szklarnia ma słupy o wysokości 5 m jest jasna – szyby w połaci dachowej mają wymiary 213 cm x 112 cm. Podobnie jak w poprzedniej niedawno wybudowanej szklarni, warunkami klimatycznymi w tym obiekcie steruje się za pomocą komputera z firmy Priva, od tego samego producenta pochodzi dozownik pożywki NutriFlex oraz automatyczne wagi do kontroli masy mat wraz z roślinami – urządzenia umożliwiające monitorowanie na bieżąco wilgotności podłoża uprawowego. Zbiorniki na pożywkę dostarczyła firma Soldrip.

Instalacja grzewcza, podobnie jak w pozostałych obiektach zbudowanych ostatnio przez państwa Kasprzyckich, wykonana jest z Rur Walczaka. Tym razem jednak ogrodnicy z Oszczeklina zdecydowali się na zainstalowanie 3 rur ogrzewania wegetacyjnego (fot. 2), przy czym dolna jest pojedyncza, a dwie górne połączone ze sobą. Również dolny obieg grzewczy wykonano z tych rur – zdaniem pana Roberta, wbrew temu, co mówią przeciwnicy tego rozwiązania, sprawdzają się one bardzo dobrze i nie ma najmniejszych problemów ze stabilnością jeżdżących po nich wózków (w gospodarstwie już od kilku lat pracują automatyczne wózki do pielęgnacji roślin, z firmy Maryniaczyk). (……)

 

Jest to fragment artykułu, który został opublikowany w najnowszym numerze czasopisma „Pod Osłonami” 5/2015

Borówkobranie to zaproszenie konsumentów na plantacje

Borówkobranie czyli czas na borówkę!

24 lipca na Plantacji Borówki B&K Wasiak w Jastrzębiej Starej koło Grójca odbyło się uroczyste wręczenia tytułu „Najlepszego owocu świata 2020 według dietetyków”. Nieprzypadkowo wybrano czas i miejsce uroczystości – plantacja państwa Wasiaków jest pierwszą, [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2020
HortiAdNet