PODosłonami.pl

De Ruiter - Hakumaru 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Nowość w ekologicznej ochronie ogórka

Przędziorki to niewielkie pajęczaki o dużej liczbie roślin żywicielskich, występują w uprawach na całym Świecie. Bardzo duży potencjał rozrodczy powoduje, że ich populacja szybko osiąga liczebność powyżej progu szkodliwości. Znane jest ponad 1200 gatunków, jednak najczęściej występującym w uprawach pod osłonami jest przędziorek chmielowiec Tetranychus urticae. Dostępne jest wiele środków chemicznych do zwalczania przędziorków, jednak najbardziej skuteczne i bezpieczne dla roślin, pracowników i środowiska są metody biologiczne.

Przędziorek chmielowiec należy do najgroźniejszych szkodników w uprawach pod osłonami

Cykl rozwojowy

Walkę z przędziorkiem utrudnia jego szybki rozwój w sprzyjających warunkach klimatycznych. Największy wpływ na długość cyklu życiowego szkodnika ma temperatura. Przędziorek może namnażać się już w 12°C, osiągając najgwałtowniejsze tempo przyrostu populacji w 30°C. W takich warunkach oraz niskiej wilgotności powietrza, każda samica składa ponad 10 jaj dziennie. Liczebność szkodnika szybko wymyka się spod kontroli, szczególnie w uprawach doświetlanych, gdzie z powodu sztucznie wydłużonej długości dnia, samice nie wchodzą w diapauzę zimową i żerują przez cały rok.

Objawy żerowania

Przędziorki żywią się sokami roślinnymi, nakłuwają i wysysają wnętrza komórek liściowych. Na spodniej i wierzchniej stronie liści można zaobserwować martwe komórki jako żółte plamki, które następnie rozszerzają się na całą roślinę prowadząc do jej śmierci. Uszkodzenia zaburzają rozwój roślin przez ograniczanie fotosyntezy i zwiększanie transpiracji. Nieatrakcyjny wygląd liści oraz sieć wytwarzana przez szkodnika obniża walory estetyczne uprawy, szczególnie roślin ozdobnych.

Objawem żerowania przędziorków są jasne plamy na liściach w wyniku wysysania soków roślinnych

Ekologicznie i skutecznie

Uodparnianie się szkodników na substancje czynne środków chemicznych powoduje, że walka z nimi staje się coraz trudniejsza i nieskuteczna. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest użycie środków biologicznych. Na rynku dostępne jest wiele produktów, które stosowane w wielohektarowych szklarniach i tunelach dowiodły wysoką skuteczność. Metody biologiczne są nieszkodliwe dla środowiska, zdrowia pracowników gospodarstwa, a także nie wpływają negatywnie na kondycję roślin. Na szczególną uwagę zasługuje nowy produkt Koppert Biological Systems – Spical Ulti-Mite. Jest to Dobroczynek kalifornijski (Neoseiulus californicus), pożyteczny roztocz, który dostępny jest w nowych odpornych na niekorzystne warunki środowiska saszetkach, wykonanych z w pełni kompostowalnej folii. Każda saszetka to mini hodowla, zawierająca wszystkie stadia rozwojowe dobroczynka, dzięki temu uwalnia pożyteczne roztocza przez 4-8 tygodni. Przy małym nasileniu szkodnika jedna saszetka ochroni 2,5m2 uprawy, przy dużym porażeniu roślin zalecana jest jedna saszetka na każdy m2. Spical Ulti-Mite łatwo zawiesić na roślinie przy pomocy haczyka wbudowanego w saszetkę. Spical Ulti-Mite jest szczególnie dobrym rozwiązaniem w uprawie ogórków w tunelach, gdzie trudne warunki klimatyczne: wyższa temperatura i wilgotność powietrza nie wpływają negatywnie na rozwój dobroczynka wewnątrz saszetek. Można je wieszać w miejscach bardziej nasłonecznionych (w porównaniu ze standardowymi saszetkami). Dobroczynek kalifornijski nie zjada osobników swojego gatunku i może przetrwać w uprawie bez pożywienia, dlatego wprowadzamy go do uprawy jeszcze przed pojawieniem się szkodnika. Pozwoli to na zbudowanie odpowiednio dużej populacji roztocza i szybkie zwalczenie przędziorka gdy tylko się pojawi.

Preparat Spical Ulti-Mite to biologiczny sposób na skuteczne ograniczenie populacji przędziorka chmielowca w uprawach

Spical Ulti-Mite dostępny jest w sklepie internetowym Koppert Polska w opakowaniach po 20, 100 oraz 500 saszetek https://plshop.koppert.com/produkty/przedziorki/spical-ulti-mite-100-saszetek-pl401?returnurl=%2fprodukty%2fprzedziorki%2f

1 komentarz do “Nowość w ekologicznej ochronie ogórka

  1. Mirek
    / Odpowiedź

    Kiepski produkt, nic nei wyszło z saszetek. Pracownicy Koppert Polska opryskliwi i wulgarni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Syngenta _ Maluno
HortiAdNet