PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Nowy numer Pod Osłonami, a w nim…

… jak zawsze relacje z ważnych wydarzeń w życiu ogrodników prowadzących uprawy warzyw, roślin ozdobnych i jagodowych pod osłonami. Byliśmy na jubileuszu firmy oferującej podłoża ogrodnicze i doradztwo uprawowe oraz producenta tuneli foliowych i ich wyposażenia. Uczestniczyliśmy w targach, dniach otwartych, konferencjach i seminariach, odwiedziliśmy też ciekawe gospodarstwa. O tym wszystkim piszemy w najnowszym numerze czasopisma „Pod Osłonami” – 5/2019. Poniżej zapowiedzi artykułów opublikowanych czasopiśmie.

Czasopismo Pod Osłonami 5 2019

Wydarzenia

Targi w Amsterdamie. Pierwsze targi GreenTech, poświęcone m.in. ogrodnictwu i technice szklarniowej, organizowano co dwa lata. W ubiegłym roku „sprawca” tego wydarzenia, RAI Amsterdam, postanowił przejść na roczny cykl jego organizacji. Tegoroczna edycja, która odbyła się w dniach 11-13 czerwca, potwierdziła, że była to dobra decyzja. (…)

To już 20 lat! W Bochni, w zabytkowej kopalni soli, 1 czerwca firma Farmer CO. Łukasz Kłósek obchodziła jubileusz 20 lat działalności. Jubilaci zapewnili gościom ciekawy program spotkania. (…)

Historia i przyszłość. Firma Grodan 7 czerwca zaprosiła ogrodników oraz przedstawicieli współpracujących z nią przedsiębiorstw na spotkanie do Lichenia Starego. Miało ono charakter międzynarodowy. (…)

Czerwone pomidory z Wielkopolski. W Chrząstowie niedaleko Śremu, w gospodarstwie państwa Marii i Pawła Frankiewiczów 16 maja przedsiębiorstwo Sativex oraz nasienne firmy HM.Clause i Hazera zorganizowały dzień otwarty poświęcony prezentacji odmian pomidora. Spotkanie miało formę panelu, podczas którego zaproszeni ogrodnicy oraz gospodarze wymieniali się spostrzeżeniami na temat uprawy. (…)

Pokaz pomidorów w Grudziądzu. Firmy Hazera Poland i reprezentowana przez nią na polskim rynku HM.Clause, we współpracy z Hurtownią Ogrodniczą Flortom i nawozową firmą ICL, 15 czerwca zorganizowały pokaz odmian pomidora przeznaczonych do uprawy pod osłonami. Spotkanie odbyło się na terenie firmy Flortom w Grudziądzu. (…)

Malinowa nowość w Glinie. W gospodarstwie Bogusławy i Pawła Zyśków w miejscowości Glina pod Małkinią (woj. mazowieckie) 1 czerwca firmy Rijk Zwaan, Koppert Polska i Konexim zorganizowały spotkanie, podczas którego odbyła się premiera nowej odmiany pomidora malinowego pod numerem 72-540 RZ. (…)

Rzodkiewka z Majkowa. Firmy Enza Zaden, Yara Poland oraz przedsiębiorstwo Lech Pasz zorganizowały 2 czerwca pokaz odmian i uprawy rzodkiewki w miejscowości Majków Folwark, w gospodarstwie, które Wanda Kopeć prowadzi wraz z synami Piotrem i Romanem. (…)

Otwarcie truskawkowego sezonu. W Głównym Inspektoracie Sanitarnym w Warszawie 30 maja odbyło się spotkanie, podczas którego uroczyście otwarto tegoroczny sezon zbiorów truskawek. Zaprezentowano kilkanaście odmian truskawki oraz promowano walory i konsumpcję tych owoców. (…)

Truskawki w tunelach. Podczas warsztatów zorganizowanych 8 maja w gospodarstwie Konrada Kozakiewicza „Kozacka Truskawka” w Michałowie (woj. mazowieckie) zaprezentowano doświadczenia dotyczące odmian, technologii uprawy, nawożenia i ochrony truskawek w produkcji tunelowej, prowadzone w ramach projektu „Truskawki w tunelach” realizowanego przez portal jagodnik.pl oraz firmę Haygrove. (…)

Róże na Zamku. Po dwudziestu latach powróciła do stolicy wystawiennicza prezentacja ciętych kwiatów róż. W nawiązaniu do tych tradycji promowano tegoroczną wystawę, która odbyła się w dniach 11-13 maja i zyskała przydomek „królewska” z powodu jej lokalizacji w przynależących do Zam ku Królewskiego w Warszawie Arkadach Kubickiego. (…)

Byliny w SGGW.  Konferencja zorganizowana z okazji Dnia Katedry Roślin Ozdobnych Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (6.06.2019 r.) była kolejnym dorocznym spotkaniem dotyczącym różnych grup roślin ozdobnych. Po raz drugi czerwcową konferencję w SGGW poświęcono bylinom. Tym razem miała tytuł: „Szkółkarstwo bylin ogrodowych – szanse i wyzwania”. (…)

Promowanie roślin w Pszczynie. Ogrody Daisy były po raz szósty centralną atrakcją Daisy Days – weekendowej majowej imprezy organizowanej od 2012 r. w Pszczynie, a od 2014 r. „kwitnącej” właśnie dzięki pokazowym ogrodom, które aranżowane są na zabytkowym rynku tego śląskiego miasta przez kilkunastu członków Związku Szkółkarzy Polskich. Jak zwykle licznie przybyli zwiedzający, mogli obejrzeć ogrody w dniach 17-19.05.2019 r., oprócz innych atrakcji, które przygotowali organizatorzy DD – Urząd Miejski w Pszczynie, przy współpracy Pszczyńskiego Centrum Kultury oraz Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. (…)

„Royal Rose” w Łazienkach Królewskich. W pierwszy weekend czerwca w budynku Nowej Palmiarni w Łazienkach Królewskich w Warszawie gościła XXXIX Wystawa Róż Ciętych „Royal Rose”. Jak podali gospodarze (podobnie jak organizatorzy innej warszawskiej wystawy róż – patrz str. 17), wydarzenie zostało reaktywowane po 20 latach przerwy. W tym przypadku odbyło się to z inicjatywy Muzeum Łazienki Królewskie i Polskiego Stowarzyszenia Hodowców Róż założonego w 2018 r. (…)

Rynkowa „gwiazda” − od dziesięciu lat. W drugim dniu FlowerTrials®, 13 czerwca, ogłoszono w De Lier (Holandia) wyniki kolejnej edycji konkursu o marketingową nagrodę FleuroStar, który od 2009 r. organizowany jest przez międzynarodowe zrzeszenie Fleuroselect. Spośród sześciu tegorocznych propozycji z nowego asortymentu gatunków balkonowo-rabatowych, zgłoszonych przez firmy hodowlane, które są członkami tej organizacji, jury wyłoniło zwycięzcę. „Gwiazdą” sezonu 2019/2020 została begonia ogrodowa MacaRouge, hodowli holenderskiego przedsiębiorstwa Beekenkamp. Podczas uroczystego wieczoru nagrodę reprezentantom tej firmy wręczył prezes Fleuroselectu Karol Pawlak, założyciel Vitroflory. (…)

Cztery ważne czerwcowe dni. Organizowane od 16 lat FlowerTrials® – dni otwarte firm hodowlanych w Holandii (Westland i rejon Aalsmeer) oraz Niemczech (Nadrenia Północna-Westfalia) – określane są jako „obowiązkowe” dla profesjonalistów z branży roślin ozdobnych, którzy zajmują się roślinami balkonowo-rabatowymi (i bylinami) oraz doniczkowymi, zwłaszcza kwitnącymi. Pokazy odbywają się w 24. tygodniu roku i trwają 4 dni (11-14.06.2019 r.), podczas których zwiedzający mogą zapoznać się z ofertą kilkudziesięciu przedsiębiorstw – w bieżącym roku było ich 62,w trzydziestu jeden lokalizacjach. (…)

Ciekawie w Zaborzu. W ostatni weekend czerwca (28 i 29.06.) odbyła się w Zaborzu k. Oświęcimia kolejna edycja Dni Otwartych Plantpolu, poświęconych roślinom balkonowo-rabatowym oraz bylinom. Jak zwykle, pokazy w Plantpolu wyróżniały się różnorodnością roślin oraz typów prezentacji przedstawiających bogaty asortyment gatunków i odmian (ze szczególnym uwzględnieniem nowości), jakie oferuje to przedsiębiorstwo – w sumie przedstawiono ok. 600 taksonów. I tym razem dopisali zwiedzający (ok. 1500 osób) oraz wystawcy (ponad 40 firm) – na towarzyszących pokazom minitargach ze środkami produkcji. (…)

Czasopismo jest dostępne w sklepie internetowym wydawnictwa Hortpress

Zdaniem specjalistów

Pomidory − sezon na półmetku  (Michał Szymczak – Signify). Sezon uprawy pomidorów w Polsce się jeszcze nie skończył, ale lipiec jest dobrym momentem do krótkiego podsumowania dotychczasowej produkcji oraz – czasem – na przygotowanie się do drugiej połowy sezonu. (…)

Wilgotność powietrza − podstawowy parametr klimatu w szklarni (Wojciech Juńczyk – Saint-Gobain Cultilene). Poniższy artykuł jest kontynuacją tekstu, który był zamieszczony w poprzednim wydaniu czasopisma (PO 4/2019). Dla przypomnienia, wyróżniłem w nim 3 podstawowe okresy uprawy i najważniejsze zagadnienia w każdym z nich: • początek uprawy – poradzić sobie z deficytem światła; • wiosna – kwiecień i maj – wykorzystać dogodne warunki; • lato – przetrwać niską wilgotność powietrza i upalną pogodę. W każdym z tych okresów, oprócz dostępności światła, istotną rolę odgrywa wilgotność powietrza, oczywiście jest ona ściśle powiązana z temperaturą, ponieważ to, ile pary wodnej może znajdować się w powietrzu, zależy od jego temperatury. (…)

Z wizytą

Pomidorowe smaki z Doliny Baryczy (Anna Wize). W jednym z piękniejszych rejonów kraju, na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, w Sułowie niedaleko Milicza znajduje się Ogrodnictwo Skowroński. Jego historia sięga lat 50. ub wieku, gdy dziadkowie obecnego właściciela prowadzili uprawy warzyw i roślin ozdobnych początkowo w inspektach, później w tunelach i na koniec w szklarniach. Obecnie Wojciech Skowroński z żoną Jolantą (fot. 1) zajmują się m.in. uprawą pomidorów w szklarniach na powierzchni 2 ha. Ze względu na to, że sprzedaż prowadzona jest lokalnie, również we własnym sklepie przy gospodarstwie, w uprawie znajduje się wiele ciekawych odmian – od koktajlowych po wielkoowocowe, od żółtych przez czerwone po malinowe. Ważnym kryterium ich wyboru jest dobry smak i wysoka jakość owoców. Ofertę gospodarstwa uzupełniają od niedawna maliny i truskawki z upraw polowych (łącznie 2 ha). Gospodarstwo to odwiedziłam niemal na półmetku sezonu – 19 czerwca. Ogrodnicy opowiedzieli nie tylko o prowadzonej przez siebie uprawie, ale także o wyjątkowych walorach rejonu znanego z licznych stawów (o powierzchni 600 ha!) i lasów, będącego ewenementem w Europie – gdyż jako w jedynym z nielicznych przybywa w nim gatunków zwierząt i roślin. Co więcej – pomidory z ich gospodarstwa w tym roku już po raz 11 zostały wyróżnione znakiem „Dolina Baryczy Poleca”. (…)

Tradycyjna, dobrze przemyślana uprawa papryki (Anna Wize). Andrzej Krzywkowski (fot. 1) z Potworowa uprawą papryki zajmuje się już od niemal 30 lat. Warzywo to w jego gospodarstwie rośnie na powierzchni około 2 hektarów, w większości pod osłonami. Są to zarówno tradycyjne dla podradomskiego rejonu tunele o drewnianej konstrukcji(fot. 2), jak i wysokie, nowoczesne, lekkie bloki foliowe (fot. 3), w których uprawa prowadzona jest już od 7 lat. Pan Andrzej uprawia paprykę w technologii tradycyjnej – w glebie. Wprowadza jednak nowe rozwiązania, a także testuje nowości odmianowe. Wiele uwagi poświęca zapobieganiu chorobom odglebowym – stanowiska od lat zajmowane przez paprykę są okresowo dezynfekowane i do gleby wprowadza się pożyteczne grzyby z rodzaju Trichoderma. W prowadzeniu plantacji korzysta z profesjonalnego doradztwa uprawowego (jego gospodarstwo odwiedza niezależny doradca Marcin Niedobylski), co przynosi dobre rezultaty. Dostęp do nowych technologii i wiedzy nie jest obecnie problemem, najtrudniejszym zadaniem – co wielokrotnie w czasie rozmowy podkreślał ogrodnik – jest utrzymanie opłacalności produkcji przy ciągle rosnących jej kosztach, zwłaszcza pracy, oraz przy braku chętnych do pracy w ogrodnictwie. Dlatego każda decyzja musi być dobrze przemyślana i skalkulowana. (…)

Ogórki pod Mniszewem (Anna Maciejuk). Agnieszka i Sławomir Morawscy prowadzą gospodarstwo ogrodnicze w miejscowości Rękowice (woj. mazowieckie). W pełni sezonu w tunelach foliowych produkują ogórki brodawkowe. Ogórki z ich gospodarstwa są towarem poszukiwanym i rozchwytywanym na podwarszawskim rynku, gdyż wyróżniają się wysoką jakością i wyjątkowym smakiem. O tajniki produkcji zapytałam ogrodników podczas wizyty, którą złożyłam im pod koniec czerwca, w pełni zbiorów owoców. (…)

Rzodkiewka i inne warzywa w tunelach (Anna Wize). W okolicach Piotrkowa Trybunalskiego popularna jest uprawa warzyw, duża część z nich produkowana jest w tunelach foliowych. Taką działalnością zajmuje się między innymi rodzina Kopeć z Majkowa Folwarku (czyt. str. 14). Uprawa warzyw to specjalność pani Wandy i jej dwóch synów – Piotra i Romana (fot. 1), wspiera ich również ojciec Cezary (który na co dzień pracuje poza ogrodnictwem). Ogrodnicza historia tego gospodarstwa jest stosunkowo krótka, bo zaczęła się zaledwie 12 lat temu. (…)

W obliczu Zmian (Alicja Cecot). Irena i Hubert (fot. 1) Dajnowscy prowadzą niewielkie rodzinne gospodarstwo w Majdanie koło Warszawy. Stołeczna aglomeracja zapewnia stały popyt na rośliny ozdobne dobrej jakości, z wypracowaną przez lata marką producenta. Z drugiej jednak strony, miasto szybko się rozszerza i pochłania sąsiednie, kiedyś wiejskie tereny, między innym  z powodu inwestycji infrastrukturalnych. Nieopodal ogrodnictwa państwa Dajnowskich budowany jest właśnie potężny węzeł drogowy „Lubelska” – będący częścią drogi ekspresowej S17 – co wymagało wykupienia wielu okolicznych prywatnych gruntów. Właściciele gospodarstwa musieli podjąć decyzję: co dalej? (…)

Co Nowego

Balkonowo-rabatowy przegląd (cz. I). Pierwszą część nowości wybranych spośród setek odmian, które zaprezentowano podczas międzynarodowych pokazów FlowerTrials® (czyt. też str. 20). Zaczynam od najważniejszych na rynku rodzajów – pelargonii oraz petunii. (…)

Nowości typowe i unikatowe. Podczas czerwcowych Dni Otwartych Plantpolu (czyt. też str. 21) zademonstrowano wiele nowości. Z uwagi na dwuletni cykl organizowania tej imprezy w Zaborzu, były to zarówno premiery sezonu 2018/2019, jak i 2019/2020. (…)

Kwiaciarskie wydarzenia w nowych ogrodach Warszawy. Połączone w stolicy imprezy – Królewska Wystawa Róż (trwająca od 11 do 13 maja – czyt. też str. 17) i otwarcie Ogrodów Dolnych Zamku Królewskiego – przyciągnęły tłumy warszawian i turystów. (…)

Truskawki z Gospodarstwa Rolnego Maruszewski wyróżniają się pięknym wyglądem i doskonałym smakiem

Truskawki w tunelach

Producenci z Gospodarstwa Rolnego Maruszewski z Lubelszczyzny uprawiają truskawki na powierzchni 4 ha. Ponad 1 ha stanowią uprawy wczesne, prowadzone w tunelach foliowych firmy Haygrove. Produkowane truskawki wyróżniają się wysoką, powtarzalną jakością oraz wyjątkowym smakiem. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet