PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Nowy numer Pod Osłonami

W ostatnich dniach ukazał się nowy numer dwumiesięcznika „Pod Osłonami”. Jeśli macie Państwo prenumeratę zapewne już otrzymaliście Swój egzemplarz czasopisma, jeśli nie – warto zapoznać się z tematyką, jaką poruszamy w tym wydaniu i może zastanowić się nad jego nabyciem.

W Y D A R Z E N I A

W tej rubryce krótko informujemy o targach i konferencjach, w jakich uczestniczyliśmy.

Relacje z jubileuszowej Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu oraz z warszawskiej konferencji pt. „Biostymulatory w nowoczesnej uprawie roślin” zorganizowanej przez SGGW i firmę Arysta LifeScience przygotowała Anna Czarnecka.

Z relacji Anny Wize możecie dowiedzieć się w dużym skrócie co się działo na berlińskich targach Fruit Logistica oraz kto został uznany za najlepszego na świecie producenta pomidorów – ogłoszono to podczas wydarzenia „Tomato Inspiration Event”, odbywającego się również w Brelinie w czasie wspomnianych targów. Nieco później uczestniczyliśmy w targach TSW w Warszawie, podczas których wręczono nagrody imienia prof. Szczepana Pieniążka – kto je otrzymał i za co – tego m.in. dowiecie się z czasopisma.

Ciekawe informacje znajdziecie także w relacji z rozsadowych warsztatów zorganizowanych przez Grupę Producentów Rozsad Krasoń – jak zapowiadał Grzegorz Krasoń, założyciel Grupy, było to pierwsze z serii takich spotkań. Jego uczestnicy wymieniali poglądy na tematy związane m.in. z jakością rozsady, organizacją jej zamówień itp., mieli także okazję wysłuchać opinii ekspertów na te tematy – w spotkaniu uczestniczyli m.in. Hans van Herk i Krzysztof Fatel z firmy Grodan, Ivan Casteels i Tomasz Badzian z Cultilene, Wojciech Juńczyk, Marek Sowa i Rafał Alfut z Syngenty, Paweł Strauchman z firmy Rijk Zwaan oraz Katarzyna Tykarska-Duchovska z Monsanto. Aleksandra Jóźwicka z redakcji OWK zrelacjonowała dla Państwa szkolenie w Józefowie zorganizowane przez firmę Grodan.

O targach Salon Du Vegetal – najważniejszej we Francji imprezie wystawienniczej dotyczącej branży roślin ozdobnych oraz o IX Targach Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia w Poznaniu pisze Alicja Cecot.

W I A D O M  O Ś C I  Z  P I E W R S Z E J  R Ę K I

Ten dział przeznaczony na autorskie artykuły specjalistów z branży i naukowców oraz relacje z ich wykładów. W tym numerze przedstawiamy szczegółowe zalecenia dotyczące utrzymania higieny (tzw. protokół higieny) w czasie produkcji rozsady warzyw szklarniowych, jakimi podczas targów TSW podzielił się Ivan Casteels z firmy Cultilene. Podczas tych samych targów zagadnienia dotyczące możliwości magazynowania ciepła w uprawach prowadzonych w tunelach foliowych wyposażonych w tzw. glebowy akumulator ciepła omówili naukowcy z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach i z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – wystąpienia dotyczące projektu Horti Energia relacjonuje Anna Czarnecka. O tym, jak w uprawach można wykorzystywać nowoczesne systemy monitorowania wzrostu i rozwoju roślin – takie jak np. nagrodzony podczas targów TSW system Paskal – pisze dr Gabriela Wyżgolik z Krakowa.

Producenci roślin ozdobnych znajdą w tej rubryce bardzo ciekawe informacje, mianowicie przegląd odmian róż autorstwa Stanisława Żyły – autorytetu w tej dziedzinie. Przegląd odmian hortensji, które zyskują coraz większą popularność, przygotowała dr hab. Stanisława Szczepaniak.

Z  W I Z Y T Ą

W tej serii artykułów zamieszczamy relacje z gospodarstw i firm działających w branży ogrodniczej, Tym razem o początkach sezonu w szklarniowej uprawie pomidorów pisze Anna Wize. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące uprawy opowiedzieli jej Karol Janas z Brudzewa i Mariusz Chenczke ze Skrajni. Z relacji tej samej autorki z gospodarstwa Mateusza Mularskiego z Pszczyny dowiecie się dlaczego w szklarniach starego typu warto uprawiać rzodkiewkę.

Alicja Cecot odwiedziła tym razem gospodarstwo państwa Nowackich z Ociąża koło Kalisza – w jej artykule znajdziecie informacje o nowym obiekcie przeznaczonym do uprawy pędzonych tulipanów.

C O  N O W E G O

W tym numerze piszemy o nowościach z targów krajowych i zagranicznych – a na początku roku było ich wiele. Są artykuły o nowych odmianach warzyw, ziół oraz roślin ozdobnych, a także koncepcjach ich sprzedaży pokazanych na targach Fruit Logistica w Berlinie, IPM w Essen, IFTF w Vijfhuizen oraz Gardenia w Poznaniu.  W tym dziale piszemy także o nowych biostymulatorach i nawozach pokazanych w czasie targów TSW, technicznych rozwiązaniach zaprezentowanych podczas targów w Berlinie oraz na targach Gardenia w Poznaniu.

O P I N I E

Dr Krzysztof Fatel z firmy Grodan, Marek Sowa z Syngenty oraz Paweł Skrzynecki z Monsanto dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat uprawy i rynku pomidorów malinowych – nadal bardzo popularnych w Polsce.

W A Ż N E  R O Z M O W Y

Z wywiadu z Maciejem Mularskim, prezesem SPPiOPO, dowiecie się planowanej wielkiej kampanii promującej spożycie pomidorów w Polsce i na rynku niemieckim.

F L E S Z

Jak zawsze najważniejsze wydarzenia z branży ogrodniczej możecie podejrzeć także w krótkich fotograficznych relacjach.

Łukasz Budyta -właściciel plantacji pomidorów doświetlanych lampami LED (z lewej) - oraz Michał Szymczak z firmy Signify, z której pochodzą lampy LED

Uprawa pomidora malinowego z pełnym doświetlaniem LED

Firma Signify (poprzednio Philips Lighting) światowy lider branży oświetleniowej, po raz pierwszy w Polsce zainstalowała oprawy LED w szklarniowej uprawie pomidora malinowego Tomimaru Muchoo. To innowacyjne rozwiązanie zostało zastosowane na plantacji o powierzchni 2 hektarów [...]

1 komentarz do “Nowy numer Pod Osłonami

  1. Pingback: GreenTech 2016 – wszystkie oblicza techniki szklarniowej - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet