Nowy sezon, nowa szklarnia - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Nowy sezon, nowa szklarnia

W Porębie Spytkowskiej k. Brzeska (Małopolska) w gospodarstwie rodziny Nakielnych w tym sezonie rozpoczęto uprawę ogórków w nowoczesnej wysokiej szklarni. Jest to wysoki, jasny obiekt, w którym panują warunki bardzo dobre do rozwoju roślin, a także do pracy. Ogrodnicy spodziewają się z tej uprawy wysokich plonów, tym bardziej że na południu Polski na początku tego sezonu było wyjątkowo dużo słonecznych dni.

Czytaj dalej...
Krzysztof Nakielny z rodziną w nowej szklarni w Porębie Spytkowskiej

Przedstawiciele trzech pokoleń ogrodniczej rodziny Nakielnych – od lewej Krzysztof, jego syn Michał, Dominika (matka Krzysztofa), drugi z prawej Piotr - jego ojciec, obok Piotr Zawada – doradca uprawowy

Rodzinna tradycja i nowoczesność

W prowadzenie uprawy zaangażowany jest Michał Nakielny, przedstawiciel trzeciego już pokolenia tej rodziny związanego z ogrodnictwem. Jego dziadkowie Dominika i Piotr rozpoczęli uprawę warzyw pod osłonami w miejscowości Kąty w latach 70. ub. wieku. Ojciec Krzysztof w 2001 r. założył gospodarstwo w Porębie Spytkowskiej. Najpierw powstała tam pierwsza szklarnia typu Venlo, sprowadzona z Holandii, o wysokości ściany bocznej 3,5 m i powierzchni 1,6 ha. W ubiegłym roku pod koniec grudnia ukończona została budowa i wyposażanie nowoczesnej, wysokiej (5,5-metrowe ściany boczne) szklarni. Kompleksową budowę tego obiektu o powierzchni 2,4 ha prowadziła firma Venlo Sp. z o.o, pod nadzorem Zbigniewa Węgrzyna i Tomasza Poprawy. Budowa ta była dużym wyzwaniem – szklarnia zbudowana jest częściowo na nasypie, a częściowo na gruncie stałym, pale fundamentów na nasypie w jednym narożniku szklarni sięgają nawet do 5 m głębokości. Po tej inwestycji łączna powierzchnia produkcji pod osłonami w gospodarstwie powiększyła się do 4 ha. Pan Krzysztof koncentruje się również na innej działalności (prowadzi piekarnię i sieć firmowych sklepów w Krakowie), dlatego w coraz większym stopniu za nową uprawę odpowiedzialny jest pan Michał, absolwent krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. W ustalaniu zaleceń dotyczących składu pożywek, kontroli klimatu i ochrony pomaga Piotr Zawada – doradca, specjalizujący się m.in. w uprawie ogórków, właściciel firmy Rol-Spec – współpracujący z ogrodnikami już od 5 lat. Na początku sezonu odwiedza gospodarstwo 3 razy w tygodniu, w późniejszym okresie – 2 razy w tygodniu.

Nowa szklarnia Krzysztofa Nakielnego w Porębie Spytkowskiej

Nowa szklarnia ma 6 m wysokości ściany bocznej, poniżej starszy obiekt o 3,5 m wysokości

Wyposażenie obiektu

Szerokie szyby dachowe (1,12 m) i duże wietrzniki 3-panelowe  zapewniają dobry dostęp światła do wnętrza szklarni oraz dużą powierzchnię wietrzenia. Obiekt wyposażony jest w podwójne kurtyny energooszczędne (PH Bright) oraz w boczne rolety zabezpieczające przed stratami energii zimą. Nad rynnami znajdują się dwie rury ogrzewania wegetacyjnego. Ciepło dostarczają 3 piece na miał węglowy – jeden o mocy 4 MW  i dwa 3-megawatowe.


Sterowanie warunkami klimatycznymi w obiekcie jest prowadzone z wykorzystaniem systemu czujników i komputera klimatycznego z holenderskiej firmy Sercom, reprezentowanej w Polsce przez przedsiębiorstwo Poldrip. Nowa szklarnia jest podzielona wewnętrzną ścianą  na dwa obszary, a na całej powierzchni wyodrębniono 4 strefy sterowania parametrami klimatu – umożliwia to dokładną kontrolę warunków, lepsze niwelowanie powstających w każdym obiekcie różnic i utrzymywanie wyrównanego klimatu. Obecnie na całej powierzchni rośnie jedna odmiana, ale możliwe jest prowadzenie dwóch odrębnych upraw – do tego przystosowany jest także system nawadniania. Przy pewnych modyfikacjach da się też poprowadzić nawet cztery, nieco różniące się wymaganiami uprawy.

Szklarnia podzielona jest wewnętrzną ścianą na dwie części

Krótko o uprawie

Ogórki uprawiane są w matach wełny mineralnej Grodan Classic, ułożonych na wiszących rynnach z firmy Metazet/Formflex. Rośliny posadzono w zagęszczeniu 2,4 szt./m2 . Na całej powierzchni rośnie odmiana Pacto F1 – uprawiana w tym gospodarstwie już od wielu lat. Dobrze spełnia ona wymagania odbiorcy towaru – ogórki trafiają do sieci sklepów Tesco.
Rozsada została zamówiona w Gospodarstwie Ogrodniczym T. Mularski . W nowej szklarni rośliny sadzono pod koniec grudnia, w starszej – ponad dwa tygodnie później. Gdy 17 stycznia odwiedziłam państwa Nakielnych, dotarła właśnie kolejna partia rozsady ogórków (35-dniowe rośliny), którą od razu ustawiano na matach wełny mineralnej.


Ogórki są dokarmiane dwutlenkiem węgla ze zbiornika, jego stężenie jest uzupełniane do poziomu ok. 550-650 ppm – w zależności od warunków świetlnych. W nowej szklarni, ze względu na dobre warunki i dużą liczbę słonecznych dni, rośliny rozwijały się bardzo dobrze i po niecałych trzech tygodniach od sadzenia były w bardzo dobrej kondycji, o ciemnym, świeżym odcieniu zieleni, mocno zaawansowane we wzroście i rozwoju, intensywnie kwitły i zawiązywały owoce – pozostawiane są te nad 9. węzłem (pierwsze 9 zawiązków w tym cyklu uprawy się usuwa).
Około połowy stycznia nie brakowało słonecznych dni, co było bardzo korzystne, gdyż w miarę rozwoju kolejnych kwiatów rosło zapotrzebowanie roślin na światło. Początkowo roślinom ogórka wystarczają niewielkie ilości energii promieniowania – nawet 50-70 J/cm2 na dzień. Gdy zaczynają kwitnąć, trzeba już powyżej 150 J/cm2, a gdy zawiązki owoców są już wielkości cygara, rośliny potrzebują dziennie energii promieniowania słonecznego w ilości powyżej 350 J/cm2. W pierwszej połowie stycznia, nawet w czasie słonecznych dni, wartości zliczane przez komputery klimatyczne były jednak mniejsze – wynosiły 220-280 J/cm2 w ciągu dnia. Dlatego właśnie wskazane jest obrywanie pierwszych zawiązków, gdyż w takich warunkach świetlnych roślina nie jest w stanie ich wykarmić. W drugiej połowie stycznia średnia dobowa temperatura w uprawie ogórków utrzymywana była na poziomie 18,5°C, po słonecznych dniach  nocą była podnoszona o 0,5-1,0 °C.



Zbiory ogórków w nowej szklarni rozpoczęły się na przełomie stycznia i lutego. Uprawa ta będzie kontynuowana do końca czerwca lub połowy lipca. W jesiennym cyklu posadzone zostaną pomidory – malinowe (Tomimaru Muchoo F1) oraz „duży standard” (Admiro F1).

baner_Nikifor_620_480

Pielęgnacja

Ogórki są prowadzone „na parasol” – po dorośnięciu do drutu ogławia się je i wyprowadza z nich dwa lub trzy pędy, w zależności od kondycji roślin i przebiegu pogody. W pełni sezonu na roślinach utrzymuje się zwykle po 20 liści. Ogrodnicy zastanawiali się nad wypróbowaniem w nowej szklarni produkcji w systemie wysokiego drutu, ale ze względu na zwiększoną pracochłonność takiej uprawy, nie zdecydowali się na nią. Tym bardziej teraz, gdy przy powiększeniu powierzchni produkcyjnej konieczne było zatrudnienie nowych pracowników, którzy dopiero z czasem nabiorą większej wprawy w pielęgnacji roślin. W wysokiej szklarni prace pielęgnacyjne wykonywane są z automatycznych wózków z firmy Precimet – w całym obiekcie początkowo pracowało 6 takich urządzeń, planowany jest zakup kolejnych.

W nowym obiekcie pracuje 6 automatycznych wózków z firmy Precimet

Fertgacja

Woda do sporządzania pożywek pobierana jest ze studni, przed wprowadzeniem do systemu nawadniającego przechodzi przez filtry piaskowe (fot.14) i trafia do zbiornika (fot. 15), w którym jest lekko ogrzewana – do 23°C. Ma ona wysoką naturalną zawartość wapnia (około 96 mg/dm3), co jest uwzględniane w ogólnym bilansie składników w pożywce.

Pożywki są komponowane z uwzględnieniem wyników analiz i zaleceń wykonywanych i opracowywanych w Holandii. Do sporządzania roztworów wykorzystuje się pojedyncze nawozy makroelementowe, jedynie mikroelementy były podawane dotąd w postaci gotowej mieszanki. Obecnie, przy zwiększeniu powierzchni uprawy, ogrodnicy zastanawiają się jednak nad przejściem również na pojedyncze nawozy mikroelementowe.

Nowa szklarnia jest przygotowana do recyrkulacji pożywki – możliwe jest zbieranie roztworu spływającego z rynien, ale wprowadzenie tego systemu jest kwestią przyszłości.

Ochrona

Rozsada jeszcze u jej producenta została podlana preparatem Previcur 840 SL, później w czasie uprawy do mat wprowadzane są grzyby z rodzaju Trichoderma, zabezpieczające system korzeniowy przed ewentualnymi infekcjami.

W dużym zakresie wykorzystywane są biologiczne metody ochrony, według zaleceń Renaty Zawady z firmy Rol-Spec. W drugiej połowie stycznia w szklarni rozwieszono żółte tablice lepowe w celu monitorowania obecności szkodników. W następnej kolejności planowano wprowadzenie entomofagów. Będą to m.in. Phytoseiulus persimilis, Neoseiulus californicus i  Amblyseius swirskii.

Zdaniem ogrodników z Poręby Spytkowskiej, na ochronie biologicznej nie ma co oszczędzać, gdyż pozwala ona na utrzymanie roślin w bardzo dobrej kondycji i uzyskanie towaru bezpiecznego dla zdrowia, wysokiej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OTTE_19
HortiAdNetHortiAdNet