PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Ochrona pomidorów – coraz więcej preparatów biologicznych

Na spotkaniu w Sandomierzu, które zorganizowała firma Hazera Poland wspólnie z firmami BASF, Biocont Polska oraz Yara Poland obok asortymentu odmian pomidorów mówiono również m.in. na tematy związane z ich ochroną.

Część uczestników spotkania w Sandomierzu, fot. P. Bucki

Biologiczne metody ochrony roślin

O wielu możliwościach biologicznej ochrony pomidorów i innych warzyw mówił dr Michał Pniak reprezentujący międzynarodową firmę Biocont Polska. Na uwagę w jej ofercie zasługuje środek NeemAzal® – T/S na bazie azadirachtyny, tj. substancji pochodzącej z drzewa Azadirachta indica (miodla indyjska). Działa wgłębnie na roślinie i zniechęca gąsienice, chrząszcze i inne szkodniki do żerowania. Jest szeroko stosowany w Niemczech, a w naszym kraju znajduje się na końcowym etapie rejestracji. Do zwalczania gąsienic (np. Tuty absoluty) w uprawach pod osłonami służy Lepinox Plus. Działa powierzchniowo na roślinie i żołądkowo na szkodniki. Zawarte w nim bakterie Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki, szczep EG 2348. Zainfekowane gąsienice zaraz po spożyciu przestają żerować i giną w ciągu 72 h. Zaleca się wykonać zabieg drobnokroplisty rano i wieczorem, w dni pochmurne. Produkt można go stosować z większością środków ochrony roślin oraz nawozami lecz nie mającymi charakteru bakteriobójczego. Ponadto pH mieszaniny musi mieścić się w przedziale 5-8. Innym preparatem proponowanym przez wykładowcę jest Naturalis, zawierający grzyby owadobójcze. Jest przeznaczony do zwalczania drobnych szkodników w uprawach tunelowych i szklarniowych warzyw i roślin ozdobnych, w szczególności form niedojrzałych mączlików, wciornastków, przędziorków, drutowców i niektórych gatunków mszyc.

O tym jak uchronić warzywa przed agrofagami metodami niechemicznymi bez pozostałości i dlaczego informował dr Michał Pniak z firmy Biocont Polska, fot. P. Bucki

Godnym zastosowania preparatem o działaniu kontaktowym i charakterze insektycydu, akarycydu i fungicydu jednocześnie jest Prev-am oferowany przez firmę Biocont Polska. Jak przekazał dr Michał Pniak uszkadza on chitynę owadów i rozpuszcza ściany komórkowe grzybów, czyniąc je podatnymi m.in. na wysuszenie. Fungicydem o działaniu powierzchniowym składającym się z 99% z wodorowęglanu potasu jest VitiSan. Po jego zastosowaniu zwiększa się pH i ciśnienie osmotyczne na powierzchni rośliny, co powoduje wysuszenie grzybni. Obecnie (spośród warzyw) jest zarejestrowany jedynie w uprawach roszponki i endywii. Do ochrony systemu korzeniowego prelegent polecał RhizoVital C5, zawierający symbiotyczne bakterie Bacillus atrophaeus ABiO5. Tworzy warstwę ochronną korzeni przed patogenami np. Phytophtora i Verticillium i wspomaga roślinę poprzez stymulację produkcji fitoaleksyn.

Standardy i nowości w ofercie BASF

O ochronie chemicznej podczas spotkania mówił dr Jacek Lewko,  który przedstawił aktualne portfolio firmy BASF. Przybliżył charakterystykę dobrze znanych fungicydów tj. Acrobat  MZ 69 WG i Signum 33 WG. Pierwszy z nich ma formę granulatu do sporządzania zawiesiny wodnej. Działa on wgłębnie i kontaktowo, przeznaczony jest do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego m.in. w ochronie pomidora pod osłonami przed zarazą ziemniaka. Stężenie cieczy roboczej powinno wynosić 0,2%, nie należy przekraczać jednorazowej dawki preparatu 2 kg/ha oraz nie wykonywać więcej niż 3 zabiegi podczas sezonu. Do zwalczania tej choroby, a także dodatkowo szarej pleśni, zarejestrowany jest preparat Signum 33 WG. Stężenie cieczy roboczej powinno wynosić 0,2%. Podaje się go zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych symptomów choroby. W bezglebowej uprawie szklarniowej pomidora do zwalczania mączniaka prawdziwego przeznaczony jest preparat Vivando. Działa zapobiegawczo i interwencyjnie oraz cechuje się bardzo wysoką systemicznością. Unikatowy mechanizm działania substancji aktywnej (metrafenonu) polega na hamowaniu podziału komórkowego (oddzielania się zarodników). Zaleca się średniokropliste opryskiwanie tym preparatem. Jednym z najnowszych środków opartym na dwóch substancjach czynnych (opatentowanym Xemium oraz difenokonazolu) do zwalczania mączniaka prawdziwego (w dawce 0,6 l/ha), zgnilizny twardzikowej (2 l/ha) i innych jest Dagonis SC. Substancja Xemium® ma właściwości o charakterze zarówno hydrofilności i lipofilności zapewniając działanie w wielu częściach rośliny. Fungicyd jest przeznaczony jest do podawania zapobiegawczego.

Dotychczasowe środki ochrony i nowości w portfolio koncernu BASF przedstawił dr Jacek Lewko, fot. P. Bucki

Linia Nemasys® to propozycja biologicznej ochrony roślin na bazie pożytecznych nicieni. Preparaty te są przeznaczone głównie do zwalczania ziemiórek wciornastków, miniarek, skośnika pomidorowego, opuchlaków i pędraków w uprawach  ogrodniczych. Są to bioinsektycydy o formulacji żelowej, łatwo rozpuszczalnej w wodzie. Mówca wspomniał również o nowym biofungicydzie Serifel® zawierający bakterie Bacillus amyloliquefaciens, szczep MBI600. Produkt ten niebawem pojawi się w sprzedaży. Będzie przeznaczony do stosowania zapobiegawczego m.in. przed szarą pleśnią w uprawie warzyw psiankowatych pod osłonami. Zakłóca on kiełkowanie zarodników i hamuje rozwój grzybni. Ma zdolność do wytwarzania substancji antagonistycznych w stosunku do patogenu.

W lipcu rozpoczynają się zbiory polskich borówek

Inauguracja borówkowego sezonu

1 lipca obchodzony jest Dzień Polskiej Borówki. To symboliczny początek borówkowego sezonu w naszym kraju. Borówki z polskich plantacji będą dostępne tylko przez 3 miesiące. Cieszmy się nimi i wartościami, na jakich plantatorzy tego owocu [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet