PODosłonami.pl
Czy wiesz jak zapobiegać chorobom odglebowym?
W artykule „Czy wiesz skąd biorą się choroby odglebowe?” przybliżyłem potencjalne źródła i przyczyny występowania chorób odglebowych. Są to złożone problemy, jednak warto się w nie zagłębiać chcąc prowadzić uprawę w sposób efektywny. W tym wpisie przybliżę tematykę znaczenia wczesnej diagnozy przyczyn występowania chorób odglebowych i ich eliminacji lub ograniczenia wpływu na produkcję.
Czytaj dalej...
fot. pixabay
Do zwalczania sprawców chorób odglebowych można podejść na dwa sposoby: przed oraz po założeniu plantacji.
Działania przed założeniem plantacji
Zdecydowanie łatwiej będzie podjąć walkę z patogenami wywołującymi choroby odglebowe, gdy dowiemy się o nich przed posadzeniem roślin. Obecnie są dostępne narzędzia badawcze, które pozwalają na wczesne wykrywanie sprawców chorób odglebowych metodami genetycznymi, z prób gleby. Co nam to daje? Sprawdzamy zdrowotność naszej gleby przed założeniem plantacji.
Wiele patogenów ma szerokie spektrum roślin żywicielskich (np. Rhizoctonia spp.) przez co mogą one bytować w glebie w miejscach, gdzie nigdy nie były uprawiane rośliny jagodowe. Przy potwierdzeniu obecności patogenów wywołujących choroby odglebowe mamy możliwość wykonania fumigacji gleby lub wyboru innego stanowiska pod naszą uprawę. Fumigację można wykonać z zastosowaniem preparatów chemicznych (metam sodu, basamid, dazomet, kwas podchlorawy) lub metodą termiczną. Wybór sposobu odkażania podłoża powinien być ściśle związany ze spektrum patogenów, z jakimi się zmagamy oraz warunkami panującymi podczas aplikacji. Zapewnienie najbardziej korzystnych warunków do działania środków sprawia, że fumigacja będzie skuteczniejsza.
Postępowanie po posadzeniu roślin
Uporanie się z chorobami odglebowymi po nasadzeniach roślin bywa trudne. Wynika to z faktu fitotoksyczności środków konwencjonalnych, jakie możemy zastosować w tym zakresie. Pozostaje zastosować produkty biologiczne zawierające, np. Trichoderma spp. Bacillus spp. czy Pythium oligandrum. Ważne jest aby dobierać środki biologiczne w sposób celowany. Często tylko konkretne gatunki z rodzaju Bacillus czy Trichoderma są aktywne przeciwko danej grupie patogenów. Nie zapomnijmy również wprowadzić do gleby grzybów mikoryzowych, np. Glomus spp.
Dużo zaletą środków biologicznych jest ich długotrwała obecność w glebie, przez co efekt działania jest również długofalowy.
Łączenie metod ochrony
Najbardziej efektywna metoda walki z patogenami odglebowymi to połączenie wymienionych powyżej sposobów ochrony. Wykonując fumigację pozbywamy się znacznej ilości mikrobiomu glebowego zarówno patogennego, jak i pożytecznego. Po zakończeniu działania środków odkażających należy ufortyfikować glebę w pożyteczne mikroorganizmy, które zasiedlą spustoszoną niszę ekologiczną, jaką jest gleba po odkażaniu. Ich szybka i efektywna kolonizacja w glebie będzie hamowała rozwój patogenów glebowych, nawet jeśli nie zostały usunięte w 100%. Bioróżnorodny mikrobiom wspomoże także rośliny we wzroście i wigorze.
Kompleksowe spojrzenie na choroby odglebowe – od badań, aż po podjęcia odpowiednich działań – jest jedyną właściwą drogą do eliminacji i marginalizacji wpływu tego typu patogenów na nasze uprawy.

Misecznik w uprawach borówki – coraz groźniejszy szkodnik wymaga zwalczania
Misecznik śliwowiec (Parthenolecanium corni; syn. misecznik śliwowy) to szkodnik borówki wymagający corocznego zwalczania. Jest to polifag, czyli gatunek, który może atakować wiele gatunków roślin. Na plantacjach borówki zaczął mieć znaczenie kilka lat temu. Kiedy i [...]