PODosłonami.pl
Czym chronić warzywa kapustne przed mączlikiem?
To zagadnienie zdominowało wystąpienie Łukasza Rycombla, przedstawiciela firmy Bayer Crop Science podczas grudniowego szkolenia w Koniuszy dla producentów warzyw kapustnych zorganizowanego przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Ogólnopolski Związek Producentów Warzyw.
Czytaj dalej...Aktualna sytuacja na rynku środków ochrony roślin
Obecnie nie jest łatwe prowadzenie produkcji ogrodniczej z uwagi nie tylko na wysokie ceny, ale i obecne restrykcje. Unia Europejska podejmuje wiele działań ukierunkowanych na duże ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin. Sukcesywnie wycofywanych jest wiele pestycydów, a na ich miejsce dobierane są rozwiązania bezpieczne, nie zagrażające środowisku naturalnemu i dobrze wpisujące się w promowaną od wielu lat integrowaną ochronę roślin.
Mączlik warzywny jest uporczywym, trudnym do zwalczania szkodnikiem. Podczas spotkania specjalista z firmy Bayer Crop Science opisał metody jego zwalczania dobrze znanym insektycydem Movento 100 SC, oraz nowym produktem jakim jest Fitter. W portfolio firmy Bayer do ochrony warzyw kapustnych przed agrofagami dopuszczone są też m.in. Luna Experience 400 SC, Serenade ASO, oraz Previcur Energy 840 SL, a także Decis Mega 50 EW.
Jeden szkodnik, dwie metody zwalczania – biologiczna…
Zagrożenie tym szkodnikiem zwiększa się wraz ze wzrostem i rozwojem roślin, gdyż zbiega się to z korzystniejszymi warunkami mikroklimatycznymi wokół roślin. Czas rozwoju jednego pokolenia ściśle zależy od warunków pogodowych, szczególnie temperatury i przy 16-18°C wynosi średnio 45-50 dni. Z kolei przy temperaturze powyżej 28°C proces ten przyspiesza i już w ok. 19-25 dniach zamyka się cały cykl rozwojowy mączlika. Z tego powodu, a także ze względu na wiele stadiów rozwojowych (nie wszystkie są podatne na insektycydy) mączlika warzywnego trzeba zwalczać wieloetapowo tak, aby z sukcesem ograniczyć jego populację.
Biologicznym środkiem o 1-dniowej karencji przeznaczonym do zwalczania mączlika (głównie dorosłych postaci latających) w uprawie warzyw kapustnych w polu i pod osłonami jest Fitter. Zawiera on oparty nienasycone kwasy karboksylowe pochodzenia roślinnego, można go stosować do 9 razy w sezonie wegetacyjnym – w stężeniu 1% przy zalecanej ilości wody: 300-750 l/ha. To preparat kontaktowy, w związku z czym konieczne jest dobre pokrycie cieczą roboczą również dolnej strony liści (sugerowane większe ciśnienie). Po zastosowaniu następuje penetracja ciała szkodnika i blokowanie aktywności enzymów odpowiadających za detoksykację szkodliwych substancji roślinnych obecnych w organizmie owadów. Prelegent podkreślił, że Fitter był głównie zarejestrowany do upraw szklarniowych, gdzie był stosowany z bardzo dobrym skutkiem np. w ochronie pomidora przed mączlikiem, mszycami i przędziorkami. Obecnie rozszerzenie rejestracji preparatu na ww. szkodniki objęło również kapustę głowiastą, pekińską, kalafiory, brokuły, kapustę brukselską, jarmuż, kalarepę oraz pak-choi.
…i chemiczna
Preparatem zwalczającym wczesne stadia rozwojowe mączlika jest Movento 100 SC, zawierający spirotetramat. Ten insektycyd wykazuje działanie systemiczne i działa na stadia rozwojowe L1 do L3, dlatego zaleca się go zastosować w okresie pojawiania się kolistych kolonii jaj szkodnika. Pozwoli to roślinie na transport substancji czynnej i rozprowadzenie jej do liści na czas, gdy wyklute larwy zaczną żerowanie. Pierwsze efekty są widoczne po 3-5 dniach od zastosowania, działanie jest długotrwałe (średnio 20 dni). Zgodnie z rejestracją można wykonać dwa zabiegi tym preparatem, zachowując 14-dniowy odstęp. Łukasz Rycombel zwrócił uwagę, że w przypadku preparatu Movento 100 SC wręcz niezbędne jest dodanie adiuwantu celem rozluźnienia warstwy woskowej pokrywającej liście. Podczas wykonywania zabiegu rośliny powinny znajdować się w pełnym turgorze, a temperatura nie może być zbyt wysoka.
Nowe możliwości ochrony pomidora
Z roku na rok widać coraz większe zapotrzebowanie na rozwiązania biologiczne w uprawach ogrodniczych. Takie produkty wprowadza m.in. firma UPL. Powodem tego jest m.in. dbałość o bezpieczeństwo żywności, a także wycofywanie z rynku wielu chemicznych [...]