PODosłonami.pl
Identyfikacja i wykrywanie patogenów z rodzaju Alternaria spp. w uprawie malin
Z roku na rok na plantacjach malin wzrasta presja patogenów grzybowych, zarówno tych powszechnie znanych, jak i nowych, dotychczas niewykrywanych na roślinach. W trakcie 63. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin ‒ PIB w Poznaniu Karolina Felczak-Konarska z Fertico Sp. z o.o. (Instytut Agronomiczny Fertico) zaprezentowała poster „Identyfikacja i wykrywanie nowych patogenów grzybowych z rodzaju Alternaria spp. w uprawie malin w sezonie 2022”.
Czytaj dalej...
Objawy alternariozy na liściach i pędach maliny (fot. Karolina Felczak-Konarska)
Grzyby Alternaria spp. w uprawie malin
W sezonie 2022 na plantacjach malin uprawianych w Polsce obserwowano niepokojące objawy plamistości liści. Jednym z najczęściej identyfikowanych sprawców tych infekcji były grzyby z rodzaju Alternaria spp. Identyfikowano dwa gatunki na malinach, tj. Alternaria alternata oraz Alternaria tenuissima. Te dwa patogeny są dość trudne do identyfikacji morfologicznej ze względu na bardzo podobną budowę zarodników i grzybni.
Objawy na liściach i pędach widoczne były w postaci okrągłych lub nieregularnych brązowych lub szarych plam z czerwonawą obwódką. Niekiedy też porażone liście całkowicie żółkły, w dalszej konsekwencji zamierały, obserwowano także nekrozy na pędach. Warunki pogodowe, jakie wystąpiły w tym sezonie, wpłynęły na intensywny rozwój tych patogenów na plantacjach. Około 50% prób materiału roślinnego malin z objawami plamistości liści, jaki został przebadany w laboratorium Instytutu Agronomicznego Fertico wykazały obecność grzybów z rodzaju Alternaria spp.
Ze względu na podobne objawy, jakie powodują obydwa gatunki na roślinach, diagnostyka jest dość problematyczna. Obecnie w procesie diagnostycznym wykorzystywane są techniki molekularne oparte na metodach PCR.
Źródło: Materiały 63. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin ‒ PIB w Poznaniu

Rynek biologicznych środków ochrony rośnie i będzie rósł
Według analizy Triton Market Research, globalny rynek biopestycydów został wyceniony na 5826.46 mln USD w 2022 r. i analitycy oczekują, że do 2030 r. osiągnie 17941.26 mln USD. Oczekuje się, że do 2030 r. [...]