Integrowana ochrona roślin ozdobnych 

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Integrowana ochrona roślin ozdobnych

W ostatnim czasie Ostrowie Wielkopolskim firma Koppert zorganizowała spotkanie dla producentów roślin ozdobnych. Spotkanie prowadził doradca firmy, Damian Pawliński, wykłady n temat biologicznej ochrony wygłosili specjaliści z Holandii – Age Tanja i Janette Douma.

Damian Pawliński podczas spotkania zorganizowanego przez firmę Koppert

Age Tanja, specjalista z firmy Koppert z Holandii polecał wprowadzenie w uprawie systemu NatuGro, który pozwala podnieść odporność i poprawić kondycję roślin. W jego skład wchodzą obecnie następujące produkty: Trianum P, Vidi Parva, Vidi Fortum, Vidi Terrum, Veni Prisma, Veni Calcium, Fortafol. Ilość i kolejność stosowania poszczególnych preparatów podczas uprawy zależy od indywidualnych potrzeb. Badania przeprowadzone w Holandii wykazały, że aby system NatuGro działał najlepiej, wspomnianych preparatów należy użyć do podlewania roślin, a nie do opryskiwania. Wdrożenie systemu NatuGro przyczyniło się do zwiększenia plonów o 10% i wzrostu masy plonu o 11%. Dodatkowo pozwoliło na ograniczenie zużycia fungicydów o 25%.

Drugą część spotkania, dotyczącą ochrony biologicznej przed szkodnikami, poprowadziła Jenette Douma, konsultantka z firmy Koppert. Specjalistka z Holandii zwracała uwagę, że bardzo ważna jest higiena oraz rzetelna lustracja tych upraw. Przypomniała, że nawet w uprawach szklarniowych prowadzonych w substratach rosną chwasty, które należy usuwać. Powinno się też likwidować uszkodzone pąki roślin. Warto również sięgać po odmiany bardziej odporne na choroby. Prelegentka podała przykłady zwalczania konkretnych szkodników.

)

Więcej w artykule, który ukazał się w czasopiśmie „Pod Osłonami” 6/2016.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet