PODosłonami.pl
ISFC – nowe technologie w uprawie truskawek, prosto z Niderlandów…
… i nasuwa się pytanie: czy my także idziemy w tym samym kierunku? Czy w Polsce także niebawem będziemy myśleć tylko o biologicznej ochronie przed szkodnikami i redukcji kosztów pracy? Bo takie są obecnie praktyki prezentowane przez specjalistów Delphy pokazane m.in. podczas tegorocznej edycji seminarium letniego w stacji doświadczalnej w Horst.
Czytaj dalej...Biologiczne rozwiązania
Okazuje się, że Holendrzy dzisiaj już całkiem poważnie przymierzają się do sytuacji wycofania pewnych substancji czynnych środków ochrony roślin i zastępują chemiczne akarycydy czy insektycydy produktami biologicznymi. Bardzo ważne są produkty zawierające pożyteczne owady, np. Macrolophus czy Orius. Duża grupa wystawców dnia otwartego Delphy pokazywała także rozwiązania zawierające drapieżne roztocze Neoseiulus persimilis czy inne dobroczynkowate (Phytoseidae) – przeznaczone do walki z przędziorkami i wciornastkami. Nowością, nadal nie mającą zastosowania na szeroką skalę, są np. biedronki, które są świetnymi drapieżnikami m.in. mszyc w uprawach truskawek. W doświadczeniach Delphy są sprawdzane m.in. osobniki biedronki wrzeciążki (Propylea quatuordecimpunctata) w postaci produktu Agriprotect (oferowanego przez firmę Koppert). Jedna biedronka może w ciągu jednej doby skonsumować nawet 200 osobników mszyc!
Do ochrony przed przędziorkami sprawdzane są także inne makroorganizmy, takie jak m.in. Spidex, który zawiera drapieżnego roztocza Phytoseiulus persimilis. Ten pożyteczny roztocz żeruje zarówno na jajach, larwach, nimfach oraz dorosłych osobnikach. Drugi produkt to Spical-Plus, który zawiera drapieżnego roztocza Neoseiulus californicus, który preferuje młodsze stadia przędziorków. Produkt w formie saszetek można stosować prewencyjnie. Dobroczynek kalifornijski może żywić się pyłkiem, a nawet przetrwać jakiś czas bez pożywienia.
W produkcji truskawki pod osłonami stosowane są także systemy BioBox. Biobox jest małym kartonowym pudełkiem, które zawiesza się na uprawie. Jest bardzo pomocne podczas wykładania nimf drapieżnych pluskwiaków, poczwarek owadów a także roztoczy. Zapobiega osypywaniu się substratu na podłoże i wynikającym z tego ewentualnym stratom, a później ułatwia odnalezienie miejsc aplikacji entomofagów.
Podstawę do wykonania ewentualnych zabiegów ochrony na wypadek wystąpienia wyjątkowo wysokiej presji danego szkodnika stanowią wskazania liczby odłowionych owadów czy roztoczy na pułapkach lepowych. Jest to także oczywiście metoda wspomagająca odławianie niechcianych szkodników w uprawie. W uprawie truskawki najczęściej wykorzystywane są pułapki lepowe żółte, np. Horiver. W krajowych obiektach wciąż jest to niedoceniana metoda lustracji plantacji…
Odmiany w ofertach
Podczas wystawy towarzyszącej seminarium Delphy ISFC szkółki oferowały swoje sprawdzone odmiany truskawki. Były to m.in. Florice czy Lady Emma, wciąż mało znane w Polsce. Florice to odmiana z grupy odmian powtarzających owocowanie. Jej owoce są wyjątkowo duże, o atrakcyjnym kształcie, intensywnie czerwone. Owoce są smaczne, aromatyczne, soczyste, łatwe do zbioru, mało podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo owoce zbiera się szybko, ze względu na ich wielkość i mały odsetek owoców zniekształconych. Owoce można przeznaczać do różnych odbiorców, ze względu na ciekawy, stożkowaty kształt – inny niż u innych odmian z grupy powtarzających owocowanie. Poziom Brix jest zbliżony do tego u odmiany Favori (średnio 9°) i pozostaje niezmienny przez cały okres zbiorów. Z jednej sadzonki można zebrać do 1,5 kg owoców. Po zbiorze owoce są trwałe, mogą być transportowane na dalekie odległości.
Druga ciekawa propozycja to Lady Emma – także z grupy odmian powtarzających owocowanie. Jest wyjątkowo wczesna, a owoce są bardzo jasne, atrakcyjne, stożkowate. Owoce są duże, o doskonałym smaku. Odmiana plonuje wysoko, krzewinki są mało podatne na choroby, a owoce szybkie do zbioru. Owoce znajdą odbiorców we wszystkich kanałach sprzedaży, stąd Holendrzy bardzo cenią tę odmianę w produkcji. Podczas eventu Delphy truskawki były promowane m.in. jako dodatek do deserów i składnik smoothie.
Wełna skalna w testach
Podczas zwiedzania obiektów doświadczalnych Delphy można było zobaczyć m.in. doświadczenie z uprawą truskawki w wełnie skalnej, co jest zupełnie nową propozycją dla tego gatunku. Wełna jest standardowo stosowana w uprawie pomidorów i ogórków w szklarniach. Dziś okazuje się, że przy jej wykorzystaniu w produkcji owoców producenci maja pełną kontrolę nad parametrami takimi jak wilgotność (water content – WC) podłoża oraz przewodność elektryczna (electro conductivity – powszechnie znana jako EC), określająca ogólne zasolenie. Ułatwia to z pewnością dokładne opracowanie strategii nawadniania i nawożenia. Wykorzystanie wełny skalnej w produkcji truskawki przyjmuje dzisiaj podobny schemat jak w przypadku uprawy pomidorów szklarniowych. W produkcji sadzonek w kostkach podlewanie jest realizowane przez zalewanie stołów uprawowych odpowiednio skomponowaną odżywką. Dzięki temu, że jest to podlewanie zalewowe, nie dochodzi do nadmiernego uwilgocenia tkanek rośliny na wysokości korony, co wpływa pozytywnie na ograniczenie problemów z chorobami truskawki, m.in. powodowanymi przez Phytophthora spp. Przy każdym podlewaniu wilgotność bloku z wełny skalnej rośnie do 85%, co sprawia, że wzrost roślin i rozwój systemu korzeniowego jest bardzo dobry. A dobrze rozwinięty system korzeniowy u sadzonek to początek sukcesu w produkcji owoców.
Nowe możliwości ochrony pomidora
Z roku na rok widać coraz większe zapotrzebowanie na rozwiązania biologiczne w uprawach ogrodniczych. Takie produkty wprowadza m.in. firma UPL. Powodem tego jest m.in. dbałość o bezpieczeństwo żywności, a także wycofywanie z rynku wielu chemicznych [...]