PODosłonami.pl

Kwieciak malinowiec. Skuteczne zwalczanie od wiosny

Problem skutecznego zwalczania kwieciaka malinowca w ostatnich sezonach wegetacyjnych jest niemałym wyzwaniem. W ciągu ostatnich dwóch, trzech lat sytuacja uległa zmianie. Z rynku zostały wycofane niektóre substancje czynne zabezpieczające plantacje przed tym szkodnikiem. Obecnie plantatorzy truskawki zmagają się z kwieciakiem malinowcem na swoich plantacjach niemalże w całym sezonie wegetacyjnym. Kluczowym problemem jest wzrost presji ze strony szkodników. Dodatkowo pojawiły się gatunki szkodnika odporne na niektóre insektycydy. Problematykę zwalczania kwieciaka malinowca podczas konferencji Doradcy Jagodowego w lutym br. przedstawiła Zuzanna Willim, reprezentująca firmę FMC Agro Polska.

Czytaj dalej...
Zuzanna Wilim z firmy FMC

Zuzanna Wilim z firmy FMC omówiła możliwości monitoringu i zwalczania kwieciaka malinowca w sezonie 2025 (fot. DŁB)

Kwieciak malinowiec – biologia

Chrząszcz kwieciaka malinowca ma około 4 mm długości, charakterystyczny cienki i długi ryjek, czarne ciało, ale pokryte jasnoszarymi włoskami. Na roślinach pojawiają się wczesną wiosną, gdy temperatura osiągnie około 12°C. Objawy żerowania chrząszczy to wyjedzona tkanka w liściach w postaci niewielkich dziurek, średnicy około 1 mm.

Na roślinach w okresie kwitnienia można zauważyć uszkodzone pąki kwiatowe, które są podcięte i zwisające. Uszkodzenia te powodują samice, które składają pojedyncze jaja do zamkniętych pąków kwiatowych. Bezpośrednio po złożeniu jaja, samica schodzi na szypułkę pąka i nakłuwa ją, wówczas szypułka załamuje się, a pąk więdnie i po pewnym czasie opada, pozostaje tylko fragment szypułki.

Larwa jest rogalikowato zgięta, beznoga, brunatnobiała z ciemną głową, która po około 3 tygodniach kończy żerowanie, ma 3-4 mm długości i przepoczwarcza się także w pąku, a okres poczwarki trwa 8-10 dni. Pod koniec czerwca pojawiają się na roślinach młode chrząszcze, przez kilka dni żywią się tkanką liści, a następnie kryją się w resztkach roślinnych lub pomiędzy grudkami gleby w pobliżu roślin i pozostają na zimowanie.

jak skutecznie zwalczyć kwieciaka Verimark FMC

Lustracja kluczem do skutecznej ochrony

– Monitoring w uprawie truskawek jest niezwykle istotny, dlatego chciałbym zwrócić uwagę na nasze innowacyjne rozwiązanie – aplikację aplikację Arc™ farm intelligence. Dzięki niej mogą Państwo z łatwością sprawdzić presję, m.in. kwieciaka malinowca bezpośrednio na telefonie. Umożliwia to podjęcie odpowiednich działań w odpowiednim czasie, co pozwala uniknąć strat w plonie. Gorąco zachęcam do pobrania aplikacji Arc™ Farm Intelligence na telefony z systemem Android oraz iOS – podkreśliła przedstawicielka FMC Agro Polska.

Standardową metodą lustracji kwieciaka malinowca na plantacjach truskawki jest umieszczanie pułapek kominowych z feromonem i obserwacja liczby odławianych owadów.

Pułapka kominowa do monitoringu

Pułapka kominowa do monitoringu obecności kwieciaka malinowca w uprawie truskawki (fot. DŁB)

Zmiany w doborze środków ochrony roślin

Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć istotne zmiany w zakresie dostępności substancji czynnych stosowanych w walce ze szkodnikami. Wiele substancji czynnych zostało wycofanych. Obecnie najnowszą i najbardziej innowacyjną grupą chemiczną w zwalczaniu szkodników są diamidy – poinformowała Z. Willim. W portfolio produktów diamidowych FMC znajdują się cztery skuteczne rozwiązania. Pierwszym z nich jest dobrze znany i ceniony od lat produkt Coragen®, oparty na substancji czynnej chlorantraniliprol (obecny na polskim rynku od kilkunastu lat). Jest to unikatowe, niezawodne i skuteczne rozwiązanie do zwalczania jaj i larw szkodników. Działa kontaktowo i żołądkowo, na roślinach powierzchniowo i wgłębnie.

Najnowszą substancją czynną z grupy diamidów jest cyjanotraniliprol, dostępny w FMC w trzech produktach: Verimark®, Benevia® oraz Exirel®. Powyższe produkty uzyskały w ostatnich latach rejestrację w kolejnych uprawach. Pierwszy z nich – Verimark®, na który chciałabym zwrócić szczególną uwagę, jest zarejestrowany do stosowania w systemach nawadniania kropelkowego uprawy truskawki, warzyw i do podlewania rozsady upraw kapustnych, a niedawno uzyskał również rejestrację do stosowania w szklarniach m. in. w uprawie truskawki, a także innych warzyw – przekazała prelegentka.

Zalety produktu Verimark

Pierwszą zaletą jest możliwość aplikacji w systemach nawadniania kropelkowego. Drugim kluczowym aspektem jest unikatowa i innowacyjna substancja czynna cyjanotraniliprol – związek z grupy antranilowych diamidów, który działa systemicznie, translaminarnie oraz wgłębnie. Cyjanotraniliprol skutecznie zwalcza szerokie spektrum szkodników, takich jak: mszyce, wciornastki, mączliki, gąsienice i chrząszcze, czyli jest niezwykle skuteczny w zwalczaniu szkodników ssąco-gryzących, a przy tym nie zagraża owadom pożytecznym.

Co wyróżnia Verimark®? Jak poinformowała Z. Willim to m.in.: – jedyny produkt na rynku, który przez system korzeniowy zabezpiecza rośliny od wewnątrz; – szerokie spektrum działania – produkt skutecznie kontroluje zarówno ssące, jak i gryzące szkodniki, takie jak mszyce, mączliki, gąsienice i chrząszcze; – działa również systemicznie, co oznacza, że jest wchłaniany przez rośliny i chroni je przed szkodnikami, które żerują na traktowanych roślinach; – może być stosowany w różnych uprawach, w tym na plantacjach truskawek, ziemniaków, warzyw kapustnych i warzyw korzeniowych. Dodatkowo Verimark® jest skutecznym rozwiązaniem w zarządzaniu odpornością szkodników, co czyni go idealnym wyborem w strategiach zintegrowanej ochrony roślin.

Różnice między produktami Verimark i Benevia (arch. FMC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bez pozostałości pestycydów – nowe podejście czy konieczność?

Konferencja BerryCon zorganizowana w lutym dla producentów owoców jagodowych obfitowała w tematy dotyczące różnych strategii dla gospodarstw. Ważne jest m.in. zapewnienie jakości i bezpieczeństwa produktów przy ograniczonej liczbie środków ochrony roślin. Ten temat podjęli Jan [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet