PODosłonami.pl

DeRuiter_FUTUMARU
BRINKMAN_3_środki do dezynfekcjiBRINKMAN_3_środki do dezynfekcji

Jesienią problemy wracają na plantacje truskawek – szara pleśń i mączniak prawdziwy

Od kilkunastu lat w Polsce uprawiane są odmiany truskawek owocujące w sposób ciągły przez większą część lata. Oczywiście taka uprawa najlepiej sprawdza się pod osłonami. Zazwyczaj są to foliowe tunele. Wrzesień i pogoda nam towarzysząca sprawiają jednak, że truskawki chorują. Co robić?

Czytaj dalej...
Szara pleśń na owocach truskawki (fot. A. Mitoraj)

Szara pleśń na owocach truskawki (fot. A. Mitoraj)

Szara pleśń lubi, gdy jest mokro

Niestety, spora liczba dni z opadami deszczu pogorszyła sytuację w uprawach truskawek w tunelach. Ogólnie panująca wysoka wilgotność powietrza sprawia, że powstają idealne warunki do rozwoju szarej pleśni. Jest to choroba kojarzona najczęściej z uprawami polowymi, ale w tunelach jej sprawca – grzyb Botrytis cinerea – czuje się również bardzo dobrze. Najlepiej dla sprawcy choroby, gdy wilgotność względna utrzymująca się w obrębie roślin wynosi powyżej 90%, a temperatura powyżej 15°C, przy czym optimum dla infekcji to 18–25°C. Szczególnie groźnie jest w tych tunelach, gdzie woda stoi pod rynnami i paruje. Gdy temperatura oscyluje w granicach 20°C, patogen potrzebuje zaledwie dwóch dni, aby się w pełni rozwinąć i powodować straty w uprawie. Takie właśnie warunki panują w tym roku!

Biofeld w artykule truskawki

Jak rozpoznać problem i sprawcę?

Kluczem do prowadzenia skutecznej ochrony w tym newralgicznym okresie jest znajomość sprawcy problemów. Okazuje się, że teraz – we wrześniu – objawy mogą być mylące. W przypadku szarej pleśni niedojrzałe owoce zasychają, a na dojrzałych pojawia się charakterystyczna „puchata” pleśń z szarym nalotem. Niejednokrotnie słyszałem, że te objawy właśnie końcem lata są mylone z objawami mączniaka prawdziwego truskawki. W przypadku tego drugiego patogenu na owocach także widać biały nalot – grzybnię. Sprawca mączniaka – grzyb Sphaerotheca macularis – najszybciej rozwija się w warunkach ciepłej i suchej pogody (temperatura 15-27°C), a infekcjom sprzyja wysoka wilgotność utrzymująca się wewnątrz roślin truskawki. Oczywiście ten warunek jest spełniony, gdyż na obecnym etapie wegetacji rośliny są wyrośnięte i okazałe, a ulistnienie bujne. Na owocach widoczny jest nalot w kolorze białym, ale nie widać „puchatej” pleśni. Dodatkowo na liściach widoczne są typowe dla mączniaka objawy – łódeczkowate wygięcie liści i ciemnofioletowe przebarwienia tkanki.

Jak chronić truskawki?

Okres zbiorów, czy tak naprawdę czas między zbiorami owoców, jest bardzo trudny, aby chronić skutecznie pozostały na roślinach plon. Mimo wprowadzanych co chwilę ograniczeń w doborze środków ochrony, nadal wiele jest metod ochrony truskawki przed szarą pleśnią i mączniakiem prawdziwym. Można działać na wiele sposobów i wykorzystać różne mechanizmy działania środków fungistatycznych.

W zwalczaniu grzyba Botrytis cinerea można zadziałać interwencyjnie, ale wiąże się to z karencją 3-5 dni. W tym czasie nie należy zbierać owoców, aby nie było w nich pozostałości środków ochrony roślin.

W okresie między zbiorami najlepszym wyjściem będzie działanie zapobiegawcze. Świetnie sprawdza się tutaj kwas podchlorawy do dezynfekcji roślin. To rozwiązanie w poprzednim i obecnym sezonie bardzo dobrze sprawdziło się na plantacjach tunelowych i szklarniach. Produkt należy podawać w formie zamgławiania roślin w stężeniu 2,5%. Kluczowe jest jednak, aby już 24 h po zabiegu kwasem podchlorawym zaaplikować preparat biologiczny o działaniu kontaktowym zawierający bakterie Bacillus subtilis. Pamiętajmy, że bakterie te są naszymi sprzymierzeńcami w walce z patogenami. Naniesione na porażoną roślinę zakłócają rozwój grzybni poprzez kontakt z patogenem na powierzchni roślin i wytwarzanie substancji, które zakłócają funkcjonowanie błon komórkowych grzybów. Dodatkowo B. subtilis konkuruje z patogenami o przestrzeń życiową i składniki odżywcze oraz indukuje systemiczną odporność rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Arkadiusz Sławiński (UPL), fot. D. Łabanowska-Bury

Nowe możliwości ochrony pomidora

Z roku na rok widać coraz większe zapotrzebowanie na rozwiązania biologiczne w uprawach ogrodniczych. Takie produkty wprowadza m.in. firma UPL. Powodem tego jest m.in. dbałość o bezpieczeństwo żywności, a także wycofywanie z rynku wielu chemicznych [...]

HortiNet_wyszukiwarka
Gardenia barter
HortiAdNetHortiAdNet