Kwas nonanowy - substancja pochodzenia naturalnego w nowych herbicydach

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020

Kwas nonanowy – produkt pochodzenia naturalnego

W trakcie konferencji prasowej zorganizowanej on-line przez firmę Belchim Crop Protection przedstawiono zalety kwasu nonanowego – substancji aktywnej w nowych herbicydach do stosowania m.in. w uprawach truskawek.

Herbicyd o naturalnym składzie

Firma Belchim Crop Protection, w dobie powszechnego wycofywania z Unii Europejskiej chemicznych środków do ochrony roślin, wprowadza na rynek kolejne produkty pochodzenia naturalnego. Kwas nonanowy (kwas pelargoniowy) to substancja pochodzenia naturalnego, która po raz pierwszy została wyekstrahowana z roślin pelargonii. W produktach firmy Belchim wykorzystany jest kwas nonanowy pochodzący z nasion rzepaku i słonecznika. Jest w pełni bezpieczny dla środowiska naturalnego. Nie pozostawia pozostałości.

Herbicyd Beloukha zawiera 680 g/l kwasu nonanowego. Środek ochrony roślin zarejestrowany jest m.in do niszczenia odrostów korzeniowych w uprawach truskawki. Może być także stosowany do zwalczania chwastów w międzyrzędziach, z użyciem osłon na rośliny. Kwas nanonowy nie wpływa negatywnie na folię lub agrowłókninę wykorzystaną na podniesionych zagonach. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 16 l/ha (150-400 l wody/ha), stężenie 8-10%. W trakcie sezonu można wykonać maksymalnie 2 zabiegi w odstępie 14 dni. Opryskiwanie najlepiej wykonywać w godzinach porannych, w temperaturze powyżej 15⁰C, podczas słonecznej, bezdeszczowej pogody.

Doświadczenia  polowe

Doświadczenia nad zwalczaniem rozłogów w uprawach truskawki prowadził dr Paweł Krawiec z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Prelegent podkreślał, że w przypadku kwasu nonanowego ważne jest odpowiednie stężenie cieczy roboczej, tj. 10%. Istotny jest także okres wykonania zabiegu: w momencie tworzenia się rozłogów liściowych, przed ukorzenieniem się ich w glebie. Efekt jest szybko widoczny po zabiegu, który najlepiej wykonanym rano.

W UP prowadzone są inne testy z wykorzystaniem kwas nonanowego w uprawach roślin jagodowych, np. malin (od zwalczania rozłogów) i borówki (do zwalczania chwastów). Trwają pracę nad zmniejszeniem dawki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet